България – страната в ЕС с най-голяма спад на емисиите от парникови газове
България е страната от ЕС, в която е отчетено най-голямо понижение на емисиите от парникови газове през второто тримесечие на 2023 г. спрямо същия период на миналата година, показват данни на Евростат.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- За година емисиите от парникови газове у нас са намалели с 23.7 на сто. Регистрирането понижение до голяма степен е свързано с динамиката на брутния вътрешен продукт (БВП), който отчита ръст през второто тримесечие спрямо аналогичния период на 2022 г., посочват от Евростат.
- Съществено понижение на емисиите от парникови газове е регистрирано и в Естония (-23.1 на сто), и в Нидерландия (-10.3 на сто).
- Най-съществено увеличение на емисиите от парникови газове сред страните от Евросъюза е отчетено в Малта (+7.7 на сто), Латвия (+4.5 на сто), Ирландия (+3.6 на сто), Литва (+3 на сто), Кипър (+1.7 на сто) и Хърватия (+1 на сто).
- От 21 членки на ЕС, които намалиха емисиите си, 10 регистрираха спад на БВП (Естония, Унгария, Люксембург, Швеция, Австрия, Чехия, Полша, Финландия, Германия и Холандия). Италия запази БВП на същото ниво като второто тримесечие на 2022 г. и намали емисиите си на парникови газове. Десет страни от ЕС (Дания, Франция, Белгия, Словения, Словакия, България, Португалия, Испания, Румъния и Гърция) успяха да намалят емисиите, като същевременно повишиха своя БВП, се посочва в съобщението на Евростат.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
821 милиона. Толкова тона емисиите от парникови газове са отделили страните от Европейския съюз през второто тримесечие на 2023 г. Това е с 5.3 на сто по-малко спрямо същия период на 2022 г.
НАЙ-ЗАМЪРСЯВАЩИ
През втората четвърт на 2023 година икономическите сектори, които са допринесли в най-голяма степен за отделянето на емисии от парникови газове, са “промишлено производство” (23.5 на сто), “домакинства” (17.9 на сто), “производство и доставка на електрическа енергия и на природен газ” (15.5 на сто), “селско стопанство” (14.3 на сто) и “транспорт и съхранение” (12.8 на сто).
Емисиите от парникови газове са се увеличили в 6 от 9 икономически сектора в сравнение със същия период на 2022 г. Най-съществено намаление е отчетено в сектора “производство и доставка на електрическа енергия и на природен газ” (-22 на сто), а най-съществено повишение е регистрирано при “транспорт и съхранение” (+1,7 на сто).