Илън Мъск може да се е отказал от уединението си при пътуване със самолет, но Тейлър Суифт не е
Forbes получи ексклузивен поглед към знаменитостите и милиардерите, които са използвали федерална програма, за да скрият полетите си с частни самолети. Ето защо това не работи.
Когато купува Twitter през октомври 2022 г., списъкът със задачи на Илън Мъск включва и това да премахне Джак Суини.
Суини, колежанин от Орландо, Флорида, е проследявал самолета Gulfstream G650 на Мъск, струващ 65 млн. долара, и е съобщавал в Туитър къде се намира най-богатият човек на Земята. Тази идея не се харесва на Мъск, тъй като той вижда проблем свързан със сигурността си. „Не ми харесва идеята да бъда застрелян от някой луд“, казва той на Суини в директно съобщение.
Мъск прави още една крачка напред в търсенето на поверителност. Той се включви в безплатната програма на Федералната авиационна администрация, наречена PIA, която позволява на собствениците на частни самолети да скрият местоположението си, като накарат самолетите си да предават алтернативни идентификационни кодове.
И това не сработва. Суини все още публикува движенията на G650 на Мъск в реално време – той просто е превключил към Instagram, BlueSky и Facebook. Било е лесно да се разбие кодът за поверителност на FAA, казва Суини пред Forbes. „Можете да го направите за един ден.“ В крайна сметка Мъск и екипът му са се отказали да се опитват, казва Суини, и сега Мъск лети без маски. Мъск не е отговорил на молбите за коментар.
Според JetSpy, абонаментна услуга за проследяване на полети, програмата PIA на FAA е прикрила пътуванията на 48 частни самолета тази година. Базираната в Делауеър компания е успяла да открие собствениците на 38 от тези самолети и е споделила тези данни единствено с Forbes. Те са смесица от смели имена на известни личности и милиардери, владеещи технологичните и финансовите сфери, с някои изненадващи изключения.
Редовни пътници
Част от личностите, които са се опитали да пътуват под радара, но не са успели са Еван Шпигел, Хърб Чеймбърс, Джейсън П. Тали, Джеф Безос, Тейлър Суифт и други.
Въпреки включването на собствениците на самолети в PIA, все още е възможно да се види колко често Тейлър Суифт е посещавала приятеля си Травис Келсе в Канзас Сити, къде Меджик Джонсън е преследвал следващата сделка в своя, колко пъти Кенет Грифин е посещавал Франция или къде са излитали и кацали Джеф Безос, Сергей Брин и Еван Шпигел – или поне техните самолети.
Публиката може да проследи и самолетите на Walmart и WinCo Foods, собственост на служителите, които обикалят страната, както и да се запознае с усилията за набиране на спортисти на Университета на Канзас, който от години е обект на критики от страна на преподавателите заради разходите за своя самолет Cessna Citation CJ4.
Сигнали от транспондера
Наблюдателите на самолети проследяват сигналите на транспондерите, които самолетите са задължени да предават от 2020 г. насам. Транспондерите излъчват местоположение, височина, скорост и уникален идентификационен код, определен от Международната организация за гражданска авиация.
Системата се нарича ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast). Тя е създадена за първи път през 90-те години на миналия век, като нейните създатели не са предполагали, че ентусиастите, които наблюдават самолети, ще използват евтини приемници, за да улавят сигналите, и ще си сътрудничат онлайн, за да създават карти на покритие, които проследяват самолетите по целия свят.
Оттук идва и програмата за поверителност на ФАА, която позволява на самолетите да изпращат фалшиви кодове, за да не могат да бъдат идентифицирани освен от властите. Записването в PIA (Privacy ICAO Aircraft Address) не струва нищо, но за собствениците на самолети е сложно и отнема много време да променят кодовете си и да проверяват дали са функционални.
Експерти заявиха пред Forbes, че програмата не работи, защото недостатъчно самолети я използват – FAA заяви, че е издала около 390 алтернативни идентификационни кода от началото на PIA през 2019 г. – и собствениците на самолети не променят фалшивите си кодове достатъчно често.
„Безполезно е“, казва Мартин Стромайер, съосновател на OpenSky Network, европейския уебсайт за проследяване на полети с помощта на публични източници. „В най-лошия случай дори може да се каже, че е опасно, защото хората могат да повярват, че това им дава някакво прикритие, което не е така.“
Тейлър и Травис
Не че Тейлър може да се надява на някакво прикритие. Милиони Swifties следят всяка стъпка на поп иконата. И все пак проследяването на полетите може да осигури специален поглед към сърцето ѝ. Досега през октомври самолетът ѝ е посетил Канзас Сити три пъти. Почти всички знаят, че Суифт е била сред публиката на стадион „Arrowhead“ на 12 октомври, за да гледа футболен мач с участието на човека, чиято кариера тя създава. JetSpy – и акаунтът на Суифт в Инстаграм @taylorswiftjets – ни информират, че самолетът ѝ я е закарал в този ден, върнал се е у дома в Нешвил, след което се е върнал в Канзас Сити на 14 октомври.
