Google иска да достигне до милиарди потребители чрез чатбота Bard
Експерименталният чатбот на Google Bard е път към разработването на друг продукт, който може да донесе два милиарда потребители, каза директор на компанията в четвъртък на конференцията на Ройтерс NEXT в Ню Йорк.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Bard, който позволява на потребителите да обмислят и извличат информация с помощта на нов изкуствен интелект, полага основите на Google за привличане на още повече клиенти, каза в интервю нейният продуктов ръководител Джак Кравчик.
- Сред възможностите е планът на компанията да оживи своя Google Assistant, който настройва таймера и изпълнява команди, с насочени към човека предложения на Bard. Свързването на тези продукти, първо чрез мобилни устройства през следващите месеци, ще представи AI на повече хора, каза Кравчик. „Смятаме, че това отваря напълно нов път“, каза той.
- Google Assistant съществува на повече от един милиард устройства, според данни на компанията.
- Прогнозата на Google подчертава амбициите за AI в своята майка Alphabet, която към днешна дата има шест продукта, всеки от които привличат милиарди потребители, сред които търсачката и YouTube.
- Това също отразява нарастващата конкуренция. Amazon.com обеща да надстрои своя помощник Alexa с подобен генериращ AI, докато OpenAI наскоро добави гласови команди към ChatGPT, заедно с други подобни на агенти възможности.
ЗАД ЧИСЛАТА
Начинът, по който потребителите събират информация, може да се развива много. Уеб трафикът на Bard е нараснал с 2% през октомври до 8.7 милиона, въпреки че главният съперник ChatGPT е нараснал с по-бързи темпове, казаха анализатори на Bank of America в четвъртък, цитирайки данни от Similar Web. Трафикът в търсачката на Google е спаднал с 0.4%.
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАМЕ
Bard е изправен пред предизвикателства. Съобщава се, че е изобретил несъществуващи съобщения, когато потребител го е помолил да анализира съдържание във входящата му поща в Gmail, пример за известната тенденция на AI да „халюцинира“, когато са поискани факти. В сряда Bard също се препъна, след като рекорден брой хората са се опитали да го достъпът. OpenAI съобщаваше за голямо прекъсване в ChatGPT в същия ден.
„Оказа се, че много продукти с езиков модел не работят по едно и също време“, каза Кравчик, който не назова конкретно конкуренти. „Беше интересно да видя как моделите на поведение се променят в интернет.“
„Все още се учим как най-ефективно да обслужваме големи групи от хора“, добавяйки, че това е предизвикателство „за период от няколко минути“. Скокът напомнил на Кравчик за проблемите на търсачката на Google след новината за смъртта на поп звездата Майкъл Джексън през 2009 г.