Търговецът на щори, който построи умен хотел
Производителят на сенници и щори „Колори“ Стоян Царев развива голяма търговска мрежа в страната и Европа, което носи на компанията успех с малки, но много на брой поръчки, докато един ден, вместо да отвори поредния шоурум, му се налага да дострои хотел

Според дизайнерите щорите и сенниците за прозорци са съществени по много причини. Те не само подобряват естетическата привлекателност на пространството, а също така осигуряват уединение, контролират светлината и добавят нотка стил. Големите френски прозорци в дизайнерския кабинет на Стоян Царев (52) са покрити с щори от палмово дърво. От тонколоните на бюрото му се разнася smooth jazz. Собственикът на „Колори“ е от големите в страната производители на слънцезащитни системи с модерна, светла и просторна фабрика в Пловдив, която събира поръчки от клиенти в цяла Европа.
В каталога има всичко – от популярните римски и венециански модели до сенници от технологични материи, които сами се прибират при силен вятър. За дървените щори Царев казва, че са предпочитани от дизайнерите заради добрата комбинация от традиционна елегантност, достъпна цена и дълготрайна здравина.
Той не търси големи сделки, а развива голяма мрежа партньори в страната, Европа и Дубай, което му носи малки, но много на брой поръчки – близо 300 на ден. Измерено в приходи на годишна база, това прави около 4.5 млн. лв. за 2022 г. „Ние имаме мрежа с над 500 представители със собствени малки компании, от които съм се срещал с не повече от 50. Дори не знам къде отиват нашите щори и сенници, но работата расте всеки ден“, казва Царев.
Миналата есен компанията получава една много специална поръчка за продукт, какъвто никога не е изработван. Партньорът на „Колори“ в Англия Бенджамин Браун се обажда по телефона със специално задание за щори на 6 метра височина, снабдени със слънцезащитни датчици. Праща дизайнери от Италия в завода, които се включват в разработката на текстила и геометрията. „Беше голямо изпитание. Никога не сме правили щори в такива размери, а трябваше да сме готови за 20 дни“, казва Царев.
Поради спецификата на изделието в двора на завода се издига конструкция, с помощта на която работниците настройват автоматиката на изделие, без да са сигурни дали изобщо ще проработи. В това време Бенджамин Браун изпраща адреса за доставка, а Стоян Царев разбира, че щорите са за новите луксозни имоти на шейха на Катар, които трябва да са готови преди началото на световното първенство по футбол миналия декември.
Като се изключи тази инфарктна поръчка, работата с Бенджамин Браун е истинско удоволствие. Стоян Царев е удивен от лекотата, с която англичанинът развива успешно местния пазар, макар да не афишира бранда.
Много от партньорите на „Колори“ не желаят логото на марката да стои върху изделията, за да ги представят като техни, но това не е проблем за българския предприемач. Когато Царев среща Бенджамин Браун преди пет години, британецът ръководи семеен бизнес с интериорен дизайн и прави поръчка за свои клиенти. Браун е впечатлен от цените на българската компания, които са от 5 до 10 пъти по-ниски за изделия от същото добро качество, предлагани в Европа. „Той започна да предлага два наши продукта. Имаше готова клиентела от студиото си, но като видя потенциала на бизнеса, реши да участва в местни изложения с нашата продукция и да създава своя дистрибуторска мрежа“, разказва Царев.
Излизането на европейския пазар променя значително колекцията на „Колори“ от евтин към по-скъп текстил и повече технологии в механизмите. В чужбина цената не е най-определящият фактор, както в България, където добре се продават най-евтините щори. Царев разглежда щорите като „неизбежен продукт заради промените в климата“. Действително глобалният пазар расте стабилно, движен от фактори като урбанизацията, тенденциите в интериорния дизайн и необходимостта от поверителност и контрол на светлината. С нарастването на слънчевите дни в годината се увеличава и активният сезон за производство. Клиенти има през цялата година и Царев няма проблем, както в началото, когато трябва да запълва празни месеци през зимата.

