Великобритания готви въглероден данък
Великобритания обяви, че ще въведе нов механизъм за ценообразуване на въглеродните емисии до 2027 г. за стоки, внесени от страни с нисък или нулев данък като част от усилията за декарбонизация, съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Правителството съобщи, че механизмът за коригиране на въглеродната граница ще се прилага за въглеродно интензивни продукти в секторите на желязото, стоманата, алуминия, торовете, водорода, керамиката, стъклото и цимента.
- Приложеният данък ще зависи от количеството въглерод, емитирано от производството на вносните стоки и разликата между въглеродната цена, която се прилага в страната на произход и цената, с която се сблъскват производителите във Великобритания.
- „Данъкът ще даде на британската промишленост доверието да инвестира в декарбонизация , докато светът преминава към нулеви емисии”, каза британският финансов министър Джереми Хънт.
- Великобритания обяви, че така ще помогне да се понижи риска от „изтичане на въглерод“, като попречи емисиите да се изместят към други страни.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Данъкът ще гарантира, че въглеродно интензивните продукти от чужбина – като стомана и керамика се сблъскват със сравнима въглеродна цена на произведените във Великобритания, така че усилията за декарбонизация се превръщат в намаляване на глобалните емисии“, заяви Хънт.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През септември Европейският съюз стартира първата фаза на система за налагане на тарифи за емисии на CO2 върху внос на стомана, цимент и други стоки. ЕС няма да започне да събира такси за емисии на CO2 до 2026 г.
Планираното мито предизвика безпокойство сред търговските партньори и на неотдавнашен форум главният пратеник на Китай по въпросите на климата Сие Джънхуа призова страните да не прибягват до едностранни мерки като налога на ЕС.