Пазарът губи вяра в енергийния преход
Става все по-очевидно, че политическите мечти за бърз енергиен преход от фосилни горива към ВЕИ и тотална електрификация избледняват. Няма по-точен индикатор за това от поведението на капиталовите пазари, а там цените на акциите на „зелените компании“ са в състояние на свободно падане.
Фондът iShares Global Clean Energy отразява водещите глобални компании в производството и инвестициите в слънчева, вятърна енергия, водород и др. Трите най-големи позиции на фонда са First Solar (фотоволтаици), Enphase (инвертори), Vestas (вятърни турбини). Пазарната капитализация на фонда се е сринала с над 70% от пика в началото на 2021 г., с над 30% само за последните 3 месеца и се е върнала на нивата отпреди ковид. Фондът Global X Lithium & Battery Tech събира водещите глобални компании в добива на литий, производството на батерии и електромобили. Трите най-големи позиции на фонда са Albermarle (литий), Tesla и BYD (батерии и електромобили). Пазарната капитализация на фонда се е сринала с около 50% от пика в началото на 2021 г., като половината от това се случва само за последните 3 месеца.
Големите играчи в двата сектора страдат, като някои даже са на загуба. Малките играчи и стартъпите масово са изправени пред фалит. Конкретните примери са много. Преди седмици Siemens Energy (вятърни турбини) поиска държавна помощ от 16 милиарда евро, за да оцелее. Най-голямата китайска компания във вятърния сектор отчете 98% спад на печалбата. Ценовата война сред електромобилите буквално изсмуква кръвта на компаниите.
Около 60% от новите електромобили се продават в Китай, където този пазар се крепи само на субсидии. В САЩ електромобилите трупат прах при дилърите – очакваният ръст на търсенето не се появява. Tesla се срина, след като отчете миниатюрна за размера си печалба и намекна за отказ от някои големи проекти. Ford обяви съкращаване на инвестициите в електромобили, защото всяка продадена бройка им носи средно 36 000 долара загуба. Последното е относително добър резултат в сравнение с новаци като Lucid, които отчитат над 430 000 долара загуба на бройка. В прогнозите все по-видимо се прокрадват очаквания за големи спадове на продажбите и в двата сектора, вкл. на европейския пазар, който отдавна е пренаситен с панели, перки и батерии.
Всичко това е напълно нормално за силно капиталоемки сектори на фона на високи лихви, рецесионни очаквания, високи цени на конвенционалната енергия и базовите суровини, неспособност на електроенергийните мрежи да поемат толкова неконтролируеми източници, все по-силната позиция на Китай в сектора и др.
Въпреки това политическата машина продължава да работи на пълни обороти. Международната агенция по енергетика обяви, че енергийният преход вървял страхотно и съвсем скоро светът нямало да има нужда от фосилни горива. Само дето електроенергийните системи вече нямали капацитет да поемат повече ток, затова инвестициите и подкрепата трябвало да се утроят. Навсякъде отново се планират всевъзможни идеи за „стимулиране“. Политическата подкрепа за тези действия обаче заглъхва – наченки на отрезвяване се появяват дори в Брюксел, Страсбург и Берлин.
В това време планетата се върти, а човечеството иска още повече надеждна и евтина енергия, веднага. Потреблението на нефт и газ на глобално ниво ще отчетат около 2.5–3% скок само за 2023 г. Китай, Индия и Индонезия ще направят нови умопомрачителни рекорди в добива и потреблението на въглища. Така въглеродните емисии от изгаряне на горива ще отчетат пореден исторически рекорд – напук на всичките приказки, обещания и пари, които се изливат в прехода.
Има и добра новина. Все повече държави започват за изграждат или удължават живота на ядрени реактори, а цената на урана устойчиво расте. Отново се връщам към капиталовите пазари, защото те не се интересуват от миналото, а отразяват очакванията на инвеститорите за бъдещето. Забележете какво се случва с цената на акциите на Cameco, най-голямата западна уранодобивна компания – имаме скок от $7 до над $42 за три години, което е ръст от около 500%. Междувременно дори институция като Bank of America публикува доклад, който ясно показва огромните предимства на ядрената енергия пред ВЕИ, когато става въпрос за декарбонизация с наличните енергийни технологии. Големите пари май сменят посоката – а те винаги отразяват и/или определят политическия климат.