Байдън осигури временно финансиране, за да предотврати спирането на правителството
Президентът на САЩ Джо Байдън подписа в четвъртък законопроект за временно финансиране, който предотвратява спирането на работата на правителството и насочва разправата на Конгреса по по-широк законопроект за разходите през новата година.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Законопроектът „H.R. 6363“ ще запази някои федерални правителствени агенции финансирани до 19 януари, а други до 2 февруари.
- Байдън подписа законопроекта ден след като беше приет от Сената с 87 гласа за, срещу 11 гласа против, като един демократ и 10 републиканци гласуваха против него.
- Във вторник Камарата на представителите, ръководена от Републиканската партия, гласува с 336 гласа за приемане на законопроекта, който беше подкрепен от новия председател на Камарата Майк Джонсън.
- Законопроектът за временните разходи не включва допълнителна помощ за Израел и Украйна – ключово изискване на Белия дом.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Приемането на законопроекта се разглежда като голямо изпитание за новия председател на Камарата на представителите, след като неговият предшественик, конгресменът Кевин Маккарти), беше свален през септември за прокарване на подобен временен законопроект. Решението на Джонсън да раздели крайните срокове за финансиране на федералните агенции на отделни дати беше усилие да привлече крайно десни републиканци, които се противопоставиха на законодателството. Въпреки това се чуха доста критики към този ход, като един от основните е, че законопроектът не съдържа „никакви намаления на разходите, никаква гранична сигурност и нито една значима победа за американския народ“. Демократите в Конгреса като цяло подкрепиха законодателството, тъй като то не включва никакви „твърди съкращения на разходите“.
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАТЕ
Приемането на законопроекта вероятно само забавя сблъсъка между демократите и републиканците в Конгреса по въпроса за федералния бюджет. Джонсън каза, че не възнамерява да приема друг законопроект за краткосрочни разходи и скоро да започне преговори по бюджетен план за цялата година. Белият дом поиска допълнителни 106 милиарда долара за допълнителен пакет за военна помощ за Украйна и Израел, заедно с укрепване на граничната сигурност и предоставяне на международна хуманитарна помощ. Републиканците отхвърлиха това, призовавайки вместо това за съкращения, насочени към службите за вътрешни приходи и самостоятелна помощ само за Израел.