Наследник на Hermès остави милиарди на градинаря си, но не е единствен. Кои са другите шокиращи завещания на супербогатите?
Никола Пюеш, собственик на модно богатство за 11 млрд. долара, заяви, че планира да осинови своя 51-годишен градинар и да го направи официален наследник на част от състоянието на династията Hermès, съобщиха много медии. Така Пюеш влезе в списъка на изключително богатите хора, които вземат изненадващи решения за това на кого да оставят наследството си.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Пюеш, който няма съпруга или деца, смята да остави около половината от огромното си богатство и портфейл от недвижими имоти на своя градинар и семейството си, според швейцарското издание Tribune de Genève. Ход, който идва на фона на съобщенията за разрив във фамилията по отношение на бизнес решенията.
- Стойността на наследството е 11,5 млрд. долара. Пюеш вече е подарил на градинаря си имот в Мароко и вила в Швейцария на обща стойност почти 6 млн. долара.
- Никола Пюеш е пето поколение наследник на Тиери Ермес, основател на луксозната модна къща през 1837 г., но подобни ходове при наследяването не са рядкост дори сред най-богатите.
- През 2007 г. мъж от благородно португалско потекло на име Луис Карлос де Норонха Кабрал де Камара оставя, според медийни публикации, банковите си сметки, 12-стайния си апартамент в Лисабон, къщата си в Португалия, луксозния си автомобил и два мотоциклета на група от 70 души, чиито имена случайно изважда от телефонен указател повече от десетилетие преди смъртта си.
- През 20-те години на миналия век канадски адвокат завещава значителна част от своето имущество на тръст, който бива ликвидиран 10 години след смъртта му и получен от жена от Торонто, успяла да роди най-много деца в периода 1926-1936 г. Четири майки в крайна сметка се възползват от схемата, наречена “Голямото дерби на щъркелите“, и всяка от тях получава 110 000 долара (равностойността на около 2,4 млн. долара днес).
- Известен днес като “Догвилския отшелник”, Арчибалд Макартър от Уисконсин оставя само по 5 долара на членовете на семейството си, когато умира в началото на 1900 г., а останалото си богатство (около 3 милиона долара днес) получава човек, с когото се сприятелява на пейка в парка.
- Един от най-богатите хора в Мичиган наистина предал имуществото си на семейството си, но век след смъртта си. Уелингтън Бърт включил в завещанието за състоянието си от 110 млн. долара разпоредба, която не позволявала то да се предаде до 21 години след смъртта на последния му оцелял внук. През 2010 г. парите били наследени от 12 души.
- По-рано тази година един таен мултимилионер в Ню Хемпшир реши да остави цялото си богатство – 3,8 млн. долара – на града, в който живее от десетилетия.
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
От четвъртък Пюеш е на 162-о място по богатство в света, а нетната му стойност се оценява на 11,5 млрд. долара. Той притежава около 5% от компанията Hermès, втората по стойност луксозна марка в света. Планът му да подари състоянието си на градинаря идва на фона на напрежението в семейството на Hermès, което датира от повече от десетилетие. То започва с враждебната оферта за поглъщане от страна на модния концерн LVMH, когато конгломератът тайно придобива 23% от компанията между 2001 и 2013 г. За да попречат на поглъщането от страна на LVMH (която е собственост на Бернар Арно, вторият по богатство човек в света), членовете на семейството на Пюеш създават холдингово дружество, което понастоящем притежава повече от половината от акциите на Hermès, но Пюеш държи на своя дял. В крайна сметка Арно и LVMH се съгласяват да продадат акциите си. През 2014 г. Пюеш подава оставка от надзорния съвет на компанията, а негов говорител съобщава, че причината е, че “от няколко години се чувства обсаден от членовете на семейството си, които го атакуват на няколко фронта”.
АЛТЕРНАТИВИ
За някои от свръхбогатите да си човек не е изискване, за да наследиш. Когато милиардерката Леона “Кралицата на подлостта” Хелмсли умира през 2007 г., оставя на домашния си любимец – куче малтийска порода на име Трабъл попечителски фонд на стойност 12 млн. долара. В крайна сметка съдия решава, че това е много повече от необходимото за грижите за кучето, и наследството му е намалено на 2 млн. долара. Трабъл умира през 2011 г., а останалите пари отиват за “благотворителни цели”, според New York Times.
Творческият директор на Chanel Карл Лагерфелд завещава на бирманската си котка Шупет непотвърдена сума от имуществото си на стойност около 300 млн. долара преди смъртта си, разказва Numéro. Твърди се, че Шупет е донесла милиони собствени долари от участия като модел през годините.
Когато вдовицата на създателя на “Стар Трек” Джийн Родънбъри умира през 2008 г., според съобщенията тя оставя около 3,3 млн. долара на домашните си любимци, а в Книгата на рекордите на Гинес като най-богата котка в света е включен любимец на име Блеки – тя наследява около 12,5 млн. долара, когато нейният собственик, търговецът на антики Бен Реа, умира през 1988 г. Реа не оставя нищо за семейството си.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Няколко известни личности са заявили, че не планират да завещаят състоянието си на своите деца по различни причини. Джордж Лукас, милиардерът, създател на вселената на “Междузвездни войни”, заяви, че приходите от продажбата на франчайза на “Дисни” на стойност 4,5 млрд. долара ще отидат за образователни каузи, а не за четирите му деца. Лукас също така е подписал Giving Pledge – благотворителна кампания, която насърчава най-богатите хора в света да даряват по-голямата част от средствата си за филантропски каузи. Сред милиардерите, поели ангажимента, са основателите Бил Гейтс и Уорън Бъфет, Илън Мъск, Лари Елисън, Макензи Скот и Марк Зукърбърг. Между популярните личности, заявили, че ще завещаят парите си на друго място, са още Мила Кунис и Аштън Къчър, Даниел Крейг, Гордън Рамзи и Лорийн Пауъл Джобс, вдовицата на покойния основател на Apple Стив Джобс.