Голямото завръщане: Евгения Пеева с нова роля в образователния бизнес
Oсновател на “Заедно в час”, образователен експерт и неуморим реформатор, сега Евгения Пеева влиза в частния сектор – като изпълнителен директор на гимназията по дигиталните науки СофтУни БУДИТЕЛ.
Училището анонсира освен новото си име и нова философия за управление и преподаване, обновен екип и по-смели цели за учениците си, а Пеева е в центъра на тази трансформация.
“Да направя промяната (от неправителствения към частния сектор) ме мотивира възможността да утвърдим един модел на училище на бъдещето”, каза тя пред Forbes. Целта му е да изгради личности, подготвени да бъдат двигатели на новата дигитална ера. Това, по думите й, има съвсем конкретни проявления – да са предприемчиви, осъзнати за собствените си цели и потребности и как да ги реализират, да са настроени в посока да се развиват постоянно, защото днешният век изисква точно това, и да са готови “да допринасят – и за екипи, и за обществото в национален и глобален план като осъзнат избор”.
Евгения Пеева е емблематична фигура в неправителствения образователен сектор. Тя е част от първата селекция на Forbes “30 под 30” през 2013 г. Три години по-рано Пеева основава фондация “Заедно в час”, чиято основна цел е да осигури равен достъп до качествено образование на всяко дете в България. След оттеглянето й от оперативната работа във фондацията тя беше заместник-министър на образованието и науката в служебното правителство на Стефан Янев от май до септември 2021 г. В последните две години обаче Пеева се беше посветила на дейности в областта на технологиите и изкуствения интелект.
Завръщането й в образователния бизнес е естествено продължение на дългосрочната й мисия за утвърждаване на ефективни модели за оптимално развитие на учениците и обществото в съвременния свят. “Досега съм работила в посока на това как да напреднем от най-долните нива и да стигнем до някакво средно, а в момента ми харесва да тествам как да направим най-напредничавите неща в образованието в България, които да са на световно ниво спрямо потребностите на бъдещето в глобален план”, посочи тя.
Новата визия, върху която работи от лятото на 2023 г. , когато се присъединява към СофтУни, ще влезе в класните стаи през следващата учебна година, защото “училище на бъдещето не се прави за няколко месеца”. Пеева вече е привлякла нови хора в екипа, преструктурирала e организацията, въвела е иновативни формати за обучение на учителите и гледа напред. Освен да преведе училището през промяната, тя вижда ролята – своята и на екипа си, и на примери, които всеки ден със своите действия показват на учениците, “че сме градивни, постоянно учещи двигатели в развитието на глобалната дигитална ера.”