Конституцията официално е променена, какво е новото
Окончателно и на трето четене Народното събрание прие промените в Конституцията.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Те бяха гласувани от депутатите поименно със ставане на крака от място.
- Гласуваха общо 237 народни представители. “За” бяха 165 от ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) и ДПС. “Против” бяха 71 от “БСП за България”, “Възраждане” и “Има такъв народ”. Депутатът Бойко Рашков от ПП-ДБ гласува с “въздържал се”, съобщи БТА.
- Вчера измененията и допълненията в Конституцията бяха гласувани на второ четене от пленарната зала след шестчасови дебати.
ПРОМЕНИТЕ В КОНСТИТУЦИЯТА
Още в началните текстове от промените в Конституцията депутатите записаха, че науката, образованието и културата са национални ценности.
За народен представител да може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната
За министрите не се изисква уседналост. Хора с двойно гражданство също могат да бъдат избирани за членове на Министерския съвет.
Кандидатът за президент трябва да е български гражданин по рождение, навършил 40 години, който няма друго гражданство и не е поставен под запрещение и е живял последните 5 години в страната.
Главният прокурор се назначава и освобождава от президента по предложение на Висшия прокурорски съвет за срок от пет години, без право на повторно избиране.
Висшият прокурорски съвет се състои от 10 членове и включва главния прокурор, който е негов член по право, двама членове, избирани пряко от прокурорите, един – от следователите, и шестима от Народното събрание.
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) не е в кръга от лица, измежду които президентът да може да избира служебен премиер, както беше първоначалният вариант на проекта.
Задача на служебното правителство е да организира честни и свободни избори. Ограничения в правомощията на служебното правителство могат да бъдат предвидени и в закон, гласят още приетите разпоредби.
Прокуратурата и следствените органи са в системата на съдебната власт
Всеки съд по искане на страна по делото или по своя инициатива може да сезира Конституционният съд (КС). Производството по делото продължава, като съдът, чието решение е окончателно, постановява съдебния акт след приключване на производството пред КС. Главният прокурор също може да сезира КС.
Народното събрание да спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на членове на регулаторни органи.