В цеховете има малко хора, но това е заради гъвкавото работно време: „Ако някой има нужда да дойде по-късно и да си тръгне привечер, няма проблеми, стига да си свърши работата. Не съм строг ръководител, защото ще остана без работници“.
Царев успява да автоматизира производството с 5 млн. лв. финансиране от европейски програми. Фабриката поддържа висока производителност с по-малко хора. Съответно компанията държи „най-ниските цени“ на вътрешния пазар и е желан доставчик на търговците. Щори и сенници се предлагат на всеки ъгъл в големите градове, като повечето търговци се представят за производители.
Търговията с щори е „лесен бизнес“, който осигурява заетост на много хора. „Те просто вземат поръчките и капарото и изпращат заявка към фабриката“, казва той. В производството е трудно, защото „няма нищо революционно, за да изпъкне някой с иновации“. Борбата е кой ще успее да оптимизира най-добре процесите.
Стоян Царев опознава бизнеса из основи първо като търговец. През 1995 г. той напуска стопанската академия в Свищов, за да продава щори в родния си град Пловдив, привлечен от възможностите, които вижда в пазара. Докато търси щори за жилището на майка си, разбира, че единственият в страната завод „Стил“ в Димитровград приема поръчки за след три месеца, а една друга малко позната полска фирма извършва доставка за една седмица на три пъти по-ниска цена.
Вижда му се привлекателно да предлага полските щори и да стане консултант. Дълбоко в него тлее неосъществена мечта да стане дизайнер или архитект, а щорите все пак са част от интериора, смята той. Семейният апартамент на майка му става негов офис. Организира монтажна група, събира заявки и ги изпраща на производителя в Полша. Колкото повече клиенти има, толкова по-голямо става желанието му да ги обслужва бързо и да поема нови.
В стремежа да постигне и по-добра цена още първата година, през 1996-а, той организира двама души от семейството да кроят и режат на ръка алуминиеви ленти за щори и да ги сглобяват с механизъм. Работната площадка е в един квартален гараж. На произведеното слага и марка – „Солера“. С парите, събрани за жилище, Царев купува собствен офис и материали да развива производството. Първата реклама, която пуска във вестника, се състои от една фраза: „Евтино, евтино, евтино“. „За да привлечеш вниманието в морето от еднотипни обяви, трябва да сложиш нещо гръмко“, обяснява той въодушевено.
Междувременно негови роднини в САЩ му съобщават, че са пуснали името му в лотарията за зелена карта и е сред „късметлиите“. През 1997 г. той оставя бизнеса на доверени хора и заминава със семейството си за Лас Вегас с идеята да отвори пицария там. Мислите му обаче са в България. Всеки ден от офиса му дават отчет, че поръчките растат бързо, и на третия месец взема решение да се завърне. Продължава да купува офиси и постига мечтата си да има шоурум във всеки квартал на Пловдив.
В надпреварата за пазар „Солера“ има предимство, че е от първите частни производители, които заемат нишата, освободена от държавния завод. Той решава да е първи и в новостите, които открива на международните изложения в Европа: „Ние първи предложихме вертикални щори и разработихме колекция от 300 цвята. Създадохме и наши модели сенници, които продаваме вече 15 години“.
Поводът да включи и сенниците в производството става една голяма поръчка за хотел в Слънчев бряг през 2003 г. Проектът е за 60 хил. лв. във време, когато средно голям апартамент в Пловдив се продава за 10 хил. лв. Хотелът е в кръгла сграда и сенниците трябва да образуват дъга, което е сложна задача. В разработката на конструкцията включва инженер и дизайнери от София, които впоследствие му отварят пътя към клиенти в София.
През 2005 г. компанията започва да доставя сенници за търговските обекти на МЕТРО и да популяризира собствената си марка. Проблемът е, че в МЕТРО клиентът има право да върне продукта. Всеки, който не е успял да си сглоби сенника или не е преценил правилно размера, връща стоката разопакована, а често и повредена. Бракът става прекалено много и Царев решава да се лиши от канала на търговските вериги.
