Чувствате се принудени да работите след работно време? Може би сте по-малко продуктивни, а не повече.
Kакво ще кажете за иронията? Slack, чието приложение за изпращане на съобщения на работното място в определен момент е накарало много служители да се чувстват принудени да отговарят след работно време, предупреждава: Хората, които се чувстват задължени да работят в извънработно време, са склонни да бъдат и по-малко продуктивни.
Данните от ново проучване на Workplace Lab на Slack, в което са участвали около 10 000 служители, работещи на бюро, показват, че хората, които излизат в края на работния ден, отчитат с 20% по-висока производителност от тези, които са под натиск да се трудят след края на работното си време. Не е изненадващо, че тези, които усещат необходимост да влязат в системата след края на работното време, отчитат два пъти по-високи нива на стрес и прегаряне, свързани с работата, в сравнение с колегите си, които не са се включили в мрежата. (В същото време тези, които са избрали да работят до късно по желание, независимо дали поради причини, свързани с графика, или поради лични амбиции, не съобщават за отрицателни страни).
Резултатите от проучването – продължение на изследването на Форума на бъдещето на Slack, което беше широко цитирано по време на пандемията – идват в края на година, в която много изпълнителни директори, все в името на по-висока производителност, прокарват манталитета за “повече работа с по-малко работа” и разпорежданията за връщане в офиса, което кара много работници да се разочароват от разсейването на работното място и от по-дългите часове, прекарани в пътуване до работа. Но в действителност тези усилия могат да влошат производителността.
“Общоприетата мъдрост за производителността винаги е била, че ако искате да произвеждате повече, просто работете повече”, казва Кристина Джанзер, старши вицепрезидент по изследвания и анализи и ръководител на лабораторията Workforce Lab на Slack, която прави изследвания и експерименти за подобряване на начините на работа. “Това е нашата възможност да развенчаем мита. Повече часове не означават непременно по-добра производителност.” Тя признава, че макар Slack да разполага с настройки “не ме безпокойте”, актуализации на статуса и инструменти за планирано изпращане, “все още има какво да направим, за да ги насърчим и направим по-видими”. Все пак в крайна сметка “от компанията, екипа и културата зависи да се установят тези основни правила”, казва тя.
Проучването на Slack се базира на самоотчети, а не на конкретни измервания на производителността на участниците в проучването или на броя на работните им часове. То установява, че тези, които се чувстват задължени да работят в извънработно време, е с 50% по-вероятно да кажат, че имат твърде много конкуриращи се приоритети, отколкото тези, които работят в традиционно работно време. В същото време служителите, които работят по-дълго време, съобщават за сходна ефективност през деня с тези, които работят по типичен график, което предполага, че мениджърите не правят достатъчно, за да приоритизират работата и да предотвратят чувството за претоварване, казва Джанзер. За много организации последните данни показват, че “има наистина голяма възможност за мениджърите да играят по-голяма роля в подпомагането на хората да определят приоритетите си и да използват времето, което прекарват на работа, така че то да бъде добре използвано”, казва Джанзер.
Изследването установява също, че работещите на бюро отчитат “златна зона” от четири часа на ден като идеално време за целенасочена работа и че повече от два часа срещи са моментът, в който се чувстват претоварени. Същевременно половината от анкетираните служители в офиса са заявили, че рядко или никога не правят почивки през работния ден.
Изводът от проучването относно дългите часове и производителността едва ли е нов. Академичните изследвания отдавна показват, че след определен момент допълнителните часове могат да доведат до намаляване на производителността. Проучване от 2014 г. например показва, че производителността на служителите рязко спада след 50-часова работна седмица, а след 55 часа спада стремглаво. В същото време проучване на Бостънския университет, проведено сред консултанти, установява, че мениджърите не могат да направят разлика между тези, които действително работят по 80 часа седмично, и онези, които се преструват, че го правят. Има и изследване на Световната здравна организация, което заключава, че работата по 55 или повече часа седмично е свързана с приблизително 35% по-висок риск от инсулт и 17% по-висок риск от смърт от сърдечно заболяване.
И все пак във време, когато хибридните форми на работа и напливът на технологии позволяват на хората да преосмислят моделите и практиките на работа, това е напомняне, че има алтернативи на това да се изискват по-дълги часове, за да се извлече повече от хората. “Производителността не е линейна”, казва Джанзер. Тя отбелязва, че 75% от участниците в проучването са заявили, че усещат спад в производителността в следобедните часове между 15 и 18 часа. “Има такива възможности наистина да се замислим как хората прекарват и структурират деня си.”
Проучването на Slack също така установи, че тези, които отчитат най-голяма продуктивност, са по-склонни да казват, че използват стратегии за управление на времето, като например блокиране на времето за конкретни задачи, проверяване на имейли само в определено време и задаване на таймери, за да се съсредоточат. Slack сам експериментира с някои инструменти за продуктивност: Неотдавна екипът на Джанзер проведе “седмица на бързите срещи”, в която намали наполовина продължителността на всички срещи – например всички 30-минутни срещи бяха насрочени за 15, за да се види колко време е необходимо в действителност. Компанията също така има “седмици на създателя” два пъти на всяко тримесечие, в които срещите временно се премахват от календара, за да се преосмисли кои от тях работят и кои не.
“Това е чудесна функция за стимулиране”, казва Джанзер. “Можете да постигнете наистина много от гледна точка на производителността. Но второто нещо е, че ви принуждава да работите по различни начини. Това, което сте смятали, че трябва да бъде 30-минутна среща, разбирате, че всъщност може да е асинхронна публикация в Slack.” Или, както мнозина отбелязаха, имейл.