Каква е идеалната дължина за вашата презентация?
Определянето на идеалната дължина за презентация може да бъде трудно. Зависи от сложността на темата, изтънчеността на аудиторията и вашите собствени ораторски умения.
Правилото 10/20/30
Да направите презентация по-кратка е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Много по-трудно е да изрежете слайд, отколкото да добавите повече съдържание. Правилото 10/20/30 на PowerPoint презентациите, популяризирано от Гай Кавазаки, е полезна насока за създаване на ефективни и кратки презентации, особено в корпоративни среди
Правилото 10/20/30 гласи, че идеалната презентация трябва да:
- има не повече от 10 слайда
- продължава не повече от 20 минути
- използвате размер на шрифта не по-малък от 30 пункта.
Аргумент в полза на краткост
Докато целта на комуникацията е да бъдете разбрани, целта на презентациите е да убеди вашата аудитория и да ги накара да предприемат действия. Рискувате да загубите публиката си, ако продължите твърде дълго. Ако това се случи, ще бъде по-малко вероятно да действат.
Независимо дали вярвате или не, че възрастните „сега имат по-кратък обхват на вниманието от златните рибки“ – твърдение, опровергано от изследователи от Кралския колеж в Лондон – невъзможно е да пренебрегнете, че хората н
авсякъде изглежда страдат от дефицит на вниманието и претоварване с информация. TED Talks, които включват някои от най-добрите примери за силно въздействащи презентации, са ограничени до 18 минути. В този Ted Talk Ниро Сиванатан демонстрира как увеличаването на броя на аргументите не укрепва цялостната ви теза поради ефекта на разреждане. Като включите по-слаби или по-малко уместни точки, вие намалявате въздействието на вашия аргумент.
Q&A все още е презентацията
Когато оценявате презентацията си, запитайте се дали сте отговорили на всички разумни очаквания на публиката и вероятни въпроси. Дори когато сте го направили, винаги оставяйте време за въпроси и отговори в края. Никой не може да ви обвини, ако публиката не задава въпроси; обаче трябва да се види, че приветствате възможността.
Въпросите и отговорите на публиката са нещо, което трябва да имате. Най-убедителната форма на устна комуникация остава диалогът, а не монологът. Не мислете за презентацията като за реч. Мислете за това като за отваряне на дискусия. Тази лека промяна в първоначалния ви подход може да има огромно въздействие върху цялостното възприемане на аудиторията и участието.
Ето контролен списък за определяне на идеалната дължина на вашата презентация:
- Определете целта: Идеалната дължина на една презентация зависи от нейната цел. Кого се опитвате да убедите и в какво? Целта ще диктува нивото на детайлност и подходящата дължина на презентацията. Ще имате нужда от по-кратко, по-ударно представяне за търговско представяне, докато една обучителна сесия може да изисква повече време за покриване на задълбочен материал.
- Оценете сложността: Какво е нивото на експертиза или познаване на темата на аудиторията? Една проста концепция или бърза бизнес актуализация може да изисква само кратко представяне. По-сложна тема може да изисква по-дълго представяне, за да се гарантира разбиране. Ръководителите и лицата, вземащи решения, често имат много изисквания към времето си и ценят кратки презентации, докато техническите експерти може да са нетърпеливи за задълбочена информация.
- Получете обратна връзка преди и след: Докато работите върху черновата си, попитайте няколко доверени контакта за техните реакции. В деня на презентацията се опитайте да съберете допълнителна информация от публиката, за да прецените дали времето ви е подходящо за съдържанието. Тази обратна връзка ще бъде безценна, когато създавате следващата си презентация.
Като постигнете правилния баланс между краткост и уместност, вашата презентация ще завладее аудиторията ви и ще остави трайно впечатление.