Най-скъпите градове за живеене в света през 2023 г.
За поредна година Economist Intelligence Unit (EIU), отделът за проучване и анализи на The Economist Group, публикува списъка си с цената на живот в големите световни градове. В документа “Разходи за живот в света през 2023 г.” са изследвани 173 големи града, като са сравнени повече от 400 отделни цени на 200 продукта и услуги. В него не е включен венецуелският Каракас, където цените са се повишили с 450% от 2022 г. насам.
Четири от десетте най-скъпи градове в класацията на EIU се намират в Западна Европа. Причината за тяхното издигане е инфлацията при хранителните стоки, облеклото и продуктите за лична хигиена заедно с поскъпването на еврото и други местни валутите, посочва проучването. От десетте категории в ценовия индекс на EIU, цените на комуналните услуги сa се повишили най-бавно през последната година, отразявайки отслабващото въздействие на руската инвазия в Украйна през 2022 г. Тези на хранителните стоки обаче продължават да се покачват силно, тъй като търговците на дребно прехвърлят по-високите разходи върху потребителите.
Средните разходи за живот в големите градове са се увеличили със 7,4 % през тази година. Това е малко по-бавно от ръста на цените през миналата – 8,1%. Причината е, че прекъсванията на веригата за доставки са намалели и лихвените проценти са се повишили, но остават значително над тенденцията през периода 2017-21 г.
Сингапур запазва позицията си на най-скъпия град в света и през 2023 г. – за девети път в рамките на 11 години. Той дели първото място с Цюрих. Скокът на швейцарския град от шесто място в миналогодишния списък до топ позицията се дължи на силния швейцарски франк, както и на високите цени на хранителните продукти, стоките за бита и развлеченията. В Сингапур са отбелязани и скъпите транспорт и облекло.
Ню Йорк (САЩ), който беше на първо място през 2022 г., се спусна на трета позиция, изравнявайки се с Женева (Швейцария). Тел Авив също е в списъка, като трябва да се отбележи, че проучването е проведено преди избухването на конфликта между Израел и Хамас през октомври.
Далеч извън топ 10 остават Москва и Санкт Петербург в Русия, отбелязвайки едни от най-резките спадове: Москва – от 105-о място до 142-ро, а Санкт Петербург – от 74-то до 147-о. В доклада на EIU се посочва, че бавното възстановяване след пандемията и “потиснатото потребителско търсене” са сред факторите, довели до пропадането на някои китайски градове като Пекин в класацията. Най-евтиният град в света все още е Дамаск (Сирия).
Разходите за комунални услуги, домашна помощ и тютюневи изделия са най-високи в американските градове, докато западноевропейските са едни от най-скъпите, когато става въпрос за отдих, транспорт и стоки за бита. Хранителните стоки и алкохолът са най-скъпи в Азия.
Топ 10 на най-скъпите градове в света за 2023 г.
1. Цюрих и Сингапур (равен брой точки)
3. Ню Йорк и Женева (с равен брой точки)
5. Хонконг
6. Лос Анджелис
7. Париж
8. Тел Авив и Копенхаген (равен брой точки)
10. Сан Франциско