Zara “съжалява за недоразумението” относно спорна рекламна кампания

Във вторник компанията за бърза мода Zara заяви, че “съжалява за недоразумението” във връзка с рекламна кампания, обвинена в омаловажаване на войната между Израел и Хамас. Tя изтегли останалите си реклами, използващи спорните изображения, след като се сблъска с ожесточена реакция и призиви за бойкот.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В публикация в Instagram Zara заяви, че съжалява, че “някои клиенти са се почувствали обидени” от изображенията, използвани за популяризиране на нейната линия якета “Atelier”.
- “Zara съжалява за това недоразумение” и премахна изображенията, заяви компанията.
- Кампанията включваше снимки на статуи без крайници, манекени, увити в плат и пластмаса, и модел, заобиколен от развалини. Според критиците те приличат на трупове в савани и осмиват смъртта и разрушенията от атаките на Израел срещу Хамас в Газа, които ООН критикува за това, че не успяват да защитят цивилните.
- От Zara заявиха, че кампанията е “замислена през юли и заснета през септември” сцел да покаже дрехите “в художествен контекст”.
- Компанията заяви, че изпитва “дълбоко уважение към всички” и че някои хора са видели нещо в изображенията “далеч от това, което е било предвидено при създаването им”.
АКЦЕНТ
Zara представи колекцията си “Atelier” на 7 декември, като заяви, че линията е вдъхновена от мъжката мода от миналите векове. В понеделник тя започна да изтегля реклами от социалните медии, приложението и уебсайта си на фона на силната реакция срещу изображенията, използвани за популяризиране на новата линия. Критиците заявиха, че кадрите приличат на тези от засегнатата от война Газа. Анклавът е опустошен под силния обстрел на Израел, откакто бойците на Хамас нахлуха през границата и на 7 октомври убиха 1200 души, предимно цивилни. Ръководеното от Хамас Министерство на здравеопазването в Газа съобщава, че над 17 700 души са загинали в Газа по време на сраженията, като по-голямата част от тях са цивилни. Страниците на компанията в социалните медии бяха залети от публикации, осъждащи рекламите като омаловажаващи разрушенията, публикации на палестинското знаме и пропалестински призиви за бойкот.
КЛЮЧОВ КОНТЕКСТ
Макар че Zara е първият голям западен бранд, който се сблъсква с широко разпространена реакция във връзка с последния кръг от боеве в Близкия изток, служителите, клиентите и широката общественост все по-често оказват натиск върху компаниите да заемат позиция и да водят бизнес с чувствителност по въпроси, включващи раса, полова идентичност, право на аборт и други социални въпроси.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
19,8 милиона. Толкова гледания има хаштагът #boycottzara в TikTok. Хаштагът е тренд и в X, въпреки че за платформата няма налични данни.