Топ 10 на най-търсените умения в счетоводството и финансите
Преследвате ли кариера в сферата на счетоводството и финансите? Евростат публикува списък на най-желаните качества, които кандидатстващите на тези позиции трябва да притежават.
Данните са базирани на онлайн обяви, публикувани през 2022 г. от български работодатели. Става дума за обяви за счетоводители, финансови анализатори, специалисти за управление на риска и други длъжности, свързани с управлението на финансите.
Статистиката показва, че когато става дума за финанси, работодателите не считат за толкова важни уменията да се управлява екип или да се асистира на клиенти. За сметка на това те очакват от хората, заемащи подобни длъжности, да могат да генерират идеи, да умеят да работят в екип и да не се притесняват от използването на онлайн инструменти за комуникация.
1. Способност за адаптиране към промените
Най-желаното умение -не само във финансовите длъжности, но и при голяма част от другите професионални сфери – е умението да се адаптираш към промените.
Технологичните иновации, дигитализацията на бизнеса и комерсиализирането на изкуствения интелект доведоха до драматични промени в начина, по който хората работят и прекарват времето си в офиса.
Способността да се нагаждаш към тези промени е условие в над 56% от онлайн обявите, публикувани през 2022 г. според Евростат.
2. Генериране на идеи
Финансовите дейности обикновено се свързват с дисциплина и стриктно следване на спуснатите решения. Все по-често обаче работодателите очакват от служителите да са креативни и да генерират идеи и решения за възникнали проблеми.
Работодателят иска от служителя не само да участва в срещите с екипа, но и да дава своя принос чрез предложения, които биха улеснили дейността му или тази на целия отдел.
3. Компютърна грамотност
В сферата на финансите компюттност е неизбежна, тъй като се работи с числа, проценти и формули.
Пословично известна е необходимостта от това да се работи свободно с Excel и подобните на него софтуерни продукти. Това умение е толкова важно, че си има отделно място в настощята класация.
4. Работа с Microsoft Office
Познаването на офисния софтуерен пакет на Microsoft е изрично посочено условие в над 30% от обявите за работа за финансови професионалисти.
Освен Excel, той включва програмата за обработка на текст Word, софтуера за създаване на презентации Power Point и имейл клиента Outlook.
5. Умения за работа в екип
Комуникацията с други членове на екипа е важно условие, ако търсите реализация като професионалист в сферата на финансите.
Дигиталните платформи дават възможност за колаборация с колегите дори ако сте разделени на стотици километри един от друг. Но уменията за работа в екип не са просто колаборация от разстояние, те изискват умения за комуникация, зачитане на чуждото мнение и поемане на отговорност.
6. Английски език
Говоренето на поне един чужд език обикновено е предимство независимо за каква позиция кандидатствате.
Над 29% от обявите за финансови професионалисти очакват от кандидатите да знаят английски език.
7. Умения да се дават решения на проблеми
Това умение е било най-търсеното от работодателите през 2021 г. Само година по-късно то като че ли не е толкова желано, но все още е в топ 10.
8. Използване на онлайн инструменти за комуникация
Телефонните разговори са отживелица. Все по-често се налага служителите да общуват с колеги, шефове и клиенти по имейл, Skype или някакъв друг месинджър.
Има и специализирани инструменти зак омуникация, които изискват да инвестирате време в изучаването им.
9. Демонстриране на отговорност
Все повече работодатели очакват от служителите си да поемат отговорност. В повечето случаи това означава да изпълняват задачи, без някой изрично да ги е помолил, или пък да признават грешките си открито.
Което означава, че служителите следва да внимават, когато се оправдават с реплики от рода на: “Това не е моя работа” или “Колегите са виновни”.
10. Умения за работа със софтуер за електронни таблици
Едно популярно интернет меме гласи, че цялата модерна финансова система се крепи на Excel или производни софтуерни профукти като Libre Calc или Google Sheets.
Електронните таблици помагат на финансовите професионалисти да обработват, анализират и визуализират данни, да сложат ред в хаоса на корпоративните разходи, да изчислят необходимите показатели за финансова ефективност.