Надпревара за „Лъвски сърца“
Филип Шавов създава първия ултра крос триатлон у нас като хоби. „Лъвско сърце“ е изпитание за сериозни атлети, с устойчив бизнес модел и идеалната цел да популяризира природните и културните ценности на региона
На 2 септември, малко след изгрева, десетки атлетични мъже и жени по бански пристъпват нетърпеливо по пясъка на плаж „Перла“ край Приморско. Слънцето едва загатва за жарката си мощ. Въздухът е прохладен, но атмосферата – нажежена от очакването за стартовия сигнал. Когато се разнася, тълпата се изстрелва като залп към водата и тя закипява от маховете на плувците.
Предстоят им 3 км в открити води, след което ще сменят плувните шапки с предпазни каски, ще обуят маратонки на още мокрите си крака и ще се впуснат в 116 км колоездене из Странджа. Тези, които издържат, ще продължат с 21 км тичане по неравния планински терен. Всичко това – в един и същи ден. Най-бързите ще го направят за 7 часа, други няма да успеят и за 14. Но правилото е желязно – който не влезе в тайминга на съответния етап, отпада от надпреварата. Финиширалият първи печели „Лъвско сърце“, най-тежкия триатлон в България.
„Трасето е чудовищно“, казва Филип Шавов (32), основателят на „Лъвско сърце“, който лично е избирал маршрута. Със своите 2000 мeтра денивелация той е постоянна поредица от изкачвания и спускания през суровия релеф на Странджа и неслучайно успешното му завършване се смята за свръхпостижение в спортните среди. Летвата пред участниците е вдигната високо, а местата са ограничени – отражение на идеята на Шавов „Лъвско сърце“ да е бутиков формат, а не масово състезание. „Сериозно изпитание за сериозни атлети“, казва основателят.
През 2023 г. триатлонът се провежда за осми път. Зад него стои организацията с нестопанска цел „Сдружение спортен клуб „Лъвско сърце“, функционираща на доброволни начала. Шавов и още десетима души са ядрото, които в „90% от свободното си време“ през цялата година се занимават с поддръжката на триатлона – организация, комуникации, социални мрежи и др. Около датата на събитието разчитат на още 120 ентусиасти, които се включват на терен.
Всички те помагат, вдъхновени от любовта си към спорта, и в името на една идеална цел – да рекламират региона чрез културните му ценности и да мотивират максимален брой хора „да се ангажират със спорт под каквато и да е форма“.
Тази кауза е подкрепена с добре обмислен, устойчив бизнес модел. Негов продукт са състезанията, а клиенти – самите атлети. Логиката на организаторите обаче не е бизнес: „Ние не гоним печалби, гоним хората да са щастливи“, подчертава Шавов.
A те очевидно са, защото посещаемостта на „Лъвско сърце“ расте. Тази година близо 500 души са се включили в „Лъвско сърце Утопия“ – олекотената версия на триатлона с намалени наполовина дистанции, която се провежда в парк „Росенец“ край Бургас в началото на юни. А близо 800 души са участвали в големия формат.
Търсене има. „Хората искат да се предизвикват, да си доказват, че могат“, казва Шавов. Това е и причината преди три години да стартира по-малкото събитие в „Росенец“, с което да даде възможност на повече желаещи да се докоснат до преживяването. „Лъвско сърце Утопия“ е съобразено с европейския формат за крос триатлон и дръзкият план на основателя е да го вкара в календара на World Triathlon Championship Series – „Формула 1 за триатлоните“. Ако успее, на малкото рибарско пристанище край Бургас ще се събере световният елит в този спорт и ще донесе имидж и международно медийно отразяване за страната ни, изброява предимствата Шавов. Звучи амбициозно за хоби, но той е човек, който обича големите предизвикателства. „Ако няма трудност, която да ме предизвиква до степен, че да си помисля – това е невъзможно, или някой да ме убеждава, че няма да се справя, не ми е интересно изобщо“, казва основателят на „Лъвско сърце“.
Така е от детските му години, когато като ученик пропуска лесните тестове и въпроси, защото са скучни, до сегашния момент, когато е 32-годишен мъж, който „тича“ на няколко житейски писти. Също като в триатлон. Успоредно с „Лъвско сърце“ Шавов се занимава професионално с дигитален маркетинг, грижи се за семейството си и току-що родения си син и постоянно учи нещо ново. Наскоро към дипломите си по МИО и английска филология е добавил магистратура по спортен мениджмънт, а в момента завършва курс за парамедици – безценно умение, когато си край трасето, „на 80 км от цивилизацията“.
