„Лукойл“ обмисля продажба на бизнеса си в България
„Лукойл“ преразглежд стратегията си по отношение на предприятията си на територията на България, съобщиха от „Лукойл Нефтохим Бургас“.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- От компанията заявяват, че предвид същественото изменение на условията за осъществяване на дейността с помощта на международни консултанти ще бъдат анализирани различни опции, включително продажбата на бизнеса.
- „Лукойл“ казва, че преразглеждането на стратегията е следствие от приемането от страна на държавните органи на България на дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията, които нямат нищо общо нито с цивилизованото регулиране на големия бизнес, нито с увеличаването на приходната част на бюджета на страната.
- В съобщението се посочва, че групата „Лукойл“ активно инвестира в развитието на активите си в България вече повече от 20 години. В частност, инвестициите в нефтопреработвателния завод в Бургас, надхвърлящи 3.4 млрд. щатски долара, превърнаха предприятието в една от най-екологичните и високотехнологични рафинерии в Европа. Освен това е създадена модерна пласментна мрежа, включваща 220 бензиностанции и 9 нефтобази, както и предприятия за бункероване на кораби и въздухоплавателни средства.
- В Народното събрание вече е в ход приемането на законови промени, с които се предлага вносът на руски петрол да отпадне в срок не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г.
- Според финансовия министър Асен Василев пълното падане на дерогацията за руския петрол не би следвало да се отрази на българския пазар. Според Василев няма основание на този етап да се повишават цените на горивата у нас, предаде БТА.
- Преди около две седмици от „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД предупредиха, че отмяната на новите квоти за износ на нефтопродукти от 1 януари 2024 година, които не могат да се пласират на българския пазар, фактически е равносилна на отмяна на дерогацията още от декември 2023 година.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Изкуствено раздухваната политическа буря около предприятието на голяма международна търговска структура, спрямо която няма наложени санкции на Европейския съюз и САЩ, и която изпълнява всички свои задължения пред държавата и работниците си, вреди на бизнеса на компания „Лукойл“, на инвестиционния климат в България, неумолимо руши имиджа на Републиката в очите на световния бизнес, негативно влияе върху приходите в държавния бюджет“ посочват от компанията.
ОТЗВУК
Това, което е очевидно, е, че ако се наруши работата на „Лукойл“, тя ще загуби себестойност. И ако някой иска да участва в този търг, може да бъде заинтересован от това, заяви министър-председателят Николай Денков.
Той каза, че проблемът при евентуално излизане от българския пазар би бил ще има ли неруски петрол, с който бензиностанциите да могат да работят спокойно. Ако се вдигнат цените на горивата, това ще бъде поради затруднение в доставките. Това е, което през цялото време се опитваме да избегнем, за да направим плавен преход. На въпрос това заплаха или блъф е от страна на „Лукойл“ Денков, каза че не може да каже. Според него обаче има интерес от различни страни. Денков е притеснен от това „да не се окаже, че част от действията тук са опити на някой да наруши работата на „Лукойл“, за да му намали цената. Не мога да изключа такава възможност, коментира премиерът.
Министърът на финансите Асен Василев заяви, че са имали изпреварваща информация за това, че “Лукойл” преразглежда дейността си в България и обмисля продажба на бизнеса у нас. „Радвам се, ча са обявили това. Както знаете, ние имахме изпреварваща информация, че този процес е започнал в края на септември и началото на октомври“, коментира Василев, цитиран от БТА.
Всяка една компания има възможността и правото да прецени къде да оперира и какво да прави със собствените си активи, посочи Василев. Той поясни, че от гледна точка на българското правителство рафинерията трябва да бъде подсигурена чрез представител на държавата, така че тя да продължи да оперира по възможност със стратегически инвеститор и българският интерес да бъде защитен.
Василев увери, че няма риск България да остане без горива в тази ситуация. „Ако искате да продавате нещо, искате то да е печелившо и да работи“, коментира министърът.
Не мисля, че има някаква дискриминация към дружеството, ние спазваме стриктно законодателството, което е прието от парламента, допълни Василев.