Неандерталските гени биха могли да обяснят защо някои хора стават рано
Новo проучване казва, че гените от нашите изчезнали неандерталски предци могат да допринесат за това някои хора да бъдат „ранобудни“, поради размножаването между архаични хора като неандерталците и предци на съвременните хора – което предполага, че да си сутрешен човек може да е свързано с генетиката.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Рецензираната статия, публикувана в „Геномна биология и еволюция“, търси доказателства за разлики в гените на неандерталците и съвременните хора – някои неандерталски ДНК остават в съвременната човешка ДНК, се казва в проучването, като циркадианният ритъм, или 24-часовият вътрешен часовник в човешкия мозък, който регулира кога сме будни и кога спим въз основа на светлината.
- Изследователите от Вандербилт, Университета на Пенсилвания и други институции казаха, че ранното ставане е свързано с по-къс циркаден часовник, което е било от полза за архаичните хора, живеещи на по-високи географски ширини, тъй като им е позволявало бързо да синхронизират своите графици за сън и събуждане с външни сигнали на времето, като светлина през по-дългите дни през лятото.
- Предците на съвременните хора, които са мигрирали за първи път в Евразия от Африка преди 70 хил. години, е трябвало да се адаптират към по-високите географски ширини, които предлагат повече сезонни вариации в дневната светлина и температурата, казаха изследователите.
- След като дефинираха набор от 246 гена, свързани с циркадния часовник, изследователите откриха стотици варианти, специфични както за съвременните хора, така и за неандерталците, които биха могли да повлияят на циркадния ритъм, след което тестваха дали генетичните варианти са свързани с предпочитание за будност, използвайки кохорта от стотици хиляди хора от UK Biobank.
- Изследователите откриха, че интрогресираните генетични варианти – или варианти, които са се прехвърлили от неандерталците в съвременните хора – са свързани с предпочитанията на тялото за будност и сън и „последователно увеличават сутрин, склонността към ранно събуждане“, което според изследователите е в съответствие с архаичните хора, които адаптирани за живот в по-високи географски ширини в Европа.
- Тъй като предците на съвременните хора от Евразия са се кръстосвали с неандерталците, изследователите казаха, че е възможно някои хора да са наследили „часовниците“ на неандерталците.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Съвременните хора са се отделили от други архаични хоминини или архаични хора, включително изчезнали неандерталци и денисовци, преди около 500 хил. до 700 хил. години. Следователно предците на съвременните хора са продължили да се развиват при различни условия на околната среда в сравнение с други архаични хоминини. Неандерталците и денисовците са живели в Евразия повече от 400 хил. години, преди съвременните хора да мигрират там от Африка, се казва в проучването. Когато съвременните хора са мигрирали към Евразия, кръстосването с неандерталци и други архаични хоминини е направило възможно хората да получат генетични варианти, които да им помогнат по-добре да се адаптират към нови среди, според проучването. Въпреки това, предишни изследвания показват, че много от вариантите на архаичния хоминин не са били полезни за съвременните хора и са били „отстранени от естествения подбор“.