През 2023 г. смелите стратегии за електромобилите понесоха удар от реалността
Това беше годината, в която надпреварата на автомобилната индустрия към изцяло електрическо бъдеще направи обратен завой.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Към началото на 2023 г. производителите на автомобили се подготвяха да инвестират 1.2 трилиона долара до 2030 г., за да преместят електрическите превозни средства (EV) от нишови продукти към модели за масовия пазар – много с батерии и софтуер, разработен вътрешно, според анализ на Ройтерс.
- С приключването на годината големи автомобилни производители, както и Tesla, Rivian и други стартиращи компании за електромобили намаляват инвестициите и преработват продуктовите стратегии. Автомобилните производители апелират към политиците за повече помощ, за да компенсират високите разходи за прехода към изцяло електрически коли, в допълнение към милиардите долари, които вече са вложени.
- Потребителското търсене на електромобили нараства в световен мащаб. Но приемането на EV не се случва толкова бързо или толкова печелившо, колкото очакваха ръководителите на индустрията.
- Високите лихвени проценти изтласкаха много електромобили извън обсега на потребителите със средни доходи. Липсата на инфраструктура за зареждане е проблем за купувачите, свикнали да добавят стотици километри пробег на бензин само за няколко минути.
- Главните изпълнителни директори в индустрията променят целите си за преминаване към изцяло електрически автопаркове до средата на следващото десетилетие.
- „Ще се приспособим към това къде е клиентът“, каза изпълнителният директор на General MotorsМери Бара пред Detroit Automotive Press Association по-рано този месец, когато беше попитан дали GM все още се стреми да бъде изцяло електрически до 2035 г.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Електромобилите ще бъдат бъдещето на бизнеса с леки автомобили“, каза Джеф Парент, главен оперативен директор на AutoNation, веригата за автокъщи в САЩ. Но поради опасенията на потребителите относно цената и таксуването, каза той, „следващите три до четири години нещата ще бъдат неравномерни.“
F-150 LIGHTING: ГОЛЕМИ НАДЕЖДИ, ПОСЛЕ РАЗОЧАРОВАНИЕ
Електрическият пикап F-150 Lightning на Ford показа нагледно каква е реалността. Подкрепен от ентусиазираното ранно търсене на Lightning, през август Ford добави трети работен екип в своя исторически монтажен комплекс Rouge в Диърборн, Мичиган, за да утрои производствения темп на електрическия пикап до 150 000 автомобила годишно.
Но през октомври Ford отмени третата смяна, признавайки, че търсенето на електрически F-150 не е достатъчно, за да поддържа планираното темпо на производство. Около 700 работници бяха освободени от работа.
В Китай, Европа и Съединените щати – основните пазари на електромобили – търсенето на електрически превозни средства все още нараства по-бързо от търсенето на превозни средства като цяло.
Глобалното производство на електромобили е на път да се утрои до 2030 г. до 33.4 милиона автомобила, около една трета от общото производство, според AutoForecast Solutions. Голяма част от този растеж ще се случи в Китай, където държавните субсидии и ценова война, водена от лидера на китайския пазар на електромобили BYD и Tesla, правят електромобилите по-достъпни от автомобилите с вътрешно горене, според анализ на JATO Dynamics.
В Северна Америка производството на акумулаторни електрически превозни средства може да се увеличи шесткратно до близо 7 милиона превозни средства до 2030 г., според AFS. Това е еквивалентно на приблизително 40% от прогнозирания пазар в САЩ – но доста по-малко от целите на администрацията на Байдън.