Да успееш да мотивираш
Цветана Чолакова, ПроКредит Банк: Отдел „Човешки ресурси“ е ценен стратегически партньор за всяка организация
Цветана Чолакова е главен експерт „Човешки ресурси“ в ПроКредит Банк. Усмихната и позитивна дама, част от екипа на банката, наброяващ в България над 450 души. Разговаряме с нея за постигането на сложния баланс в управлението на таланти, с което Цветана се занимава, и за това какво я задържа 7 години в банката.
Как попаднахте в ПроКредит Банк и какво ви задържа там?
От банката търсеха преподавател по английски език за своите служители. Когато конкретният ангажимент приключи, продължих работа в отдел „Човешки ресурси“. В началото работата ми беше фокусирана върху обученията на колегите ни, но досегът до широката експертност на човешките ресурси като професионална област ме накара да задълбоча развитието си в тази посока.
Още при постъпването ми в ПроКредит Банк ме впечатлиха хората, които работеха тук – с желание да отдават опита си на новите колеги. Впечатлена бях да науча и за допълнителните специализирани обучения, които банката провежда в своята академия в Германия, което ми показа отговорното отношение към хората и дългосрочната перспектива за развитие в организацията.
През миналата година участвах в първата част на обучението в тази академия, през тази година съм част от Мениджърската академия, която е вторият етап. В ПроКредит Банк създаваме нашите ръководители. Това е допълнителна мотивация за всички нас и възможност за развитие в самата институция.
Можете ли да се спрете на няколко конкретни предизвикателства в Отдела по човешки ресурси и да ни разкажете как сте се справили с тях?
Основно предизвикателство е да успееш да мотивираш хората около себе си. Най-интересна ми е комуникацията с хората, но и най-трудна, тъй като всеки е различен и носи отпечатъка на личния си опит. Поради тази причина, за да се получи истинска синергия в комуникацията, е необходимо да бъдеш гъвкав. Важно е и да споделяме добрите примери и чрез общуването да насърчаваме колегите да разгърнат целия си потенциал. За мен е важно хората да се чувстват комфортно и да харесват работата си. Това създава подходяща среда за спокойна комуникация, иновативно, творческо и критично мислене, т.е. кара ни да сме отдадени на това, което правим.
В днешно време конкуренцията за таланти е огромна, тъй като работната среда излезе от стереотипа си. Хората избират компанията си работодател не само по отношение на заплащането, но и спрямо това как ценностите на компанията се вписват в техните лични. При нас хора с различни истории и опит се вписват добре, защото всеки допринася с гледната си точка. Не само държим всеки свободно да изразява мнението си, но и се вслушваме в него. И служителите ни го осъзнават. Така се получава много добър синхрон в екипа.
Може ли да се каже, че през годините са се променили изискванията към подбора на хората?
Банката инвестира в обучението на всички свои служители. Затова за нас един от най-важните критерии за наемане на определен човек е желанието му да се учи. Липсата на опит в конкретната сфера никога не се е възприемала отрицателно, тъй като всеки нов служител е заобиколен от екип, който го напътства.
Допълнително академията в Германия, за която споменах, включва изучаване на материя не само в банковата сфера, но и хуманитарни теми като философия. Търсим мислещи хора, желаещи да учат, да се развиват. Така беше, когато започнах работа, така е и днес.
Как преминава професионалният път на един новонает служител в ПроКредит Банк?
За да се запознаят в детайли с ценностите и начина на работа в банката, новопостъпилите ни колеги преминават през 6-месечната ни онбординг програма. Обучението е комбинирано. Включва работа в онлайн среда, практически опит в конкретния отдел или клон, а най-интересната част е тази в обучителния ни център в Сърбия.
Тук хора от всички страни, където функционира ПроКредит Банк, се срещат, за да работят в екип, да се учат да дискутират, презентират и други важни умения, необходими за ежедневната им работа. Едновременно с това упражняват и своя английски, тъй като средата е мултинационална. Излизаме извън зоната си на комфорт и опознаваме самите себе си в непредвидими ситуации – така се развиваме личностно. При дискутирането на по-широки философски теми стигаме до това къде е ролята на банката в тези въпроси и области и какво влияние има тя, макар и непряко.
Всяка година имаме и външни специализирани обучения в зависимост от отделите и ангажиментите във въпросните отдели.
Структурата ни е много ясна. Новопостъпилите колеги имат необходимост да знаят какво следва. Търсят предвидимост за планиране на кариерата. Една от ценностите ни е прозрачността и колегите са наясно какво могат да очакват дори във финансово отношение.
Смятате ли, че изкуственият интелект би бил полезен и в развитието на човешките ресурси? Променя ли се вашата професия под неговото влияние?
И в управлението, и в подбора той би могъл да помогне, но не и изцяло да замести човека. Изкуственият интелект улеснява част от процесите по документацията ни, но не може да замени общуването с хората. Той може да проведе интервю по зададени критерии, но не и да прояви емпатия. Човешката природа тук все още е неотменима. Опитът на експертите в отдел „Човешки ресурси“ е ценен стратегически партньор за всяка организация.