70/20/10 – отличната пропорция за придобиване на умения от екипа
Георги Малчев, управляващ съдружник в Xplora.bg, разказва за тънкостите на майсторските класове
Правите десетки корпоративни обучения, водите майсторски класове в областта на маркетинга. Големият въпрос е защо го правите?
На база на опита ми като обучаващ над 10 години и преминал през десетки обучения, има три елемента, които ще ви дадат отговора – прилагане в реалната работа, получаване на конкретни насоки и използване на валидирани модели. За да са работещи, тези елементи трябва да бъдат разделени в следното съотношение – 70% прилагане в работата, 20% за насоки при прилагането, а 10% за придобиване на знания за приложими модели.
Как разбираме, че един майсторски клас или обучение са били наистина полезни?
Повече от 25 години се занимавам с маркетинг и бих казал, че съм се посветил на този аспект от бизнеса. За четвърт век работа в тази област най приложимата дефиниция, която открих, е от гуруто в маркетинга Сет Годин, който казва, че целта е да променим хората в желана от тях посока, по печеливш за компанията начин. А целта на едно обучение или майсторски клас е реалната промяна в поведението на обучаваните.
А ето и сигналите, които можем да извлечем още докато планираме обученията и докато се провеждат. И трите бяха налице при второто издание на майсторския клас, който проведохме наскоро – Storytelling за HR маркетинг. Правим го и при всяко корпоративно обучение.
Предварително събиране на информация за нуждите и предизвикателствата, както и за нивото на разбиране и прилагане на материята. Избор на реални примери – добри и такива, които видимо могат и по-добре. Ползване на валидирани в практиката модели и демонстриране как ще направят участниците по-успешни. Практически работилници с работа в групи, и обратна връзка. Допълнителни материали и задания за самоподготовка.
След това е лесно. Всяка група участва и иска да представи резултата от своята работа. Всички питат кога ще получат материалите от обучението и т.н. Един професионален съвет – проследявайте количеството и честотата на кликовете на материалите от обучението. Доста сериозно предположение, често погрешно, е, че хората чуват нещо, разбират го и започват да го прилагат, без да се задълбочат и да станат уверени в модела или подхода.
Имахме 10 минути на тема „Потребителска пътека за HR маркетинг“ на Forbes HR & Employer Branding Forum. Беше ли успешно участието? Как разбрахме? Участниците бяха над 200. Планирахме професионалистите да „изживеят“ каква е правилната потребителска пътека. Показахме приложими модели и реални примери. И обещание за много детайлна информация и още конкретика за моделите. Още по време на презентацията имахме над 100 посещения на детайлната презентация.
Какво съветваме фирмите за обученията по дигитален маркетинг на екипите им, които са доста различни от HR специалисти, през маркетинг и търговия, до продуктови мениджъри? Да ги правят съвместно с участието на професионалисти от няколко екипа! Опитът от проведените обучения – и обратната връзка – показва, че така всички имат единна рамка за работещи модели. Започнали са заедно да ги прилагат, като по този начин качват нивото си, качват нивото на организацията, за която работят.
Затова даваме опцията и съветваме всеки да има надграждащо обучение след няколко месеца. Нивото на екипите вече е много по-високо и надграждането е видимо в промененото поведение. Екипите виждат, че са успешни, като прилагат моделите. Компанията и отделните дейности са се придвижили в желаната посока.