Валутните сблъсъци влошават петролната търговия на Русия с Азия
Един от най-доходоносните петролни търговски маршрути на Русия след налагането на западните санкции заради конфликта в Украйна е изправен пред голямо предизвикателство поради недостатъците на плащането във валута, различна от долари, без да се вижда краткосрочно решение, твърди Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В продължение на десетилетия щатският долар е валутата на международната търговия с петрол и усилията за намиране на алтернативи бяха осуетени от трудностите при конвертирането, както и от политически пречки.
- Проблемите избухнаха, когато Индия – която се превърна в най-големия купувач на морски петрол в Русия, след като европейските клиенти се оттеглиха – настоя през юли да плаща в рупии и търговската дейност почти се разпадна, според трима източника, запознати с въпроса.
- Източниците, пожелали анонимност, казаха, че руските доставчици на петрол, които също не могат да бъдат назовани поради чувствителността на проблема, не могат да сключват сделки в индийски рупии поради неофициалните насоки от Руската централна банка, че няма да приеме валутата.
- Един руски банков източник, близък до руската централна банка, каза, че получаването на приходи в неконвертируема валута с малка стойност извън Индия е „безсмислено“. Русия има ограничени възможности да харчи рупии, тъй като вносът й от Индия е незначителен, каза друг източник.
- Около средата на август най-малко две големи руски петролни компании заплашиха да отклонят около дузина танкери, превозващи до един милион тона петрол, които се насочиха към Индия, към други дестинации.
- Като временно решение на сблъсъка, включващ индийски сделки, товарите бяха платени в комбинация от китайски юан, хонконгски долар като преходна валута към юана и дирхам на ОАЕ, който е обвързан с щатския долар, казаха търговски източници пред Ройтерс.
- Те обясниха, че остава проблемът с намирането на жизнеспособна алтернатива на долара и че проблемите засягат купувачите в Африка, Китай и Турция, които са станали най-големите купувачи на руски петрол.
- Най-големият проблем обаче засяга Индия, която купува повече от 60% от руския морски петрол, според данни на LSEG и изчисления на Ройтерс. Това е най-големият купувач на морски руски суров петрол след Китай.
- Проблемите вероятно ще се влошат, тъй като контролът върху търговията се увеличава. Вашингтон наложи първите санкции на собствениците на танкери, превозващи руски петрол на цени над западната горна граница през последните седмици, първото прилагане на тавана, откакто беше въведено в края на миналата година.
ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ДОЛАРА
След санкциите на Запада, наложени на Русия през февруари миналата година, Москва се измести от транзакции в долари и евро, доминиращите валути в света, и до голяма степен е изключена от международната банкова система.
Според петима участващи търговци по-малко от 10% от руския добив от около 9 милиона барела петрол на ден (bpd) се продава в долари и евро.
Руската централна банка не може да оперира в долари поради санкции и докато руските износители теоретично могат да използват валутата, избягването й има предимството, че прави по-трудно за Съединените щати и други западни правителства да наблюдават търговията си.
Алтернативите обаче водят до високи нива на риск и за двете страни по сделката.
През първите месеци на тази година Индия е дължала около 40 милиарда долара на Русия за петрол и други доставки, според четири търговски и банкови източника, които казаха, че сега сумата е значително по-ниска, без да дават точни подробности.
РУПИ СПЕЦИАЛЕН ВЪПРОС
Правенето на бизнес в рупии е особено трудно за Русия. Индия насърчава рупиите да се харчат на нейна територия и е наложила наказателни обменни курсове за конвертиране на рупии в други валути, възлизащи понякога на над 10% от конвертираната сума, според два руски източника.
Ситуацията може да се облекчи, ако Русия внесе повече стоки от Индия, които могат да бъдат платени в рупии.
Вместо това Индия внася повече от Русия, докато Русия е основен вносител на автомобили, оборудване и други стоки от Китай.
Вносът на Индия от Русия достигна 30.4 милиарда долара през април-септември, като търговският й дефицит с Москва се увеличи до 28.4 милиарда долара в сравнение с около 17 милиарда долара през същия период на миналата година, според данните, публикувани на уебсайта на индийското министерство на търговията.
ПРЕДПОЧИТАН ЮАН
Руските официални лица и петролните ръководители притискаха индийските купувачи да плащат в китайски юани, които за Русия са по-полезна валута. За Индия използването на валутата на регионален съперник е много чувствително, въпреки че индийските частни рафинерии се върнаха към юана поради липсата на други опции след сблъсъка по-рано тази година.
Индийските държавни рафинерии се обърнаха към дирхама на ОАЕ, но това се усложни от допълнителни изисквания за клиринг, тъй като по-твърдата линия на Вашингтон кара другите правителства да бъдат предпазливи.
От октомври няколко банки в ОАЕ са засилили контрола върху клиентите, фокусирани върху Русия, за да осигурят спазването на тавана на цените. Най-малко две банки от ОАЕ са въвели декларации за съответствие с ценовите ограничения за клиентите, участващи в търговията с руски суров петрол.