ООН: Дори и държавите да следват климатичните планове, глобалната температура ще продължат да растат
Въпреки усилията за справяне с изменението на климата и ограничаване на повишаването на глобалната температура до под 2 градуса по Целзий в съответствие с Парижкото споразумение, нов доклад на ООН за изменението на климата установи, че дори повечето държави да следват плановете си за климата, не е достатъчно да постигнат тази цел и да избегнат тежки последици като чести суши, горещини и дъждове.
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2023/11/drought-in-corn-field-2021-08-26-23-02-57-utc.jpg)
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- През 2016 г. 175 държави и Европейският съюз подписаха Парижкото споразумение – международен договор за изменението на климата, с който страните са правно обвързани – с цел да не допуска повишаване на средните глобални температури с повече от 2 градуса по Целзий и в идеалния случай от 1.5 градуса по Целзий.
- Ако температурата на Земята се повиши с повече от 1.5 градуса по Целзий преди края на века, въздействието на изменението на климата ще бъде по-сериозно, причинявайки чести и по-силни суши, жега и дъжд, според Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН.
- Една важна част от Парижкото споразумение е намаляването на емисиите на парникови газове с 43% до 2030 г.
- Комбинираните усилия на правителствата са „бебешки стъпки“ и страните трябва да предложат по-силни решения и планове за постигане на целите на Парижкото споразумение на предстоящата Конференция на ООН за изменението на климата, каза изпълнителният секретар на ООН по изменението на климата Саймън Стийл.
- Тази година се очертава да бъде най-горещата на Земята, заявиха наскоро учените по климата от службата за изменение на климата Коперник на ЕС, добавяйки, че миналият месец е бил най-горещият октомври, регистриран някога и с 1.7 градуса по Целзий по-топъл от средния октомври през прединдустриалните времена.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Преди Парижкото споразумение да бъде прието през 2015 г., почти всяка страна сподели планове с ООН за това как планира да се бори с изменението на климата. САЩ, например, обещаха да намалят емисиите на въглероден диоксид от електроцентралите и да намалят емисиите на парникови газове. Обещанията обаче не бяха достатъчни за това, което учените твърдяха, че ще попречи на изменението на климата да излезе извън контрол, тъй като се предвижда глобалните емисии да нараснат след 2030 г., а глобалните температури се очаква да се повишат с 2.7 градуса по Целзий до края на века, съобщи Vox. Парижкото споразумение предостави на страните структура чрез определяне на цели, като ограничаване на глобалното покачване на температурата до 1.5 градуса по Целзий и установяване на инвентаризация на всеки пет години, която поддържа членовете на Парижкото споразумение актуализирани относно напредъка към постигане на споделени климатични цели.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
САЩ официално се оттеглиха от Парижкото споразумение през ноември 2020 г., три години след като бившият президент Доналд Тръмп заяви, че възнамерява да спре участието на САЩ в договора, защото твърдеше, че това ще струва на САЩ над 2 милиона работни места до 2025 г.. След като президентът Джо Байдън встъпи в длъжност, САЩ официално се присъединиха отново към споразумението.