Българските иноватори, които създават бъдещето
За трета поредна година Forbes и launchlabs Sofia организираха Forbes Innovation Forum and Awards – събитието, което открехва вратата към бъдещето на бизнеса. Над 200 души почерпиха от ценния опит на иноватори, които не чакат бъдещето, а го създават. Повечето от тях създават малки чудеса в България, създавайки нови продукти и интегрирайки информационни решения с изключително внушителен ефект върху организациите, които управляват.
“Всяка иновация е скок на вяра. Не се плашете както да скачате, така и да иновирате себе си”, заяви Любомир Янчев, създател на компанията за решения за умния дом MClimate. Янчев е още тийнейджър, когато създава “Мелиса”: компания, която разработва продукти в сферата на автоматизация на дома. Въпреки че иновациите са закодирани в ДНК на този стартъп, първите години са трудни и белязани от грешки. Това обаче не отказва Любомир. Днес бизнесът му расте с по над 100% на година, а самият той е научил ценни уроци.
Как една българска компания, стартирала от общежитие в Благоевград, стига до върха на световния хостинг пазар? Отговорът е: рационална иновация. “Иновацията е начин да намираме прости решения на сложни проблеми – казва Николай Тодоров, главен изпълнителен директор на SiteGround, един от най-големите играи в глобалната хостинг индустрия – Простото решение, което потребителя няма да усеща като особена промяна, е истинската иновация.“
Иновациите са от ключово значение за оцеляването и развитието на бизнеса. Компаниите, които са в състояние да внедряват нови продукти, услуги и процеси, са тези, които ще успеят да се откроят от конкуренцията и да се адаптират към променящите се условия.
Една от най-лесните и ефективни начини за внедряване на иновации в бизнеса е чрез подобряване на бизнес процесите. Това може да се постигне чрез автоматизация, оптимизация или внедряване на нови технологии.
За необходимостта от подобряването на бизнес процесите говори Мирчо Мирев от Shelly Group: българска компания, която вече проби на световния пазар за умни уреди и има големи амбиции да се превърне в едно от най-разпознаваемите брандове в сферата на интернет на нещата.
В негова компания бяха Елена Кирова от Coca Cola HBC и Георги Арабаджиев от Giga Automata. Те дадоха за пример конкретни казуси, при които иновациите водят до сериозно оптимизиране на бизнес процеси. От дискусията стана ясно, че възможностите за оптимизация са необятни – от значително намаляване на разходите за енергия до спестяване на десетки хиляди часове човешки труд всяка година.
Телекомуникациите променят начина, по който общуваме, забавляваме се и като цяло сме удовлетворени от живота. Това е възможно благодарение на иновациите в сектора; въпреки това много потребители все още се страхуват от тези иновации. Това заявява Николай Андреев, главен изпълнителен директор на Vivacom.
Телекомът първи внедри 5G мрежа в България. Освен солидни инвестиции, процесът е отнел около 3 години и е бил значително възпрепятстван заради убеждението на част от потребителите, че 5G мрежата е опасна за здравето им. „България е една от държавите в ЕС с най-добро 5G покритие“, казва Андреев.
Една компания може да автоматизира своята система за продажби. Друга може да оптимизира своята логистична верига, за да намали разходите за транспорт и да подобри обслужването на клиентите.
Според Дженифър Мотълс от Phillip Morris International (PMI) устойчивостта не е просто словесна дъвка за един от най-големите пвоизводители на тютюневи изделия в света. Дългосрочната цел на PMI е да прекрати продажбите на цигари.
Пътят към постигането на тази цел минава през устойчивото развитие. „Устойчивостта се превръща в конкурентно предимство и води до растеж, когато е пречупена през лещите на иновациите и технологиите – казва Дженифър Мотълс в жива видеовръзка с главния редактор на Forbes България Веселин Димитров. – Целта на нашата стратегия за постигане на устойчивост е да трансформираме компанията си. Правим го защото е по-добре за всички: за околната среда, за потребителите, и за нас.“
Но какъв е ефектът от политиките за устойчивост? Пречат ли или помагат тези политики?
По тази тема дискутираха Иван Чернев, главен изпълнителен директор на „Кауфланд България“, Станимир Хаджиев, изпълнителен директор на Ocado Technology в България и Гърция, и Звезделина Лачева, изпълнителен директор на „Ди Ес Смит България“, разказаха как иновациите могат да се ускорят в една голяма компания с хиляди служители и каква е връзката с устойчивото развитие. Модератор на дискусията беше Елина Желева от launchlabs Sofia – студио за бизнес редизайн, което залага на търсенето на иновации и изграждането на гъвкави организации.
Стартъпите често са в авангарда на иновациите и могат да предоставят нови възможности за бизнеса. Ето защо финансирането на иновативни стартъпи също влезе като тема във Forbes Innovation Forum and Awards 2023. Да я обсъдят на сцената се качиха Боряна Узунова, съосновател на NOLD, Гергана Станчева, съосновател на LAM’ON, и Мирела Йорданова, мениджър мрежи и общности в Seedcamp. Модератор на дискусията беше Симеон Илиев, инвестиционен мениджър в MFG Invest.
Сред предприемачите, разработващи иновативни решения, които се качиха на сцената, беше и Боти Диманов. Неговата компания Tenyks разработва софтуер, който помага за отстраняване на грешки в програмния код и общо взето да ни пази от настъпването на антиутопичното бъдеще, което сме гледали във филмите от поредицата „Терминатор“.
Марин Кожухаров е един от предприемачите, които знаят как да използват иновации, за да овладеят хаоса в една комания. А това е реална опасност за всеки бизнес, който расте бързо. Марин сподели с публиката натрупания в продължение на над 20 години предприемачески опит. Днес той е основател на технологичната компания Havelock, но първите му стъпки в бизнеса са в сферата на модата. Към днешна дата освен основател на Havelock, той е и собственик на Capasca – известна в миналото като една от най-популярните модни марки в България, а към днешна дата прераснала в дизайнерско студио и производствена компания с над 800 служители, която работи с едни от най-големите световни брандове в луксозния сегмент.
Под ръководството на Питър Барон tbi bank се трансформира в една от най-ефективните банки в Югоизточна Европа, която се развива чрез прилагането на иновативни практики. Питър сподели с публиката някои от практиките, които са направили банката толкова успешна. Той посочи, че брандът и изключително важен за финансовите институции, и подчерта огромната роля на дигитализирането на този бизнес – нещо, в което tbi bank се справя отлично.
След приключването на форумната част публиката аплодира победителите във Forbes Innovation Awards 2023. Бяха връчени статуетки в пет категории:
Социална иновация – връчва се на компании, които са реализирали решения за преодоляване на социални проблеми.
Продуктова иновация – връчва се на компании, чиито продукти са променили пазара и създават голяма добавена стойност за потребителите.
Иновативна услуга – връчва се на компании, чиито услуги създават значителна добавена стойност за потребителите.
Иновативен офис – връчва се на компании, които са създали уникална офис среда, която стимулира креативността, гъвкавостта и работата в екип.
Иновативен лидер – връчва се на лидери, които не се страхуват да използват иновативни практики, ориентирани към хората и водещи до бизнес успехи.
Вижте кои са победителите във Forbes Innovation Awards 2023!
Събитието се проведе с генералната подкрепа на Vivacom, в партньорство с launchlabs Sofia, както и с подкрепата на: SiteGround, MFG Invest, Shelly Group, tbi bank, Havelock, „Филип Морис България”, The Macallan и Domaine Boyar. Ексклузивен медиен партньор беше bTV Media Group.
СНИМКИ ОТ СЪБИТИЕТО: