8 неща, които хора с висока емоционална интелигентност никога не правят в разговор
Най-емоционално интелигентните хора имат рядката способност да признават не само собствените си емоции, но и емоциите на другите. Те използват тази информация, за да ангажират хората около тях и да обединят всички.
Като автор на „Промяна на играта с емоционалната интелигентност: 101 начина да спечелите в живота и работата“, прекарах 20 години в изучаване на навиците на емоционално интелигентните хора. За да растете и развивате смислени взаимоотношения, трябва да общувате и да разчитате езика на тялото ефективно, казва Харви Дойчендорф пред CNBC.
И изброява осем неща, които хората с висока емоционална интелигентност никога не правят, когато говорят с другите:
- Те не се фокусират само върху себе си
Всеки оценява признанието за нещо, което е направил добре и с което се гордее. Правенето на това с искреност гарантира, че ще бъдете запомнени в положителна светлина – поставяйки ви в категория над всички хора, които изглежда не са забелязали.
- Те не натрапват мнението си на другите
Когато спорите с някого или го карате да се чувства принуден, той естествено ще се защити и ще издигне бариери. Това ще работи срещу вашите убедителни усилия. Вместо това позволете на другия човек да почувства, че контролира ситуацията, като го поканите да говори, докато вие активно слушате.
- Те не казват: „Това не е моя отговорност“
Изключителните служители няма да подминат проблем или нещо, с което биха могли да помогнат, само защото това не е в длъжностната им характеристика. Винаги са готови да споделят своето време и знания. Те гледат на ролята си като на ключова част от по-голямото цяло и често търсят начини да допринесат за организацията.
- Те не си губят времето с никого
Психически издръжливите и самоосъзнати хора излизат с други позитивно мислещи хора, с които споделят общи цели и стремежи. Те се подкрепят взаимно и празнуват взаимно постиженията си. Негативните хора, от друга страна, само ще източат енергията ви. Когато сте около тях, направете всичко възможно да ограничите взаимодействието си.
- Те не позволяват на нищо да ги разсейва, когато другите говорят
Случвало ли ви се е да разговаряте с някой, който е бил разсеян, хвърляйки поглед към други хора в тълпата или проверявайки часовника им, докато говорите? Вероятно сте чувствали в този момент, че не сте важни за този човек. Накарайте другите да разберат, че сте съсредоточени, като се обърнете право към тях, усмихнете се и установете зрителен контакт.
- Те не забравят малките детайли
Когато срещнете някого за първи път, повторете името му и го разпръснете в целия разговор. Запомнете неща, които са важни, като имената на техния партньор, деца, домашни любимци или любими места за почивка. Като правите това и ги споменавате в подходящи моменти следващия път, когато ги видите, ще се откроите. Когато връзката ви се задълбочи, помислете за отбелязване на важни дати (напр. рожден ден или годишнина) и след това изпратете картички или се обадете на тези дати.
- Стоят далеч от обидните или безвкусни шеги
Просто казано, ако има някаква възможност някой да намери шега за обидна, не я казвайте. Това е един от най-бързите начини да отблъснете хората, защото показва огромен дефицит на осъзнатост и чувствителност.
- Те не говорят всичко
Емоционално интелигентните хора се опитват да слушат и да разпознават повече ситуацията. Те задават въпроси, които дават възможност на другия човек да изрази по-добре себе си и да разбере как той или тя действа и как се чувства. Вашите въпроси може да отворят път за по-смислен разговор.