5 начина, по които успешните хора постигат дисциплина по отношение на парите
Понякога парите могат да бъдат много неприятни. Дори да прекараме години наред, стараейки се да напреднем с управлението на финансите си, може все още да се чувстваме в задънена улица. За “гурутата” и експертите е лесно да седят на върха на планината от пари и да размахват пръст: “Не забравяйте да инвестирате! Не харчете повече, отколкото изкарвате! Изплащай дълговете си!” Но не е нужно да си финансов специалист, за да знаеш, че това е добър съвет, ала в действителност е много по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Всеки има различен път, за да стигне до там, където иска да е финансово. И истината е, че дисциплината е ключът към постигането на успех за повечето хора. Тъй като трябва да тренирате себе си и да сте дисциплинирани, за да се придържате към курса, контрибуторът на Forbes Боби Хойт съставя списък с работещи стратегии.
1. Разберете стила си
Това е много важно! Има толкова различни начини да се подходи към бюджетирането, инвестирането, изплащането на дългове и т.н. Ключът към това да изберете добър път и да го следвате е да го правите така, както искате, а не както другите хора смятат, че трябва да правите. Напомня на стиловете на учене при децата – визуален, слухов, физически, кинестетичен и др.
Ако сте маниак на тема електронни таблици и обичате да си цапате ръцете с всеки финансов детайл, използвайте възможно най-много този подход. Ако се нуждаете от автоматизация, за да оцелеете, намерете любимото си приложение или уебсайт и го използвайте религиозно. Няма грешен подход, ако той ви помага да напреднете.
2. Премахнете негативното влияние на парите от живота си (или поне го ограничете)
Това е много, много трудно. Около всички нас има толкова много фактори, които влияят на решенията ни за парите.
“Защо отделяш толкова много за дълга си? Трябва да живееш, нали знаеш.” “Ти си глупак, че инвестираш в акции с дивидент. Недвижимите имоти са много по-добри.” “Колата ти е много стара. Трябва да си купиш нова.”
Ако хора от близкото ви обкръжение са склонни да ви удрят с изказвания като тези по-горе, може да се наложи да ограничите времето, което прекарвате с тях, или да ги отстраните напълно от приятелския си кръг. Може би звучи сурово, но ако те ви карат да харчите прекалено, да задлъжнявате, да вземате решения, които противоречат на ценностите ви, или да се чувствате зле заради добрите навици, които имате, тогава може би оказват лошо влияние върху финансовия ви живот. Възможно е те не винаги да са човек, когото трябва да избягвате, но ако наистина се борите да вземате добри финансови решения, тогава имате нужда от колкото се може повече положителна подкрепа, а не от негативизъм.
Стратегията на автора например е просто да заглуши напълно подобни хора. “Слушам наставниците си, доверявам се на проучванията си и на интуицията си и това е почти всичко”, посочва той. Това не означава, че не трябва да слушате приятелите си, а да сте придирчиви какъв тип информация или натиск допускате да влияят на финансовите ви решения.
3. Обградете се с победители
Хората, които се придържат към целите си за инвестиране, спестяване или задлъжняване, участват активно в позитивна финансова общност. Това може да бъде всичко – групи във Facebook, приятели, които просто се интересуват от инвестиране… каквото и да е.
Независимо колко много блогъри, инфлуенсъри и YouTuber-и говорят за пари, те винаги ще бъдат табу за по-голямата част от нашето общество. Хората се срамуват от това къде се намират в момента, пазят заплатите си за себе си и вероятно се опитват да
изтласкат голяма част от финансите си назад в съзнанието си.
Нуждаете се от положително влияние в живота си – не да сте заобиколени от милионери или от най-опитните във финансово отношение специалисти, а да сте около съмишленици, които се грижат за подобряване на финансовия си живот и помагат на другите да направят същото. Те са “победителите”, които ще ви мотивират, насърчават и подкрепят по пътя към вашата цел.
4. Отделете секунда, за да признаете колко далеч сте стигнали в действителност
Отделете няколко минути, за да помислите за живота си само преди няколко месеца, миналата година или няколко години назад. В зависимост от това къде се намирате във финансовото си пътешествие, има голяма вероятност да сте претърпели някои драматични промени. Също така е обичайно да има сериозни възходи и падения, когато погледнете назад, но не позволявайте на ниските точки да ви откажат от това, което искате да направите. Признайте напредъка, който сте постигнали. И използвайте тези слаби моменти като възможност за обучение или мотивация да продължите да работите за постигане на целите си.
Много по-лесно е да се придържате към финансовите си цели, ако от време на време отделяте по малко време, за да се гордеете със себе си и с това колко далеч сте стигнали. Повечето хора изобщо не се интересуват от финансите си, така че сте в доста елитна група само с това, че активно управлявате парите си.
5. Намерете начини да се отблагодарявате
“Навлязох в етап от живота си, в който мога спокойно да се раздавам. Дори преди да стигна до мястото, на което съм сега, намирах възможности да дарявам тук и там или да спонсорирам програми, които смятам за важни. Дори да дадеш голям бакшиш, когато си бил добре обслужен в ресторант, е приятно усещане. Това ме подтиква да искам да увелича още повече доходите си, за да мога да разпределям парите за повече хора, които имат нужда от тях”, казва авторът.
Ако нямате възможност за финансов принос, той препоръчва да се насочите към доброволчество. Това ще ви помогне да се приземите и да сте благодарни за онова, което вече имате.
Фактът, че ви е грижа за управлението на парите ви толкова много, ви поставя доста по-напред от повечето хора. Това е огромно предимство, но бъдете бдителни. По пътя ще има възходи и падения, но горните съвети могат да ви помогнат да се върнете на пътя към постигането на мечтания живот.