Addit.tech привлича финансиране от 530 хил. евро
Рентроникс, компанията зад платформата за отдаване на електроника под наем Addit.tech, затваря инвестиционен рунд за малко над 530 хил. евро. Рундът се води от фонда за рисков капитал Витоша Венчър Партнърс, който се включва с 300 хил. евро.
Рентроникс получава допълнителна подкрепа и от един от съществуващите си инвеститори – София Ейндълс Венчърс, който участва със 116 хил. евро. Остатъкът от сумата е осигурен от Лаб40 (91 хил. евро) и ангел инвеститора Денис Горбунов (25 хил. евро).
„Има много употреби на модела “устройство като услуга”, които пасват на различни клиентски сегменти, което го прави бизнес с голям потенциал за растеж и съответно атрактивен за нас като инвестиция. Компанията има силен екип с амбиции да се превърне в регионален лидер в такъв вид услуги,“ Стоян Недин, партньор във Витоша Венчър Партнърс, каза за Forbes България.
Addit.tech успешно се справя с налагането на „Device-as-a-service“ модела, който дава гъвкавост на бизнеса и едновременно с това подкрепя усилията за намаляване на отпадъците, добави Недин.
„За нас е важно, че затваряме втори рунд в текущата предизвикателна инвестиционна среда. Набраните средства ще бъдат използвани за растеж – по-нататъшно усъвършенстване на платформата за B2C и B2B клиенти и нови хора в екипа,“ Ани Бъчварова, съосновател на Рентроникс, каза за Forbes България.
Средствата ще позволят на компанията да оптимизира капиталовата си структура, улеснявайки достъпа до оборотно финансиране за закупуване на допълнителни устройства. Очакванията на ръководството са тази година стойността на отдадените под наем активи да нарасне с над 50% до 1.5 млн. лева, а приходите от наем да се увеличат с 28% до 1.6 млн. лв.
Сред ключовите цели на Addit.tech е и по-активното навлизане в корпоративния сегмент, където да се наложи като основния избор за осигуряване на електронни устройства.
Addit.tech е основана през 2019 г. от Ани Бъчварова, Асен Асенов, Владимир Колев и Ивайло Петков. Платформата започва работа през април 2020 г. и бързо набира популярност сред корпоративни и индивидуални клиенти. Приходите на компанията нараснаха с близо 380% на годишна база до 1.3 млн. лева през 2022 г.
През август 2022 г. Рентроникс затвърди своя ангажимент към промотиране на кръговата икономика, стартирайки платформата за продажба на употребявана и реновирана електроника Furbee. Само до края на 2022 г. Furbee акумулира 150 поръчки на стойност 83 хил. лв.