Страстта към спорта Филип Шавов наследява от баща си – състезател по борба. Самият той тренира карате и като тийнейджър печели титла за републикански шампион. Бързо осъзнава обаче, че няма голямо бъдеще на арената, но запазва навика си да спортува ежедневно и до днес. Триатлонът „го открива“, както се изразява той, когато е на 24.
Идеята за „Лъвско сърце“ проблясва, докато Шавов се скита из планините на Япония и попада на трасе за триатлон. По случайност тогава прочита историята на Iron man – състезанието, превърнало този спорт в глобален феномен, и „нещата се навързват“. Обратно в България, младежът пали по идеята си и няколко свои приятели, с които работи в семейния бар в Созопол.
Дългите състезания по бягане и колоездене вече са познати у нас, но не и триатлонът. Ентусиастите планират обща дължина на трасето от 140 км, което звучи фантастично за мнозина. „Смееха ни се, защото цитирахме дистанции, които някои хора не постигат за целия си живот“, спомня си Шавов. Мотивиран да докаже, че невъзможното е възможно, той и шепата му съмишленици оформят концепцията на „Лъвско сърце“ – 3 км плуване, 116 км колоездене, 21 км бягане. Участниците се състезават индивидуално и отборно по трасе, почти изцяло офроуд. И всяка секунда от него ги зарежда не само с адреналин, но и със солидна доза местна култура и спиращи дъха гледки.
Те плуват над останките от подводния град Ранули, карат велосипедите си през хилядолетни гори, тичат край древни тракийски светилища, между които и Бегликташ, изкачват се до скалния феномен Лъвската глава (вдъхновил и името на триатлона), междувременно пресичайки няколко резервата. Вграждането на културния аспект е ключов момент в модела и е идея на Гергана Данева, културолог, спортен ентусиаст, съмишленик на Шавов и негов житейски партньор.
Кметът на Приморско е първият, който подава ръка на аматьорите. Макар и на хартия, той вижда потенциала на проекта и им помага да го осъществят с инфраструктура и финансов ресурс. Така през 2016 г. „Лъвско сърце“ започва да „бие“ с 44 участници – „знаменосците“, с уважение ги нарича Шавов, които оттогава не пропускат състезание. Началните стъпки са низ от препятствия, грешки и уроци както по трасето, така и стратегически.
Филип Шавов дава пример с паричната награда, която предлагат в началото, стремейки се да привлекат спортисти от Европа. Вместо това най-силните местни атлети започват да доминират в състезанието. Съвсем заслужено, но се променя профилът на аудиторията, към която организаторите се стремят – „хора, които идват, за да надскачат себе си, не толкова заради хилядата лева“. Основателят променя подхода. Вместо кеш, шампионите на „Лъвско сърце“ получават красива купа и „лъвска“ прегръдка. Но най-вече невероятното усещане, че са надскочили собствените си граници. „Участието в „Лъвско сърце“ те променя завинаги, ставаш различен човек“, казва Шавов, който признава, че успява да премине цялото трасе чак на шестия опит.
Решението да отрежат паричната премия отсява допълнително публиката. Оттогава за участие се записват повече мениджъри и предприемачи за сметка на млади хора, отдадени на спорта. Има дори и милионери, което не е изненада. Все пак в световен мащаб триатлонистите са на второ място по богатство след голфърите, твърди Шавов. Славата на „Лъвско сърце“ се носи от уста на уста и това е основният маркетингов канал, на който организаторите разчитат.
„На местно ниво не сме похарчили и хиляда лева за реклама“, подчертава основателят. На международно си партнират с агенции, които насочват към Приморско и „Росенец“ т. нар. адреналинови туристи от целия свят.
Но независимо откъде идват, всички участници са наясно, че еднодневната надпревара изисква всекидневна подготовка – нещо, което се отразява положително на целия им начин на живот. За доброволците обаче освен тренировка, организацията на триатлона е и „див екшън филм“.
„Трасето избираме, като се изгубим“, казва Филип Шавов. Всяка година екипът „утъпква“ пътя на атлетите: подрязва клони и трънаци, копае канавки, случвало се е да възстановява пропаднали пътища, чисти плажове. Често работят в неприятни условия – порои, студ, кал, облаци от комари и мушички, но спортната закалка ги държи сплотени и им дава сили да не се отказват.
„Дяволът е в детайла. Лесно е да го изпуснеш“, казва Шавов, убеден, че високите стандарти на „Лъвско сърце“ са една от причините за успешното му развитие. Той държи на максималното качество и в най-дребния елемент, от материята на тениските до маркировката – хиляди метри ленти, които се окачват на всяко клонче: „Имаме си дори стандарт как да я вържем така, че ако я навали дъжд или я надуха вятър, да не падне“.
