Обадете се на Уес
Непокритите къси продажби са огромен проблем. Всъщност не е така. Но това не пречи на група търговци, ръководени от един циничен адвокат, да ги превърнат в оправдание за срива на меме-акциите и да подхранват шантави конспиративни теории срещу Уолстрийт.
Уес Крисчън, подобно на повечето истински вярващи, говори с категорична увереност, която рядко се среща в нашия сложен свят. Вместо върху религията или политиката, Крисчън се фокусира върху Уолстрийт, по-специално върху меме-акциите и други хитови явления напоследък, които се появяват от нищото в резултат на обикновени финансови фактори.
Той обаче вижда друг виновник – големите търговски компании, „открили начин как да печелят повече пари от това да унищожават компании, вместо да ги изграждат“.
Крисчън твърди, че тези потайни кукловоди използват манипулативна тактика, известна като „непокрити къси продажби“. При нея се продават акции, които търговецът не притежава (класически къси продажби), без да си направи труда да се подсигури със същия брой акции преди спада (което всъщност прави сделката неправомерна). Това е страхотна тема за разказ – сенчеста мрежа, която според Крисчън през последните две десетилетия си е осигурила около 100 трлн. долара. В условията на падащи цени на акциите няколко директори прегърнаха тази тема, често пъти с юридическата помощ на самия Крисчън.
Както повечето вълнуващи разкази обаче, и този не е верен. Съмнително е дори дали непокритите къси продажби все още съществуват. През 2008 г. Комисията по ценните книжа и фондовите борси измени правилото, наречено Регулация SHO, и направи този вид къси продажби почти невъзможни, твърди Прадип Ядав, професор в Университета на Оклахома, който изучава финансовите пазари и казва, че няма начин „конкретна къса продажба да се свърже с конкретна невъзможност за доставка“.
Дори и да е така, идеята, че късите продажби са погълнали 100 трлн. долара – над два пъти повече от пазарната капитализация на всички американски публични компании, взети заедно – е смехотворно абсурдна. „Няма пример за компания, която е стабилна с добър бизнес и чийто спад на акциите можем да обясним само с непокрити къси продажби“, казва Дж. Б. Хийтън, управляващ член на One Hat Research. Неговата компания предоставя експертни свидетелски показания за съдебни искове, оценки и споразумения. „Това е лоша адвокатска работа с потенциално опаснни юридически последици.“
За жалост, последствията от хора като Крисчън не са смешни. Точно както навремето лъжите относно ваксините, изборите и мистичните кабалистични теории създадоха една неуравновесена класа в двата края на политическия спектър, подкопавайки значението на институциите, превърнали САЩ в световен еталон за просперитет и демокрация, така и този изопачаващ фактите начин на мислене сега завладява Уолстрийт. Това е лайтмотивът на движението „Окупирай Уолстрийт“: „Пазарите са манипулирани!“, подкрепен от абсолютизма, невежеството и дигиталните инструменти на движението QAnon.
Може да усетите, че котелът завира, защото легион от търговци на дребно, борещи се каузи като тази защо дърветата не растат до небето, започнаха да обвиняват – и да заплашват физически – както източници, така и репортери, и представители на регулаторите. „Регулаторите се страхуват за живота си – казва Крисчън в интервю за движението, за чието развитие самият той е допринесъл. – Говорих с един представител на канадски регулатор, който сподели, че иска да се премести и да стане анонимен, защото се страхува да не бъде линчуван.“ Нещата стигнаха дотам, че през декември миналата година регулаторът на финансовия пазар в САЩ – FINRA, препоръча на служителите си да работят временно от вкъщи.
Седемдесетгодишният Крисчън умело бърка отварата в котела. Макар да рецитира обичайната литания от причини, поради които дадена акция може да се срине – измами, схеми за напомпване на цените, лошо управление, той винаги опира до призрака на непокритите къси продажби. Прави го в интервюта и документални филми, включително филма по HBO „Да изиграеш Уолстрийт“ (Gaming Wall St.), чиято премиера беше миналата година.
„През последните 20 години едно от местата, в които съм водил дела пламенно и непрестанно, е именно тук, защото смятам, че това е най-голямата търговска измама в историята на САЩ“, казва той в подозрително ласкателния филм.
