Технологичният свят е в потрес – уволниха Сам Алтман
В ход, който разтърси технологичния свят, бордът на OpenAI, компанията зад популярния чатбот ChatGPT, реши да отстрани своя високопоставен главен изпълнителен директор, Сам Алтман, отбелязвайки драматична промяна начело на една от най-влиятелните фирми за изкуствен интелект в индустрията.
Тази промяна в ръководството, обявена в публикация в блог от OpenAI, идва на фона на разкритията за предполагаемата липса на прозрачност на Алтман в отношенията с борда.
„Отстраняването на г-н Алтман идва след съвещание на борда, на което се заключи, че той не е бил последователно откровен в комуникацията си с борда, възпрепятствайки способността му да упражнява своите отговорности. Бордът вече няма доверие в способността му да продължи да ръководи OpenAI“, се казва в прессъобщение на компанията.
Освен Алтман беше отстранен и президентът на борда Грег Брокман, който подаде оставка часове по-късно.
Главният технологичен директор на OpenAI Мира Мурати ще поеме поста временен изпълнителен директор.
„Обичах времето си в OpenAI. Беше трансформиращо лично за мен и, надявам се, малко за света. Най-много обичах да работя с талантливите хора в компанията. Ще има какво да каже повече за случилото се по-късно“, бяха първите думи на Сам Алтман.
Microsoft, която е инвестирала повече от 10 милиарда долара в OpenAI, научи за уволнението и освобождаването на Алтман от борда само една минута преди новината да бъде споделена в прессъобщение, според доклад на Axios.
Загубата на доверие от борда в ръководството на Алтман рисува рязък контраст с публичната му личност като технологичен визионер и пионер в областта на изкуствения интелект. Алтман, един от основателите на Y-Combinator, уважаван член на стартъп общността. Когато отвореният AI стартира през 2015 г., той и Илън Мъск бяха съветници. През 2020 г. Алтман се премести в ролята на главен изпълнителен директор. Алтман изведе това базирано в Сан Франциско начинание до висоти, които накараха да завиждат най-силни хора от Силициевата долина като Google и Meta. Под негово наблюдение OpenAI еволюира от новосъздадена компания до технологичен гигант, подкрепен от милиарди от финансирането на Microsoft и в челните редици на иновациите в AI.
Създадена през 2015 г. като организация с нестопанска цел с мисията да изгради AI, който е „безопасен и широко полезен“, компанията се превърна в една от най-мощните фирми за AI в света. Тя се раздели с ранния поддръжник Илон Мъск поради разногласия относно бъдещето на компанията, но Алтман успя да изгради компанията като лидер в нова вълна от AI в Силициевата долина. Първоначалните инвеститори при стартирането на OpenAI през 2015 г. включваха Хофман, Илън Мъск, Питър Тийл и Amazon Web Services, както и самите Алтман и Брокман. Сега корпоративната структура на OpenAI включва компания за изкуствен интелект с печалба, контролирана от организация с нестопанска цел. Инвеститорите в бизнеса с печалба се съгласяват с таван на възвръщаемостта на инвестициите си; за първоначалните инвеститори таванът беше 100x. Според PitchBook по-късните инвеститори в OpenAI са Andreessen Horowitz, Bedrock Capital, Sequoia и Tiger Global.
Работата на OpenAI стана водеща новина в целия свят през ноември 2022 г. с пристигането на ChatGPT, големият езиков модел, който революционизира всичко – от писането на код, през училищните есета, до правните справки. Скоро след това Microsoft удвои по-ранна инвестиция с допълнителни 10 милиарда долара, осигурявайки позицията на OpenAI в челната част на генеративната AI вълна, която основателят Бил Гейтс каза, че е „толкова важна, колкото компютърът, колкото и интернет“.
Той също така хвана големите технологични компании неподготвени, като накара изпълнителния директор на Alphabet Сундар Пичай да издаде код червено и бързо пусна надстройка на своя чатбот BARD. Съоснователят Сергей Брин дори се присъедини към компанията като инженер, за да подпомогне усилията на Alphabet. След като Microsoft обедини усилията си с OpenAI, за да захранва своята търсачка Bing, главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела се пошегува, че този ход е накарал Google да „танцува“. „Искам хората да знаят, че ги накарахме да танцуват“, каза той.
Успехът на компанията позиционира Алтман като лицето на новата вълна на AI, поставяйки го пред правителствените лидери и сред ръководителите на индустрията като главен защитник и новатор на сектора. Съвсем наскоро той изигра видима роля в съветването на Белия дом относно неговата изпълнителна заповед за регулиране на AI технологията, като същевременно се занимаваше с проблемите на националната сигурност.
Алтман, който преди това беше президент на елитния стартъп инкубатор Y Combinator, участва в няколко начинания извън OpenAI. Той е съосновател на Worldcoin, спорният крипто проект, който се стреми да създаде универсален основен доход чрез сканиране на очите на хората с високотехнологично кълбо.
Имиджът на Алтман като лидер на изкуствения интелект продължи и наскоро в сряда сутринта, когато той седна на панел на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Сан Франциско, казвайки на събралите се, че докато човечеството е „на път към самоунищожение като вид в момента ”, изкуственият интелект може да бъде решение.
Но до петък следобед той беше напуснал поста главен изпълнителен директор, влизайки в сила незабавно. „Ние сме благодарни за многото приноси на Сам за основаването и растежа на OpenAI“, пише бордът на OpenAi в своето изявление за пресата, обявявайки неговото напускане. „В същото време ние вярваме, че е необходимо ново лидерство, докато вървим напред.“
OpenAI е на прага на нов кръг на финансиране, който може да доведе до скок на оценката му до над 80 милиарда долара, почти утрояване за по-малко от година, но те ще направят това без човека, който беше неговата движеща сила. Назначаването на Мира Мурати за временен главен изпълнителен директор предвещава нова глава, с задаващи се въпроси относно посоката, която ще поеме OpenAI в този бързо развиващ се AI пейзаж.