Майсторът на ринга
Еди Хърн от Matchroom се връща към ринга в категория, която далеч надхвърля неговите възможности като дързък промоутър, и поема ролята си на най-новия герой и едновременно злодей в спорта
В хотел Hilton Syon Park в поредния облачен юлски ден в Лондон Еди Хърн е събрал медиите за следващия голям боксов мач в Обединеното кралство – реванша между двукратния бивш шампион в тежка категория Антъни Джошуа и бившия британски шампион Дилиън Уайт (мачът трябва да се състои в началото на август, но Уайт е сменен с Робърт Хелениус заради съмнителен допинг тест – бел. ред.). Хърн обаче постоянно мисли занапред. Забелязвайки бившия претендент за титлата в тежка категория Дерек Чисора на няколко метра от него, Хърн се намесва в интервю за YouTube с друг боксьор – Фабио Уордли. „Какви са плановете на вас двамата?“ Хърн сякаш се шегува, но не се отказва, докато и двамата проявяват интерес и колелото се завърта. Мачът между тях няма да бъде хитов, но за неуморния посредник в бокса няма голям или малък мач.
Хърн, който е на 44 г., обича да прави шоу. Благодарение на него семейната промоутърска компания Matchroom Sport достига немислими до момента висоти, като според Forbes през фискалната 2023 г. (приключила на 30 юни) приходите ѝ достигат 365 млн. долара, а нетната печалба – 60 млн. долара. Голяма част от тях се дължат на вливането на свежи сили в боксовото подразделение, което от 2012 г. насам той превръща от малък бизнес в глобална марка. Сега боксът осигурява над половината (235 млн. долара) от очакваните годишни продажби на Matchroom Sport и близо 20 млн. долара от паричния поток. Компанията е най-известният в момента организатор на боксови мачове във Великобритания, набира популярност и вече печели в САЩ и развива присъствието си на нови пазари като близкоизточния.
Бащата Бари Хърн не е очаквал подобен успех, когато основава компанията през 1982 г. Той започва бизнеса със 100 лири и се съсредоточава върху по-малки спортове като снукър, а по-късно и дартс. Бари развива сериозен промоутърски бизнес, който носи около 1 млн. долара печалба при приходи от 10 млн. долара, когато Еди се присъединява към Matchroom през 2000 г. Дванайсет години по-късно, когато Еди за първи път представя на баща си радикален план за развитие на боксовия сегмент, компанията печели по 7 млн. долара на година при 46 млн. долара приходи – по-малко, отколкото в наши дни получава само от ринга. „Винаги съм мечтаел за успех, но Еди ми показа, че има и друго ниво“, казва 75-годишният Бари.
В известен смисъл Matchroom вдъхва нов живот на спорт, който според мнозина е в застой или дори умира. През последното десетилетие боксът отстъпва по популярност на смесените бойни изкуства в UFC и печално контрастира с времето на епичния мач „Грохот в джунглата“ през 1974 г., когато Мохамед Али прави нокаут на Джордж Форман, а мачът им достигна невиждани (а вероятно и неверни) финансови резултати – 1 млрд. зрители по света и 600 млн. долара приходи, коригирани съобразно с инфлацията. Кървавите битки в октагона и харизматичните бойци в UFC до такава степен вече завладяват младите фенове, че медийният конгломерат Endeavor влага малко над 4 млрд. долара, за да купи организацията през 2016 г. След като се слее с WWE по-късно тази година, тя ще се превърне в публично търгувано дружество на стойност 21 млрд. долара.
Хърн обаче не се предава и миналата година Matchroom създава над 3000 часа видеопродукция в 12 спорта, включително организира 30 бойни вечери. Хърн промотира някои от най-големите звезди в бокса, включително Антъни Джошуа и дългогодишния шампион в няколко категории Канело Алварес. Вместо да върви по утъпкания път на телевизионното излъчване и платеното съдържание, през 2018 г. Хърн нанася нокаут, като подписва осемгодишен договор с новосъздадената стрийминг услуга DAZN. По онова време сделката е оценена на общо 1 млрд. долара, което е четири пъти повече от стойността на предишния договор на Matchroom със Sky Sports. Подобно на президента на UFC Дейна Уайт, Хърн контролира всяка крачка на терена като човек-мегафон за всеки двубой, който Matchroom промотира.