„Солера“ става достатъчно популярна марка да се развива самостоятелно. Една Коледа обаче конкурентна фирма „открадва бранда“. „Обадиха ми се адвокати, че нямам запазено право да работя под този бранд и трябва да го махна. Беше тежък удар. Имахме 6 магазина“, разказва той с болка. В компанията преживяват драматично шока, но това мобилизира екипа да търси и предлага още по-добри решения за слънцезащитни системи. Царев е в стихията си. Добавя нови изделия и развива богата палитра от близо 800 цвята. В това отношение брандът „Колори“ е ненадминат.
„Не сме измислили новите модели, но сме ги адаптирали за различните пазари. Създавахме механиката и компоненти и давахме да се изработват в Турция“, казва той.
Царев отказва да купува платове и компоненти от европейски доставчик на високи цени, както правят повечето производители, а работи директно с големи производители на текстил и на компоненти от Азия. Това прави продукцията конкурентна в Европа. Недостатъкът е, че фабриките в Азия работят с големи обеми и той затваря много капитал в стока: „Днес имаме толкова много суровини в складовете, че може да произвеждаме щори и сенници 10 години, без да зареждаме“.
Пълните складове, от друга страна, осигуряват стабилност на компанията при кризи. В пандемията „Колори“ увеличава три пъти производството, защото има материали да работи за разлика от други компании, които чакат с месеци доставките и плащат пет пъти по-висока цена.
В днешно време да се върви напред в индустрията на слънцезащитните системи е голямо предизвикателство. Корейските производители диктуват модата в дизайна, но инженерингът в машините за разкрояване изостава. Това създава проблеми. Случва се във фабриката да кроят на ръка платовете за които няма още машини. Ако текстилът е мек и се разтегля, както при модерните щори „ден и нощ“, които имитират перде, се събира много брак. Повечето машини за разкрояване работят само с една ролка плат, а Стоян Царев се свързва с инженерна компания в Турция, където създават машина с две ролки с пълна автоматика и по-голяма производителност.

През 2018 г. синът му Атанас Царев се включва в семейния бизнес, вече завършил специализацията си в Пекин, а преди това университета по икономика и маркетинг в Глазгоу, Шотландия. Той буквално вкарва компанията в дигиталната ера с проект за ERP система, която обхваща всички процеси във фабриката и автоматично приема всички поръчки от партньорите в страната и чужбина. С още по-голям успех пуска и електронния магазин, с който „Колори“ прави пробива в Европа, като привлича местни компании и търговци с конкурентните цени.
С разширяването на бизнеса през 2018 г. Стоян Царев решава да се включи като инвеститор в строителство на малък хотел в централната зона на Пловдив с идеята да има голямо помещение за шоурум. Строителната компания обаче изпада в тежки задължения. За да спаси парите си, той продължава строителството от груб строеж: „В противен случай щяхме да загубим много“.
От строителство нищо не разбира, затова гледа да приключи бързо с най-малко вложения и да си върне парите, като продаде обекта. От друга страна, го блазни мисълта, че може да се разгърне като творец и без да е дипломиран архитект и дизайнер, да приложи най-добрите практики от скъпите хотели, които е посещавал по света.
Всичко това се случва в тежки времена на пандемия, когато търсенето на хотелски услуги е замряло. „Ситуацията ни стимулира да мислим различно и да търсим нещо по-интересно, съобразено с обстановката и тенденциите на пазара“, казва Атанас Царев. Той подкрепя баща си в идеята за градски бутиков умен хотел с 30 стаи, по-малко персонал и повече технологии.
Създава и полезен модел за софтуер, който комбинира решения за свързаност на хотелската система със система за настаняване през кьоск и система за управление на стаите. Всичко в помещенията се управлява дистанционно – осветлението, завесите, баните със стени от стъкло и електроника. Отворен през октомври 2022 г., хотел Este Park влиза в категорията на Urban Chic Luxury Design Hotels.
„Притеснявахме се как клиентите ще приемат иновациите, но ревютата са повече от добри, а интересът към хотела надминава очакванията“, съобщава Атанас Царев. „Значи го можем“, допълва баща му. Той смята, че са открили формулата на успеха в хотелиерството, и мисли вече за нов хотел. Казва, че ще го направи за удоволствие, без да пресмята какви приходи ще носи.