Със същия перфекционизъм се отнася и към безопасността. Състезателите разполагат с постоянно медицинско присъствие – лекари и парамедици, специализирани в обслужването на събития. Въоръжени с джипиеси и електрически велосипеди, те летят към всеки участник в нужда. А спешните случаи не са рядкост по трасето – хипогликемичните пристъпи и травмите са сред обичайните проблеми на състезателите. Тези разходи Шавов покрива с платените здравни прегледи на състезателите, които се правят в деня преди старта.
Усилията на организаторите да вдигат постоянно нивото на триатлона и „хората да са щастливи“ се отплащат. От една страна, около „Лъвско сърце“ се изгражда сплотена общност от участници и доброволци, която се подкрепя и създава усещането за семейство. От друга, спонсорите са привлечени от позитивния ореол на състезанието – бутиково, с кауза и изпипано на максимум. Партньорите се включват с парични помощи, продукти или и с двете. Сред тях са Sport Depо, B.Yond, ОББ, Райфайзен банк и др. Някои от тях – Born Winner например – са огромни фенове на спорта, други се ангажират, след като собствениците (или някой от мениджърите) са участвали в „Лъвско сърце“, какъвто е случаят с BioFresh, и са припознали неговите ценности.
Спонсорствата са ключова част от бизнес модела на „Лъвско сърце“. Благодарение на тях организаторите могат да поддържат таксите достижими. В този контекст ценовата политика на „Лъвско сърце“ е голямата гордост на Филип Шавов. Цените растат стъпаловидно. Предлагат се лимитиран брой места в няколко категории – между 90 и 300 лв., което отговаря на бутиковия формат на събитието. Това мотивира хората да не отлагат решението си за покупка за последния момент и да не бавят плащането, защото местата може да свършат.
Филип Шавов може дълго да говори за „красотата на стъпаловидното ценообразуване“, но за да види идеалната си цел през бизнес перспектива, му е нужен начален тласък. Получава го на т.нар. Харвардски курсове в Софийски университет, които посещава, преди да стартира начинанието. Покрай тях купува от Harvard Business Review бизнес кейса на Racing The Planet, маратон, провеждан в най-големите световни пустини. Документът вкарва бизнес мислене в една утопична идея в точния момент и днес организаторите берат плодовете на това решение. Напоследък сдружението не само успява да покрива разходите си – над 100 хил. лв. за двете издания, но отчита и малка печалба, която реинвестира в инфраструктура.
„Лъвско сърце“ не би стигнало дотук без подкрепата на общините. Партньорството с община Приморско е решаващо за прохождането на събитието. Триатлонът води една изцяло нова и платежоспособна аудитория в региона, която удължава и рамките на летния сезон. Неслучайно състезанието е избрано от Министерството на туризма за „Туристическо събитие“ на 2018 г. Приносът му за изминалата година е средно 20 хил. нощувки в локални хотели и къщи за гости в Приморско, отчита Шавов и добавя, че „Лъвско сърце Утопия“ има същия ефект, но в по-малък мащаб.
Наред със силните периоди проектът преживява и кризи, но „лъвските сърца“ са свикнали с изпитанията. Най-драмaтични са свинският грип и началото на пандемията, защото са свързани с ограничения на придвижването, дезинфекция, дистанция и инфлация. Общините са ударени финансово и не могат да помагат, но благодарение на партньори и лоялността на публиката, готова да спазва всички мерки и да подкрепи лекото увеличение на таксите, събитието не се отлага. По трасето редовно се случват и „субективни кризи“, обяснява Филип Шавов.
От обичайните изкълчени глезени и падания от колела до срещи с бежанци и сблъсъци с глигани. Виждайки на колко много места може да се объркат нещата, организаторите постоянно се квалифицират допълнително – обучават се за радиолюбители, минават курсове за първа помощ, правят тиймбилдинги, за да се стиковат още повече като екип.
„Искаме „Лъвско сърце“ да става все по-добро и изчистено, да не се отличава от олимпийски игри и когато хората дойдат, да останат с отворена уста“, казва основателят. И по тази причина веднага след края на ултра триатлона в Приморско Шавов и малката му армия доброволци започват да разчистват базовия лагер и трасето, за да заличат всяка човешка следа върху красивата природа на Странджа. Стремежът им състезанията да са перфектни ги кара да не оставят нищо на случайността, защото най-важното за тях е всеки, който участва, да си каже: „Горд съм, че съм част от това“.