Да изкарам ли бизнеса си на фондовата борса?
Макар основната ми експертиза да е в областта на сливанията и придобиваната, от време на време получавам въпроси дали е добре даден клиент да листнe компанията си на фондовата борса. За съжаление по обективни и субективни причини засега българските компании нямат голям шанс да се листнат на някоя от големите борси, а на нашата няма да могат да се възползват от някои от предимствата, които едно такова действие предполага. Все пак да видим кои са основните предимства и недостатъци.
Листването на борсата почти винаги е свързано с набирането на допълнителен капитал. Да, има и други източници за финансиране, като банковото финансиране, което винаги ще си остане най-евтината форма. Все пак, ако се листнете на борсата, то практиката в цял свят показва, че оценката, която вие ще получите за своя бизнес е обикновено доста по-висока отколкото цената при една M&A сделка.
Основните причини са ликвидността и прозрачността. Нормално е всеки един собственик да иска да получи максимално възнаграждение за своя труд. Друго голямо предимство, в сравнение с една M&A сделка, е публичността или безплатната реклама, която ще получите. Всички бизнес медии, а и не само те, ще почнат да говорят за компанията ви, да следят и отразяват нейното развитие. Общо взето ще може да си съкратите бюджета за установяване на фирмен бранд почти до нулата.
Естествено всяка една монета си има две страни и затова качването на борсата може да има и някои недостатъци. Със сигурност ще се увеличи административната работа в компанията. Има си формални изисквания за отчитане на финансовите резултати и регулации, които трябва да се спазват. По-важното е, че ако имаме една нормално действаща фондова борса, качването на вашата компания на нея ще промени из основи фокуса и може би стратегията ви.
Целият фокус ще се премести върху вашите финансови резултати. Оттук нататък всички стратегически решения, които ще вземате по отношение на това как да оперирате своя бизнес ще бъдат винаги с една идея върху краткосрочния финансов резултат, който ще имат тези решения. Има достатъчно корпоративни истории, които са известни и, които разказват как целият климат и начин на правене на бизнес в една компания се променят в момента, който тя стане публична.
Списъкът с предимствата и недостатъците е дълъг и няма как да разгледаме всички, но както е казал народът за всеки влак си има пътници. Определено, ако целта ви е да получите повече публичност и не се притеснявате от изискванията за прозрачност в дейността ви, то да изкарате своя бизнес на борсата би бил добра стъпка. Още повече, ако вашият план предвижда да имате нужда от финансиране на няколко етапа. След като вече сте публична компания допълнителните рундове за набиране на капитал ще са доста по-бързи и ефективни, отколкото продажбата на дялове при частни сделки.