Инвеститорите на OpenAI обмислят да съдят борда след внезапното уволнение на Сам Алтман
Някои инвеститори в OpenAI проучват правни средства за защита срещу борда на компанията, казаха източници, запознати с въпроса, пред Ройтерс, след като борда уволни главния изпълнителен директор Сам Алтман и предизвика потенциално масово напускане на служители.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Източници казаха, че инвеститорите работят с юридически съветници, за да проучат техните възможности.
- Инвеститорите се притесняват, че могат да загубят стотици милиони долари, които са инвестирали в OpenAI, перлата в короната на някои от техните портфейли, с потенциалния колапс на най-горещия стартъп в бързо развиващия се генеративен AI сектор.
- Microsoft притежава 49% от компания, според източници, запознати с въпроса. Други инвеститори и служители контролират 49%, като 2% са собственост на компанията майка на OpenAI, според Semafor.
- Бордът на OpenAI уволни Алтман в петък след „срив на комуникацията“.
- До понеделник повечето от над 700-те служители на OpenAI заплашиха да подадат оставка, освен ако компанията не смени борда.
- В понеделник рано сутринта Сатя Надела, главният изпълнителен директор на Microsoft обяви, че Сам Алтман и Грег Брокман стават част от технологичния гигант, където ще оглавят нов изследователски отдел за изкуствен интелект
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Можете да уволнявате далновидни основатели. Известно е, че Apple уволни Стив Джобс през 80-те години, преди да го върне около десетилетие по-късно“, каза Пол Вайцел, професор по право в университета в Небраска.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Инвеститорите на рисков капитал обикновено имат места в борда на директорите или право на глас в компаниите от портфолиото си, но OpenAI се контролира от своята компания-майка с нестопанска цел OpenAI Nonprofit, която според уебсайта на OpenAI е създадена в полза на „човечеството, а не на инвеститорите на OpenAI“.
В резултат на това служителите имат повече лостове за оказване на натиск върху борда, отколкото рисковите капиталисти, които са помогнали за финансирането на компанията, каза Минор Майерс, професор по право в университета в Кънектикът.
Това е функция, а не грешка в структурата на OpenAI, която започна като организация с нестопанска цел, но добави дъщерно дружество през 2019 г., за да набере капитал. Поддържането на контрол върху операциите позволява на организацията с нестопанска цел да запази своята „основна мисия, управление и надзор“.
Бордовете на нестопански организации имат законови задължения към организациите, които контролират. Но тези задължения, като задължението да се проявява грижа и да се избягва саморазправата, оставят много свобода на действие за лидерски решения, казаха експерти.
Тези задължения могат да бъдат допълнително стеснени в корпоративна структура като OpenAI, която използва дружество с ограничена отговорност като свое оперативно звено, потенциално допълнително изолирайки директорите на организацията с нестопанска цел от инвеститорите, каза Пол Вайцел, професор по право в университета в Небраска.
Дори ако инвеститорите намерят начин да съдят, Вайцел каза, че ще имат минимален шанс за успех. Според закона компаниите имат широка свобода да вземат бизнес решения, дори такива, които имат обратен ефект.
ПРЕДИСТОРИЯТА
В ход, който разтърси технологичния свят, бордът на OpenAI, компанията зад популярния чатбот ChatGPT, реши да отстрани своя високопоставен главен изпълнителен директор, Сам Алтман, отбелязвайки драматична промяна начело на една от най-влиятелните фирми за изкуствен интелект в индустрията.
Освен Алтман беше отстранен и президентът на борда Грег Брокман, който подаде оставка часове по-късно.
Загубата на доверие от борда в ръководството на Алтман рисува рязък контраст с публичната му личност като технологичен визионер и пионер в областта на изкуствения интелект. Алтман, един от основателите на Y-Combinator, уважаван член на стартъп общността. Когато отвореният AI стартира през 2015 г., той и Илън Мъск бяха съветници. През 2020 г. Алтман се премести в ролята на главен изпълнителен директор. Алтман изведе това базирано в Сан Франциско начинание до висоти, които накараха да завиждат най-силни хора от Силициевата долина като Google и Meta. Под негово наблюдение OpenAI еволюира от новосъздадена компания до технологичен гигант, подкрепен от милиарди от финансирането на Microsoft и в челните редици на иновациите в AI.
Създадена през 2015 г. като организация с нестопанска цел с мисията да изгради AI, който е „безопасен и широко полезен“, компанията се превърна в една от най-мощните фирми за AI в света. Тя се раздели с ранния поддръжник Илон Мъск поради разногласия относно бъдещето на компанията, но Алтман успя да изгради компанията като лидер в нова вълна от AI в Силициевата долина. Първоначалните инвеститори при стартирането на OpenAI през 2015 г. включваха Хофман, Илън Мъск, Питър Тийл и Amazon Web Services, както и самите Алтман и Брокман. Сега корпоративната структура на OpenAI включва компания за изкуствен интелект с печалба, контролирана от организация с нестопанска цел. Инвеститорите в бизнеса с печалба се съгласяват с таван на възвръщаемостта на инвестициите си; за първоначалните инвеститори таванът беше 100x. Според PitchBook по-късните инвеститори в OpenAI са Andreessen Horowitz, Bedrock Capital, Sequoia и Tiger Global.
Работата на OpenAI стана водеща новина в целия свят през ноември 2022 г. с пристигането на ChatGPT, големият езиков модел, който революционизира всичко – от писането на код, през училищните есета, до правните справки. Скоро след това Microsoft удвои по-ранна инвестиция с допълнителни 10 милиарда долара, осигурявайки позицията на OpenAI в челната част на генеративната AI вълна, която основателят Бил Гейтс каза, че е „толкова важна, колкото компютърът, колкото и интернет“.