В дебата се ражда истината
Над 1000 ученици всяка година участват в турнирите по дебати на фондация BEST, развивайки ключови умения и нагласи. Въпреки 10-годишната история на фондацията и международната подкрепа изпълнителният директор Ваня Златева насочва усилията си към създаване на финансово устойчиво бъдеще
Ако имаш плик, в който е написана точната дата на смъртта ти, ще го отвориш ли? Над този провокативен въпрос размишляват над 100 ученици от цялата страна по време на летния лагер по дебати на английски език на фондация BEST. Учениците излагат емоционални аргументи, търсят социални и икономически фактори, така че да защитят тезата си. Те не избират сами дали да са „за“ или „против“ дадено твърдение, а са разпределени по отбори. „Така тренират умението си да събират аргументи, независимо коя позиция подкрепят интуитивно“, обяснява изпълнителният директор на BEST Ваня Златева.
През 2013 г. шестима учители по английски език, пристигнали в България по международната обменна програма „Фулбрайт“, търсят начини да подкрепят своите ученици в изучаването на английски и в свободното и уверено изразяване пред публика. Така организират първия турнир по дебати и английска реч, който преминава с огромен успех и всички питат: „Кога ще е следващият?“. Учителите печелят грант на Американския департамент, който им подсигурява средства за организирането на подобни турнири в следващата една година, и официално основават фондация BEST (Bulgarian English Speech and Debate Tournaments).
Десет години по-късно фондацията е една от най-големите граждански организации за младежи в България и в Източна Европа. Всяка година екипът ѝ достига до над 1000 ученици в гимназиален етап, като организира четири регионални, един национален и един балкански турнир по дебати и английска реч. В допълнение подготвя ученици, които се явяват на международни състезания по дебати, и развива целогодишна лидерска менторска програма. През годините фондацията печели подкрепата на Американското посолство в България, на фондация „Фулбрайт“, а преди месец подписва и двегодишен договор с фондация „Америка за България“ за финансиране на дейността си.
Учебната година за BEST стартира със специални обучения за учители по английски език – преподаватели от „Фулбрайт“ и български учители по английски език, които се учат как да подготвят ученици за отделните категории в турнирите. „Огромната работа се случва от самите учители, които създават своя отбор и в продължение на цялата година го обучават и тренират в рамките на клубове и извънкласни занимания в училище“, казва Златева. Именно чрез учителите успяват да достигнат до толкова много ученици от цялата страна. Тя добавя, че в провинцията, където няма разнообразни възможности за извънкласни занимания, клубовете по дебати се превръщат в истински хит, като нещо различно и интересно, в което всички искат да се запишат.
В рамките на турнира учениците се състезават в пет категории: рецитиране на поезия, рецитиране на проза, артистичен дует, дебати и оригинална оратория, в която по въздействащ начин представят проблем, който ги вълнува, и неговото решение. Тези категории са част от програмата на всеки един турнир и се случват успоредно – например в 30 зали в едно училище текат различни състезания и категории, а съдиите се назначават точно кога и къде да влизат, за да оценяват всяка от категориите по определени критерии.
Регионалните турнири през годината са общо 4, като на всеки от тях участват по 300 деца. 400 от всички тях се класират за националното състезание през април, което тази година се провежда в УНСС.
Може и да звучи странно за състезание на английски език, но владеенето на езика не е условие за участие. Насърчават всички да се включат, като начинаещите най-често подготвят произведение, което рецитират артистично. „През подготовката, емоцията и състезанието ти ставаш по-добър по английски. Влизаш и в това общество, което е много приемащо, запалваш се от другите и следващата година искаш да си например в дебатьорския отбор, защото там е по-високо ниво“, казва Златева.
През подготовката и състезанията по дебати и английска реч се развиват много ключови умения отвъд владеенето на езика. Учениците се учат да търсят и уважават мнението на другия, да мислят критично, да правят аргументирано и убедително изразяване пред публика. „Учим ги да мислят извън кутията, критично, да не са лесни за манипулиране. Да търсят различните гледни точки. Това пък е предпоставка да мислят демократично, да дават право на всеки да изрази мнението си“, добавя изпълнителният директор на BEST.
Част от процеса за участие на учениците минава и през уменията за фондонабиране и креативни предприемачески идеи. Тъй като всеки ученик трябва сам да покрие разходите по престоя си по време на турнирите, от фондацията разработват насоки за фондонабиране и добри примери. Печене и продаване на сладки, благотворителен концерт, подкрепа от местен бизнес или община и т.н., като за учениците, които не успеят за съберат достатъчно средства, отпускат стипендии.
Във фондонабирането на помощ идват и учениците лидери от програмата на BEST за Student Leaders. Това са ученици от същите училища и населени места, които са номинирани от своя учител да участват в едногодишна менторска програма. В рамките на тази програма те получават обучение и подкрепа как да развият собствен проект, с който да подобрят средата. Минават през стъпките на планиране, маркетинг, привличане на партньори и институции, като в хода на програмата получават консултации от доброволци в екипа на BEST. Учениците лидери помагат на отборите в своите училища с генерирането на идеи и събирането на средства, както и с подготовката за състезанията.
Фондация BEST има още две ключови програми – летни лагери за интензивна подготовка на ученици за турнири и организирането на балканския турнир Balkan Voices, в който се включват 35 ученици от балкански държави и 35 от България. Той се финансира от регионалния офис по английски език към Посолството на САЩ в Сърбия.
Чрез работата си вече 10 години програмите на BEST помагат на учениците да развиват ключови умения чрез извънкласни дейности. Участието в клубове по дебати се оказва високо ценено и при кандидатстване в чужди университети. В България турнирите всяка година са включвани в националния календар за изяви по интереси на Министерството на образованието.
Ролята на Ваня Златева сега е да обвърже всички тези постижения с визия за устойчивост на фондацията. С богат професионален опит в света на медиите, онлайн търговията и финансовия сектор, новият изпълнителен директор на BEST (от септември 2022 г.) започва с привличането на силни бизнес лидери в борда на директорите. Следващите ѝ стъпки са за отваряне на нови платени позиции, отвъд доброволческия състав на фондацията, и в посока бизнес развитие и генериране на собствени средства, така че да могат да достигат до все повече ученици всяка година.