Хората са щастливи, когато са оценени и виждат смисъл от своята работа
Галина Чулева, главен директор „Управление на хора и култура“ в Yettel, разкрива кои са трите най-важни приоритета пред HR специалистите през 2024 г.
Г-жо Чулева, каква е равносметката за 2023 г., когато говорим за Yettel в работодателски план?
Ако 2022 година мина под знака на ребрандирането ни и появата на Yettel като бранд, то 2023 година беше показателна за това доколко успешно сме наложили новата корпоративна култура и ценности сред хората. От перспективата на днешния ден мисля, че се справихме повече от добре с тази задача. Доказва го и изключително силната година, която изпращаме, и успехите, които постигнахме през нея – от признанието за най-добра мрежа Best in Test за шеста поредна година, през старта на новата ни интерактивна услуга Yettel TV, до захранването на мрежата ни изцяло от зелена енергия, което е много важна стъпка в нашето устойчиво развитие.
Вярвам, че именно постиженията на една компания показват доколко хората в нея са обединени от общи цели и ценности. Постигнахме и още един значим успех – Yettel стана първият телеком у нас, получил престижния международен сертификат Top Employer. За нас това е огромно признание, защото идва след 6-месечен задълбочен и независим одит на всички наши работодателски практики и политики от световно призната организация като Top Employers Institute.
Затова, когато правим равносметка за годината по отношение на работодателската ни марка, сертификатът Top Employer е наистина знаков. Той доказва, че успяхме още по-категорично да затвърдим работодателския си имидж и да се наложим като един от най-добрите и атрактивни работодатели на българския пазар.
Един от въпросите, който работодателите най-често си задават, е как да създадем щастливи и мотивирани служители. Какъв е вашият отговор?
Много често, когато говорим за щастливи служители, посочваме няколко основни фактора за това – мотивиращо възнаграждение и придобивки, работна среда и wellbeing, работа със смисъл и отношение, което срещаш на работното си място. Вярвам, че ако първите две неща са рационалните причини, които те привличат или задържат в една компания, то културата, работата със смисъл и отношението са това, което прави хората щастливи, ценени и ги мотивира да дават най-доброто от себе си.
Затова и когато миналата година представихме бранда Yettel пред нашите колеги, им обещахме три неща – че с нас ще имат свободата да бъдат себе си, ще могат да растат като професионалисти и личности и ще допринасят за реална промяна за хората със своята работа. Вярвам, че това създава много по-здрава и лоялна връзка между служителя и неговия работодател, без, разбира се, да подценявам ролята на възнаграждението и придобивките. Хората се чувстват щастливи на работното си място, когато получават нужното признание и разбиране и знаят, че работата им има смисъл. Затова в Yettel развиваме и насърчаваме именно този вид корпоративна култура.
Как се изразява тази култура в конкретни програми или практики?
Едно от богатствата, които имаме в Yettel, е, че хората тук са много различни и ярки като индивидуалности. Имаме колеги от различни държави и националности – от Сирия, Естония, Украйна, Сърбия и други. Имаме такива, които близо 20 години са в компанията, и други, които идват директно от университета. Вече девет години приемаме в екипа си и хора с различни възможности като част от програмата ни „Рамо до рамо“. Цялата тази палитра от личности и поколения превръща Yettel в едно много отворено, широко скроено и дори бих казала космополитно място, в което всеки е приет такъв, какъвто е. Разнообразни са и възможностите за развитие, които даваме на нашите служители в зависимост от техните нужди. Една от най-емблематичните за нас е образователната ни програма EduGrants, в която ежегодно инвестираме близо 100 000 лв.
Благодарение на нея колегите ни получават достъп до международни квалификации като mini MBA, Executive MBA, експертни и професионални, или т.нар. chartered квалификации. Общо 70 души са добили допълнителна квалификация благодарение на EduGrants през последните четири години. За първи път тази година проведохме и пилотното издание на нашата менторска програма „Ментор до теб“. Сформирахме общо 12 двойки. В ролята на ментори влязоха хора на мениджърски позиции, главни директори, включително и аз, като в продължение на четири месеца споделяхме своя опит и експертиза с нашите ментита. Изключително ценно изживяване и за двете страни, в което учиш и се развиваш, докосвайки се до житейския и професионален опит на човека до теб.
Важна част от мотивацията на един служител е да знае как и с какво неговата работа допринася за нещо хубаво и стойностно. Един от най-скорошните примери в тази посока е дигитализирането на 100-те национални туристически обекта, което направихме съвместно с Българския туристически съюз. Всички колеги, работили по проекта, днес могат да видят ползата и смисъла от своята работа и знаят, че с тяхна помощ природното ни и културно-историческо наследство е станало по-модерно, по-достъпно и по-атрактивно за младите хора.
Според вас кои са трите най-важни приоритета пред HR специалистите през следващата 2024 г.?
На първо място бих поставила управлението на промяната. През последните години сме свидетели на изключително много промени, затова нуждата да ги управляваме ефективно и да подготвяме хората си за тях ще продължи да бъде все така актуална. От пандемията, през продължаващите геополитически конфликти, до дигиталните трансформации и навлизането на изкуствения интелект, светът ще продължава да се променя с голяма скорост, а това неизбежно ще рефлектира и върху ролята на HR-а.
На второ място бих поставила привличането и задържането на таланти и нуждата от по-ефективна интеграция на различни поколения групи на работното място. Тук визирам младите поколения и тези, които са в края на кариерата си, хората с различни възможности или жените, когато говорим за технологичните професии. В двете издания на нашата стажантска програма тази година кандидатстваха рекорден брой студенти и млади специалисти – общо 613 души. Рекорден брой кандидатури получихме и за програмата ни за хора с различни възможности „Рамо до рамо“ – над 160, което е четири пъти повече в сравнение с миналата година.
Какво показват тези числа – че всички тези хора търсят своя професионален път и искат да допринасят и да бъдат полезни. И ако бизнесът ги приеме, инвестира в тяхното обучение и им помогне да отключат потенциала, който носят, може единствено да спечели от това, особено в контекста на нашия изключително труден и конкурентен пазар на труда.
Третият приоритет е винаги актуален, но го извеждам на преден план, защото контекстът, в който присъства, се променя. На фона на дигитализацията и все по-широкото навлизане на изкуствения интелект една от важните задачи пред HR-а ще бъде да запази човешкото си лице и да продължи да бъде близо до своите служители, да се грижи за тях и да ги кара да се чувстват ценени. Защото по какъвто и начин технологиите да навлязат и да променят живота ни, над тях винаги ще бъдат хората и истинското човешко общуване. А ролята на HR-а е да пази и съхранява това.