Цените на петрола скачат с над 1%
Цените на петрола се повишават днес с над 1%, но се насочва към седмо поредно седмично понижение на фона на излишък в предлагането и слабо търсене в Китай, съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Брентът, който е референтен за Европа, поскъпна с 1.29 долара, или 1.7 на сто, до 75,34 долара за барел.
- Цената на американския лек суров петрол се покачи с 1.11 долара, или 1.6 на сто до 70.45 долара за барел.
- И двата петрола паднаха до най-ниското си ниво от края на юни през предишната сесия, знак, че много търговци смятат, че на пазара има свръхпредлагане. Цените на Брент и на американския сорт са напът да поевтинеят съответно с 4.5 на сто и 4.8 на сто тази седмица, което е би представлявало най-голямата им понижение от пет седмици.
НОВИНИ
Саудитска Арабия и Русия, двата най-големи износителя на петрол в света, в четвъртък призоваха всички членове на ОПЕК+ да се присъединят към споразумение за съкращаване на добива за доброто на глобалната икономика, само дни след раздразнителна среща на клуба на производителите.
Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците, известни като ОПЕК+, се съгласиха да съкратят производството с общо 2.2 милиона барела на ден (bpd) за първото тримесечие на следващата година.
Някои от страните от ОПЕК+ може да не се придържат към ангажиментите си поради замъглени базови линии на квотите и зависимост от приходите от въглеводороди.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Въпреки обещанията на членовете на ОПЕК+, виждаме общото производство от страните от ОПЕК+ да спада само с 350 хил. барела на ден“, каза Виктор Катона, водещ анализатор на суров петрол в Kpler.
ПОД НАТИСК
Притесненията за китайската икономика и нарастващото производство на петрол в САЩ подхраниха спада на пазара тази седмица.
Данните на китайските митници показват, че вносът на суров петрол през ноември е намалял с 9% спрямо година по-рано, тъй като високите нива на запаси, слабите икономически показатели и забавянето на поръчките от независими рафинерии отслабват търсенето.
В Индия потреблението на гориво през ноември спадна, след като достигна четиримесечен връх предходния месец, засегнат от намалените пътувания в третия най-голям потребител на петрол в света, тъй като празничният тласък отпадна.
В Съединените щати добивът остава близо до рекордно високи нива от над 13 милиона барела на ден, показват данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.
Пазарът също така търси сигнали за паричната политика от официалния месечен доклад за заетостта в САЩ, който трябва да бъде публикуван по-късно днес.
Очаква се данните да покажат нарастване на работните места през ноември и умерено увеличение на заплатите, което ще затвърди мненията, че Федералният резерв на САЩ е приключил с повишаването на лихвените проценти през този цикъл.