Може ли AI да ни спаси от парниковия ефект?
Мария Павлова, AI researcher & Director at Sustainable Fitch (Fitch Group), разказва дали AI има приложение във всяка индустрия, когото става въпрос за борба и адаптиране към смяната на климата
Може ли AI да е помага за овладяване на климатичните промени?
Благодарение на изкуствения интелект можем не само да се смекчим парниковия ефект, но и да вземем мерки за приспособяване към промените. Борбата с последствията от смяната на климата изисква редица промени: подмяна на електрическите системи, транспорт, сгради, индустрия и ползване на земни площи. Адаптацията пък изисква устойчиво планиране и справяне с бедствията. Това обаче изисква по-точни прогнози.
Изкуственият интелект е приложим във всяко едно от тези звена. AI може да е полезен на много нива. Аз обаче ще фокусирам вниманието върху значението на прогнозите за всяка организация. Например, измерването на ESG профила на дадена компания, предвиждането на финансови щети от климатични рискове и вземане на подходящи действия за намаляването им. Дори при пандемии, които на пръв поглед са непредвидими. Или пък да измери ефективността на начините за борба с тях.
ЦЕРН разработиха точно такава технология (CARA). Има закони в ЕС, които задължават компаниите да прилагат корпоративно социално управление. Неспазването им води до огромни финансови щети и разбита репутация. Европейската Комисия гласува закон, който задължава всички членки да облагородят 20% от земните и водни площи до 2030 г. Европа е най-екологично деградиралият континент в света.
В същото време, половината от глобалния БВП, около 44 трилиона долара, е тясно зависим отприродата. Игнорирането на ESG може да коства много. И то не само заради глоби, а от разрушаване на собствените ни бизнес перспективи. Затова е препоръчително да се адаптираме от рано.
Какво включва адаптацията?
ESG включва много фактори. Например, намаляване на изразходваната енергия, отношение към и заплащане на работниците, инвестиране в „зелени“ компании. AI може да измери колко зелена е дадена компания. Можем дори да следи някои климатични рискове в реално време.
Има ли AI приложение във всяка индустрия, когото става въпрос за борба и адаптиране към смяната на климата?
Да, има! Границите между различните индустрии почти изчезнаха с напредъка на високите технологии. Затова гледам на света като една голяма тясно свързана мрежа. Ако една част се разклати, всички останали също се раздвижват. Аз създавам точно такива AI модели, които взимат под внимание тези сложни взаимоотношения. Превръщам ги в продукти, които помагат на различни клиенти да предвидят вероятността от редица климатични рискове, както и евентуални финансови и социално-икономически последици върху тях и техните инвестиции. Клиентите могат и да измерят собствения си ESG профил.Ако сте ИТ компания, можете да измерите разходите от употребата на електричество или дата центрове.
По този начин спестявате не само пари, но и ставате по-екологична компания. Ако сте строителна или инвестиционна компания, можете да вземете информирано решение къде и как да строите или закупувате сгради, пътна инфраструктура, оборудване или земя за дадена точна на света. Можете и да спазвате по-лесно зелените закони и да избегнете глоби. Можете и да проследите зелените креденции на веригата си от доставчици до степен да видите кой колко замърсяване причинява. Нарича се атрибутивни проучвания. Правят се доста трудно, а са най-полезните модели за една организация. Специалистите в тази област сме много малко. Помагаме на правителства и здравни организации да анализират и предвидят бедствени положения, ефекта върху здравето, икономиката, туризма, както и уязвимостта на населението. Мръсният въздух и ефектът върху физическото и икономическото здраве на хората са най-сериозните рискове от парниковия ефект.
Ако ги измерим и предвидим, ще може да се адаптираме или да ги избегнем. Евакуация на хора, предотвратяване на загуби на реколта, структура и сгради, природни ресурси, както и вътрешно и международно разселване поради екстремни природни явления. В момента виждаме огромно вътрешно и външно изселване на хора, поради военни конфликти. В момента е трудно за всяко правителство да помогне адекватно на такъв внезапен прилив от хора. Аз предвиждам още по-голмямо разселване на хора, но поради смяната на климата. Много места вече са негодни за живеене и,за съжаление, ще става все по-лошо. Какво ще стане с изселените хора? Как да им се помогне? Как такива изселвания ще се отразят на държавната икономика?
Това са тежки въпроси, върху които все по-често се замисляме. Пример са наводненията тази година или пожарите в Гърция, където около 20 хиляди души трябваше да бъдат евакуирани от остров Родос. Замислете се и за огромните щети върху икономиката. Само през 2021 г. глобалното затопляне причини на членките на ЕС щети в размер на 56.6 трилиона евро. Чрез изкуствения интелект можем да предвидим рисковете и да вземем мерки.
Защо е важно всяка компания да e част от борбата с парниковия ефект?
Смяната на климата влияе негативно върху всички аспекти на живота ни във всяка точка на света, без значение къде живеем. Парниковият ефект от месеци причинява суша в Панама. Това засяга негативно световната търговия. Това пък се отразява на световната икономика и хората – липса на стоки, по-високи цени. Това, от своя страна, прави населението по-уязвимо както от икономическа, така и от здравна гледна точка. Особено хора с по-ниски доходи. Този пример показва много ясно, че всички сме отговорни за смяната на климата. Справянето с парниковия ефект изисква координирани усилия в множество области. Всяка една организация, без значение къде се намира.
Какви са големите препятствия за постигане на устойчиво развитие?
Най-големият проблем е, че компаниите не разбират какво точно означава ESG. Не ги виня. Има толкова много закони, насоки, ESG рамки, понятия и изисквания за ESG отчет, че всичко това беше обявено за ESG супа. Другият проблем е, че компаниите или не знаят какво да правят с данните си, или изобщо не събират такива.
Как една компания може да стане по-зелена?
Да започне от горе надолу. Тоест, от мениджърите в заседателната зала. Ако те приоритизират ESG, останалите служители ще ги последват. Избирането на рамка за ESG стандарти и мониторинг също е от изключителна важност. Всяка рамка предоставя подробни методологии на компаниите да измерват и докладват своите ESG данни. Изборът на рамка или набор от рамки зависи от редица фактори, включително апетита за риск на вашата компания, законовата юрисдикция, значението на индустрията и разходите за спазване на рамката.