Глобалните температури за кратко преминаха критичния праг
Средната глобална температура за кратко премина критичния праг от 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива вероятно за първи път в петък, подчертавайки безпрецедентно глобално затопляне, което учените предупреждават, че ще има необратими и катастрофални въздействия върху планетата.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според данни от службата за изменение на климата Copernicus на Европейския съюз (C3S) средните температури на Земята за 17 ноември са били с 2.06 градуса по Целзий по-високи от средните за прединдустриалната епоха.
- Саманта Бърджис, заместник-директор на C3S, каза, че според най-добрата оценка на агенцията това е първият път, когато границата от 2 градуса по Целзий е била нарушена.
- Числата за петък се основават на временни данни.
- Средната глобална температура в петък също беше с 1.17 градуса по Целзий над нормалното в сравнение с 30-годишен референтен период от 1991 г. до 2020 г., добави Бърджис.
НОВИНИ
Парижкото споразумение от 2015 г., подписано от глобалните лидери, се съгласи да работи за ограничаване на покачването на глобалните температури до между 1.5 и 2 градуса по Целзий в сравнение с нивата от прединдустриалната епоха — като увеличение от 1.5 градуса се определя като предпочитана граница. Оттогава учените предупредиха, че неспазването на целта ще има катастрофални последици за планетата, включително екстремни метеорологични условия, значително покачване на морското равнище и големи суши. Цифрите от петък не означават, че Парижкото споразумение се е провалило, тъй като това е само единично и кратко събитие. Но може да послужи като мощен предупредителен знак за това колко бързо се покачват температурите.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
По-рано този месец C3S обяви, че почти сигурно 2023 г. ще стане най-топлата година в записаната история. Глобалната средна температура от януари до октомври тази година е най-високата в историята – с 0.10 градуса по Целзий по-висока от най-горещата календарна година досега, 2016 г. След като комбинира своите данни с историческите данни на Междуправителствения панел на ООН по изменението на климата, C3S каза, че е определи, че 2023 г. ще бъде „най-топлата година за последните 125 хил. години“. Учените от агенцията на ЕС бяха особено загрижени за това колко по-високи са били глобалните температури през 2023 г. в сравнение с 30-годишен референтен период от 1991 до 2020 г.
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАМЕ
Следващата голяма световна среща на върха за климата, COP28, е планирана да започне следващата седмица в Дубай. Рекордните числа за 2023 г. вероятно ще бъдат ключова точка на дискусията.