25 години холистично образование в България
Щастливи деца, допълнителни активности и развиване на ключови умения се оказва перфектният баланс за холистичното обучение в образователна група „Светлина“
В 12 ч. на обед дворът на основно училище „Светлина“ е пълен с деца. Учтиво поздравяват екипа ни и продължават да играят на тревата, сред катерушките и дърветата в красивия зелен двор. Други ученици пък довършват проектите си в светлите класни стаи с огромни прозорци. Да развиват учениците балансирано – емоционално, социално, физически, интелектуално, е в основата на преподавателската философия в образователна група „Светлина“, която през тази учебна година празнува своя 25-и рожден ден.
„Вече 25 години развиваме холистичното образование в България. За нас тези 25 години са наистина ценни, защото през опита си сме доказали устойчивостта на холистичното образование и начина, по който изгражда успешни личности – от най-ранна възраст до юношество“, казва Анна Гумас, изпълнителен директор на „Светлина“.
В образователната група обучението на децата започва още от най-ранна детска възраст, чрез съвкупност от холистични методи, които помагат на децата да трупат умения по естествен начин, подкрепят цялостно развитието на личността според особеностите на различните етапи от детското развитие – от ясла до юношество.
В същността на холистичното образование е цялостното възприемане на детето като индивид и осигуряване на баланс между социално-емоционално здраве, умения, академични знания, таланти, физическа подготовка. „За да говорим за холистично образование, трябва да имаме различен мироглед върху преподаването, начина на взаимодействие с децата и как те възприемат информацията“, казва Анна Гумас и добавя, че в центъра на усилията им винаги е балансът между постигането на високи академични резултати и здравето и щастието на децата.
За нея е притеснителен фактът, че все още масово се поставя фокус само върху академичните знания, като се пренебрегват останалите аспекти от развитието на личността. Тя дава пример със стандартизираните тестове и национални външни оценявания, които мерят знанията на децата към конкретния момент. Но ако едно дете преживява силен стрес или е имало някаква ситуация предишния ден, тези фактори неминуемо ще се отразят на представянето му на изпита.
А всичко това се допълва и от натиска за оценки от страна на родители и учители. „От една страна, учителите искат класът да изкара високи резултати, за да може училището да получи висок рейтинг. От друга страна, пресирането от страна на семейството, което очаква детето да изкара отлична оценка и да влезе в „елитна“ гимназия“, обобщава Анна Гумас и добавя, че все по-често виждат вредните последствия от този натиск върху децата, които се изразяват в психосоматика, болки в корема, повръщане, страх, дори депресивни състояния в детска възраст.
Алтернативата, която холистичното образование осигурява, е комплексно развитие на детето спрямо неговите социални, емоционални, интелектуални и физически умения. Позволява то да опознава теорията с любознателност, да развива своите таланти и да получава подкрепа спрямо нуждите и интересите си.
Работата на училището е да създаде среда, в която детето да идва с желание и мотивация, да му помага да се чувства щастливо и спокойно, за да го подготви да разгърне потенциала си и да постига резултати.
Децата придобиват устойчиви знания чрез опит и грешки, а за да бъдат готови да грешат, да изследват и решават проблеми, да чувстват свободата да задават въпроси и да мислят критично, те трябва да не изпитват стрес от ученето, а да приемат учебната среда за място за развитие и самоусъвършенстване, казва Анна Гумас.
В образователна група „Светлина“ разширяват задължителното учебно съдържание по стандартите на МОН с богат творчески календар, включващ активности за всеки месец, сред които посещения на културни събития, лагери, базирани на метода учене чрез преживяване, доброволчески и социални инициативи, проекти на открито, физически активности, професионално ориентиране и др. Те, от една страна, помагат на децата да развиват умения за откриване на взаимовръзките между учебното съдържание и фактите, които естествено научават чрез опита в тези извънкласни активности.
От друга страна, развиват умения, които ще са им необходими цял живот – работа в екип, изследване, презентационни, комуникативни умения и аргументация, критично мислене, решаване на проблеми, социален принос и отговорност към обществото, физическа култура и т.н.
„Неминуемо учебният материал, който трябва да се усвои, ще бъде научен, но дали знанията биват устойчиви? По-важно е по какъв начин поднасяш информацията, така че знанията да останат трайни и децата да могат да ги прилагат и в други дисциплини“, казва Анна Гумас. При тях планирането на уроците е ключово, за да може да отговори на спецификите във възприемането на информацията от днешните поколения деца.
Гумас пояснява, че децата от алфа поколението например, с което учителите се сблъскват от детска градина до начален етап, са деца – кълба от емоции; родени и растящи в свят, претрупан от информация и технологии; окачествявани често като хиперактивни или с дефицит на внимание, деца, които изпитват трудности в общуването и имат нужда от допълнителна подкрепа за справяне именно с тези емоционални и социални дефицити. Това са децата, които всичко търсят и намират в интернет и въпросът „Защо го учим тогава?“ е масов сред тях. „Ако учителят не разбира, че поколенията са различни, че децата учат по различен начин, и не знае как да взаимодейства с тези деца, то те ще бъдат все повече ощетени в своето обучение“, казва Анна Гумас.
За да се адаптират към променящите се нужди на учениците и да подкрепят учителите в новите предизвикателства в класната стая, в образователна група „Светлина“ са извели специална роля Обучител на учители. Този експерт им помага както за спазването на методическите изисквания и планирането на учебния материал, така и с подкрепа в избора на методи на преподаване и взаимодействие с децата.
Още една специална роля в училището пък подобрява връзката на родителите с образователния процес. Комуникационният мениджър организира индивидуални срещи с всяко семейство, така че да ги подкрепи в това да разпознават и откриват силните страни на своето дете. В срещите се обсъжда не просто как се е справило детето на входното ниво например, а как се чувства в училище, как общува, нива на самоорганизация, има ли специфики, които преподавателите наблюдават.
Благодарение на холистичния модел на образование ги избират семейства, които осъзнават, че оценките и рейтингите не са гаранция за устойчиви знания, а за тях водещо е децата да са здрави, спокойни и щастливи. „Това децата да се чувстват спокойни и щастливи в учебната среда е основна предпоставка, за да разгърнат своя потенциал. А когато детето идва с желание и любопитството му е запалено, то е готово за успеха“, казва Анна Гумас, затвърждавайки мотото на тазгодишната им кампания „Щастието води успеха“.