Човекът, който освети дигиталната вселена
Бизнесът на Digital Lights се удвоява всяка година благодарение на автомобилната индустрия. Създателят ù Димитър Димитров вече гледа към Космоса и deep tech
По булеварда, минаващ покрай споделения офис на Димитър Димитров и неговата компания Digital Lights, пъплят върволици от автомобили. Колкото и да е амортизиран автомобилният парк в България, за поне малка част от колите може да се предположи, че са оборудвани със софтуер, създаден от компанията на Димитров.
Сформирана през 2018 г., Digital Lights удвоява размера си всяка година; приходите ѝ за 2022 г. са над 10 млн. лв. Основният бизнес, с който Digital Lights изгради репутацията си в индустрията, e да пише софтуер за автопроизводители. Но Димитров вече търси начини да разшири бизнеса, навлизайки на други пазари като космически изследвания и deep tech, както и да расте неорганично чрез придобиване на компании.
„Отгледан съм в семейство с пример за любов, научен съм от малък на труд и постоянство. Тези примери, които са ми давали родителите, винаги са ми били пред очите“, казва Димитров за мотивацията си да стартира собствен бизнес.
Възпитаник на Софийския университет, той прекарва почти две десетилетия в софтуерната индустрия, преди да се реши да създаде собствена фирма. Покрай работата си се запознава с представители на компании, които след това ще станат първите му клиенти. Пак покрай работата си – Димитров е и преподавател във Факултета по математика и информатика на Софийския университет – той среща и част от бъдещите си колеги.
Димитров вече има идея как се прави мащабен софтуерен продукт, когато един ден се прибира у дома и съобщава на съпругата си, че иска да инвестира семейните спестявания в собствен бизнес. „Веднага получих нейната подкрепа“, спомня си той. Избира името Digital Lights, защото вярва, че работата дава на хората не само материален поминък, но и духовно израстване.
Темите за духовността и израстването често се прокрадват в думите на Димитров. „Водещ елемент за основаването на Digital Lights беше предизвикателството да изградим екип, способен да развие бизнес, който същевременно се осланя на изконните вселенски закони за морал, етика и наука. Името на компанията идва от идеята всеки от нас да бъде „светъл“ пример за добро и всички заедно да осветяваме новостите в дигиталната вселена“, казва той.
Производството на софтуер за автомобили е бизнес с годишен оборот от около 34 млрд. долара според консултантската компания McKinsey. Очаква се този пазар да достигне 84 млрд. долара до 2030 г.
Превозните средства стават все по-автоматизирани. Възходът на автономните автомобили и нарастващата необходимост за потребителите да имат връзка с превозното си средство през смартфона си също са фактори, предразполагащи ръста на индустрията.
Тя бива стимулирана и от сравнително нови трендове като споделените автомобили и забраната за използване на двигатели с вътрешно горене.
Да създаваш софтуер за автоиндустрия не е лесна работа. Автомобилните производители имат нужда от софтуерни продукти, които могат да обработват петабайти данни в облака, при това със съответното ниво на сигурност.
Димитров казва, че Digital Lights започва да създава софтуерни продукти за автомобилната индустрия около година след създаването на компанията и оттогава това е фокусът ѝ. „Нашето предложение и до днес е: най-високо качество на изпълнение – казва той. – Някои от нас сме фанатици на тази тема. Това ни е интересно, това ни харесва.“
Пет години след старта на Digital Lights идва и следващият момент в еволюцията ѝ: да разработва собствени софтуерни продукти. Това е естествена стъпка за много компании, които започват с бизнес модел „писане на софтуер като услуга“ и впоследствие използват наученото, за да създадат софтуерни продукти. По този път са минали Telerik и редица създадени в България софтуерни компании. Digital Lights вече обособи като самостоятелен бизнес Team Schedule – платформа за планиране на работния график. Следващата стъпка е да обособи като самостоятелна компания и проекта си за т.нар. уши: алгоритъм, който разпознава и анализира звуците около шофьора, за да сигнализира за възможни проблеми. Приложенията на алгоритъма са много: той може да покаже на шофьора откъде идва линейката, да сигнализира за приближаващ велосипедист или да обозначи странни шумове, идващи от двигателя.
Димитър Димитров е отправил поглед и към Космоса. Digital Lights работи по проект за използване на данни за пътната инфраструктура, част от които се събират от земната орбита. Тези данни могат да дават информация на шофьора за състоянието на пътя пред него в почти реално време.
За 2023 г. целта е Digital Lights да увеличи приходите си с около 20%. За Димитров важна задача е да се овладее растежа на компанията, за да бъде той устойчив във времето. Това означава автоматизиране на процесите в компания, чиито служители вече са около 150 души. Димитров вярва, че изградената в Digital Lights култура е това, което все още поддържа здравословния ѝ растеж. „От ден първи целта ни е да работим за изграждане на култура, която стъпва на вселенските закони, и всеки да бъде добър човек – казва Димитров, – да следва вътрешния си компас.“