Хърн не спира да мисли за нещо по-глобално. Защо да държи Matchroom изцяло под семеен контрол, когато може да разрасне компанията по пътя ѝ към фондовия пазар? След провала на преговорите за продажба на миноритарен дял на CVC Capital при оценка от около 900 млн. долара Хърн обявява, че Matchroom е получила предложения от няколко други частни инвестиционни фонда. „Най-трудното нещо в това да имаш успешен баща, особено такъв със силна личност и характер, е да се опиташ да достигнеш неговото ниво или да го надминеш – казва Хърн. – Така че единственият начин, по който бих могъл да видя себе си като успял бизнесмен или победител, е да изведа компанията до нива, където той не е успял.“
Амбицията на Хърн невинаги е била такава. Израснал в Есекс, на североизток от Лондон, той се радва на плодовете от труда на баща си, независимо дали прекарва уикендите на боксови мачове, или го взимат от училище с бялата лимузина на Matchroom. Обича да играе крикет и ръгби. Академичните науки остават на заден план, до такава степен, че Бари предлага на сина си подкуп, за да се върне в училище, след като Еди е изключен от престижното частно училище „Бретънууд“, чиято история датира от 1550 година.
След завършване на средното си образование Хърн избира да започне работа, вместо да учи в колеж. Пише до десетки компании за спортен мениджмънт, получава първата си работа и впоследствие блъфира, за да получи друга, с почти двойно по-високо заплащане. През 2000 г. Хърн започва да промотира голфъри под марката Matchroom. След това в портфолиото на компанията се включва покерът, който се превръща в един от най-големите източници на печалба по време на манията по тексаския вид покер, наречен hold ’em, в средата на миналия век.
Кариерният път на Хърн се променя радикално, когато през 2009 г. на Световните серии по покер той среща бившия олимпийски златен медалист и претендент за купата в тежка категория Одли Харисън, който отчаяно се стреми да получи втори шанс на ринга. Хърн изненадващо се съгласява да го промотира и в крайна сметка му осигурява мач. Харисън губи мача, но скоро се обаждат и други боксьори, които търсят подобно внимание. Въпреки скептицизма на баща му, през 2012 г. Хърн сключва ексклузивен договор за предавания по Sky Sports. „Говори се, че Еди е сключил договора благодарение на връзките на баща му със Sky – казва Дейвид Ицкович, бивш оперативен директор на Golden Boy Promotions. – Но трябва да му се признае заслуженото, защото той направи неща, които не са правени в английския бокс преди, и ги направи много добре.“
Разбира се, когато сребърната лъжица в устата, с която човек се е родил, става златна, той се сблъсква с много врагове по пътя си – особено в сферата на бокса, където е прието самодоволната усмивка от лицето на съперника да бъде размазана. Преди да оповести сделката с DAZN, Хърн смело обявява, че Matchroom ще превземе спорта в САЩ, шегувайки се, че това ще отнеме само три месеца.
„Когато отидох в Америка, стратегията беше да изненадам всички, да привлека вниманието, да вдигна шум, да предизвикам интерес – казва Хърн. – Бих искал да бъда герой по отношение на времето и жертвите, които съм направил за бокса. Но нямам проблем да бъда и злодей.“
Така или иначе Хърн е добре подготвен за следващия етап в бокса. Пазарът в САЩ, който се оценява на около 440 млн. долара, се очаква да се увеличи с 3.4% до 2027 г., според IBIS World, но Хърн мисли глобално, като иска да пренесе шампионски двубои в Близкия изток и Азия, като получи комисиони за мястото на мачовете.
„Някой ден ще напусна бокса – казва той. – Но проблемът е, че боксът просто те поглъща. И ако не му позволя да ме погълне, няма да бъдем лидери, както сме сега.“
Автор: Джъстин Бирнбаум