AI 2040 – книга, написана с помощта на изкуствен интелект
Може ли изкуственият интелект да помогне за писането на книги? Според експерта по дигитализация и преподавател в академията за бизнес лидери на Виенския икономически университет Мартин Гисвайн отговорът е категорично “да”.
Той използва различни инструменти с AI, за да улеснява процеса по писането на втората си книга. “AI 2040″ е научнофантастичен роман, но е базиран на метод, който преподаваме тук, в академията – scenario planning. Не познаваме бъдещето, затова трябва да помислим за възможни негови варианти и да се подготвим за тях”, казва Гисвайн.
Книгата е нещо като дневник на изкуствения интелект след 15 години. Той е много по-знаещ от цялото човечество и иска да разкаже за себе си. “С книгата давам сценарий за бъдещето такова, каквото го виждам”, обяснява авторът.
Книгата вече може да бъде намерена безплатно на сайта на Гисвайн на английски, немски и български език. Интересното е, че всеки, който поиска, може да допише глава в книгата, която след преглед от автора ще бъде включена при следващото издание на книгата.
Любопитен е и начинът, по който Гисвайн включва AI в писането на книгата. Използва опцията за запис на звук на телефона си, за да запаметява главите. След това с помощта на инструменти като Sonix AI прехвърля автоматично звука в написан текст. След това използва инструменти като ChatGPT за да пренапише текста, за да звучи по по-добър начин.
„Разбира се, аз трябва да мина през текста, да редактирам, да свържа главите, но така спестявам 80% от работата. За 3-4 глави спестявам половин ден“, разказва Мартин Гисвайн.
Той обяснява, че отделя по 30 минути всеки ден, за да разучи или да изпробва нов инструмент с AI. “Всяка седмица съм изненадан в последната година, защото не съм си мислел, че това е възможно, особено с това качество.”
По думите му успява да спести около 5 часа седмично в работата си с помощта на AI.
Човек може да създаде за минути презентация („Не искам да седя и един час да мисля как да започна презентацията. Ще спестя този първи час и след това мога да редактирам”.), чрез Fireflies да включи AI като асистент по време на онлайн среща, който да транскрибира целия разговор. Можеш да качиш видео и да получиш резюме на съдържанието или транскрипция на реч в TEDx Talks, да качиш свой pdf и да получиш резюме, изрежда Гисвайн и споделя, че дори е създал демо версия на дигитален клонинг на Исус за своята църква. Той предлага психологическа подкрепа, като дава възможност за двустранен разговор, в който дигиталният Исус задава въпроси, за да разбере какъв е проблемът на потребителя, може да подава цитати от Библията и да насочва към спешна телефонна линия за помощ.
„AI ще се превърне в стандартна част от работата ни, ще промени начина, по който работим”, казва Гисвайн и напомня за часовете, които пести в работата си всяка седмица. “Лошото е, че в тези 5 часа не си почивам и не ги прекарвам със семейството си, а работя още. Затова ми се струва, че с тази увеличена продуктивност вместо да работя по-малко, всъщност работя повече.”
По думите му със сигурност има вероятност някои професии да отпаднат в бъдеще и да бъдат заменени с изкуствен интелект, например преводачите.
Очакването му е да се промени значително и работата му като преподавател, но той не вижда проблем в това. Според него преподаването на теория ще остане на заден план – всеки студент ще може да учи теорията извън университета и със своето темпо, а ролята на преподавателя ще бъде да разговаря със студентите и да им дава практически знания – да им помага да прилагат теорията на практика.
“Аз ще продължа да съм преподавател, макар и в малко по-различна форма от преди”, убеден е Мартин Гисвайн.