Други летят до дестинации по причини, неизвестни за външни лица, например Грифин. Forbes оценява богатството му на 33.5 млрд. долара. Една от неговите фирми, Citadel Securities, действа като посредник за повече от една от всеки три сделки с акции на дребно в САЩ, а самолетът му Bombardier Global Express е извършил 195 полета тази година, като е изминал 257 000 морски мили. Според JetSpy самолетът на милиардера е посещавал Франция по-често тази година, отколкото Чикаго, където до миналата година се намираше централата на Citadel (днес във Флорида) и където все още има голямо присъствие.
Въпреки че нямаме специална представа за какво се случва в сърцето на Грифин – той не отговори на молбите да коментира за своите пътувания със самолет – можем да предположим, че той, подобно на Мъск, има причини, свързани със сигурността, за да иска самолетът му да лети под радара. Например местонахождението на Грифин се следи в Reddit от инвеститори в акции на дребно, които го обвиняват за противоречивото спиране на търговията с GameStop през 2021 г. в платформата Robinhood, което помогна на големите търговски къщи да се измъкнат от загубите за милиарди долари, като същевременно ощети много от хората, които търгуват у дома. Грифин отрича да е замесен.
„Виждал съм мои клиенти да се сблъскват със заплахи за сигурността си заради хора, които са ги следили“, казва пред Forbes Дан Дрохан, главен изпълнителен директор на Solairus Aviation, компания, която управлява над 300 частни самолета за техните собственици, но няма връзка с Грифин. „Това е най-неприятно за тези, които имат деца.“
Суини, на когото Мъск е позволил да създаде нов акаунт в X (Twitter), проследява самолета на Мъск, стига да изчака 24 часа, за да обяви местоположението му. Суини отстоява разбиването на кодовете на PIA и оповестяването на намереното. „Този акаунт има пълното право да публикува местонахождението на самолети”, пише той в Туитър през 2022 г., преди да бъде изгонен. Местоположенията на самолетите са публична информация, казва той, и „всеки самолет в света е длъжен да има транспондер, дори AF1“ (препратка към Air Force One, самолета на американския президент).
Друга причина за чувствителността на самолетоносачите – защитниците на околната среда използват проследяването на самолетите, за да измерят вредата, която частните самолети нанасят на световния климат, за да засрамят техните собственици. Например, средният американец произвежда 16 тона въглероден диоксид годишно. За сравнение, самолетът на Грифин през първите девет месеца на 2023 г. е изхвърлил около 12 милиона тона.
Легален шпионаж
Проследяването дава възможност и за корпоративен шпионаж с легално естество. Брад Пиърс, собственик на Restaurant Equipment World, споделя пред Forbes, че обажданията за продажби, които прави в своя Cirrus SR-22, са му позволили да разшири бизнеса си във Флорида. Той казва, че това е позволило на голям конкурент, чието име няма да назове, да следи пътуванията му и след това да посещава потенциалните му клиенти. Пиърс казва, че източниците на тази информация са самите ръководители на компанията, които са му се изповядали на конгреси. „Те казаха: „Имаме един човек в нашия офис, който непрекъснато се опитва да следи къде сте, за да можем да изпратим наши хора след това“, казва Пиърс пред Forbes.
Получаването на предимство в бизнеса е предимство при продажбата на абонаментни сайтове за проследяване на самолети като JetSpy, Quandl и JetTrack.
Според Стромайер от OpenSky Network, за да работи PIA, собствениците на самолети в идеалния случай трябва да променят фалшивите си идентификационни кодове за всеки полет.
В момента това е невъзможно, казва Рене Сервантес, оперативен вицепрезидент на компанията за управление на самолети Solairus Aviation, която има няколко клиента, използващи услугите на PIA. Промяната на кода изисква от производителя на транспондера да изготви актуализация на софтуера на компактен диск, което може да отнеме един месец. Много собственици, които се интересуват от програмата, не я изпълняват, след като научат какво е необходимо, казва Сервантес пред Forbes.
Някои от записалите се в PIA изглежда са се отказали. Сред тези, които не са летели с алтернативен адрес от миналата година, са Ким Кардашиян, Марк Зукърбърг и частният инвестиционен гигант Blackstone Group, ръководен от милиардера Стивън Шварцман.
Френският милиардер Бернар Арно също се е отказал, но е направил още една крачка напред. Миналата година, след като главният изпълнителен директор на конгломерата за луксозни стоки LVMH попада под обстрела на акаунт в Twitter, целящ да го засрами заради емисиите му на въглероден диоксид, той продава самолета на компанията.
Арно, чието богатство е в размер 187.6 млрд. долара според Forbes, което го прави втория най-богат човек в света, сега е наемател, а не собственик.
От Джереми Богайски, екип на Forbes