ПОКРОВИТЕЛСТВЕНИЯТ ТОН НА КРИСЧЪН
го превръща във влиятелен посланик. Вместо да размахва юмрук към небето, той прилича на разочарован треньор, който обяснява на играчите си как не са виновни за загубата, защото лигата нагласява мачовете. Четвърто поколение тексасец, Крисчън твърди, че е „открил“ непокритите къси продажби преди около четвърт век, а след 2000 година е изградил юридическата си практика на база на тях. Първоначално партньор на Крисчън в това дело е хюстънският адвокат Джон О’Куин. Той става известен с това, че през 1998 г. осигурява извънсъдебно споразумение с тютюневите гиганти на стойост 17.3 млрд. долара. Когато през 2002 г. Forbes за първи път забелязва Крисчън, О’Куин заявява, че е готов да заложи на него, защото ловът на търговци с непокрити къси позиции може да се окаже „по-голям дори от този на тютюнопроизводителите“.
В началото, разказва Крисчън пред Forbes, делата му са предимно неуспешни. „Точно започвахме да опознаваме тази сфера. Не се справяхме толкова добре, защото не разбирахме как точно се случват нещата“, разказва той. През 2003 г. Крисчън е адвокат на фармацевтичната фирма Endovasc, обвиняваща за срива на акциите си от 7.50 долара до 65 цента на акция обичайните заподозрени от Крисчън, както показват съдебните документи, предоставени навремето от самия него на Forbes. Тогава и ние бяхме скептични: „Лесно е човек да очаква поевтиняване на тези акции. За девет месеца Endovasc губи 5.4 млн. долара при приходи от 293 хил. долара“, се казва в статията, преди да бъде зададен финалният въпрос: „Кое всъщност кара тези акции да поевтинеят – продажбите или начинът, по който мениджърите управляват фирмите?“. Четири години по-късно Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) нарежда на борсов съветник на име Портър Стенсбъри да плати глоба от 1.3 млн. долара за това, че е участвал в схема за изкуствено напомпване и след това срив на цени на някои акции, включително и на Endovasc. Няма данни при поевтиняването някой да се е облагодетелствал неправомерно от непокрити къси продажби.
Въпреки това ловът продължава. През 2009 г. О’Куин загива при автомобилна катастрофа, след като е наел един икономист и бивш служител на администрацията на Клинтън на име Робърт Шапиро да проучи казуса. По-късно Шапиро се превръща в експерт, който прави разследвания в полза на Крисчън. През последните повече от две десетилетия Крисчън твърди, че е водил 21 дела и е извършил проучвания за 72 компании. Нито едно от тях обаче не доказва съществуването на огромна мрежа от непокрити къси продажби.
„Уолстрийт е по-богата от Господ – казва Крисчън пред Forbes. – Споразумение се постига само ако те искат да избегнат съдебните дела. Нито един от тези случаи не стига до съд, защото в крайна сметка те не искат.“ Дългогодишният помощник на Крисчън, който се занимава със събиране на данни и управлява фирма, наречена ShareIntel – Дейвид Уенгър, е на същото мнение. „Вижте, те печелят от нищото и ще направят всичко възможно да защитят това. Ако ги разобличите, ще поставите под съмнение целостта на нашите финансови пазари“, казва Уенгър. И добавя, че търговците на непокрити къси позиции са „причинили фалита на хиляди компании“ – твърдение, повтаряно без доказателства и от други в продължение на много години.
„Не съм чувал такива съдебни процеси или разследвания да са довели до нещо – споделя Питър Молк, професор по право в University of Florida. – Показателно е, че големите фирми или авторитетните активисти не се занимават с казуси за непокрити къси.“
Но това няма значение. Изглежда, че винаги се намира по някой директор, който търси оправдание за резултатите от своята работа, което да е извън неговите компетентности. Крисчън им го осигурява. „Той доказа, че [непокритите къси продажби] съществуват“, казва през януари Роджър Джеймс Хамилтън, главен изпълнителен директор на фирмата за онлайн курсове по предприемачество Genius Group, в интервю с Крисчън по YouTube. Без да представя доказателства, Хамилтън твърди, че търговците на непокритите къси позиции на Уолстрийт са го ограбили с 300 млн. долара, когато акциите на Genius са поевтинели от близо 8 долара през април 2022 г. до под 1 долар, и затова той е наел Крисчън да му помогне да си върне парите. (Крисчън твърди, че работи в условията на непредвидени обстоятелства и харчи около 7 млн. долара за дело, за да извършва проверки, макар да не е ясно дали той и неговите адвокати плащат сметката или това правят злощастните акционери на компании като Genius).
Щастливо възстановяване. „В края на 90-те години на миналия век и в началото на този със сигурност е имало истинска епидемия от непокрити къси продажби“, казва пред Forbes Шапиро. Но когато е попитан за днешната ситуация и какво мисли за твърденията на Крисчън за трилиони, загубени заради съмнителни къси продажби, той се отдръпва: „Не мога да кажа колко голям е проблемът с непокритите къси продажби днес, но мога да кажа, че съм попадал на твърдения, че те са сериозен проблем за някои компании“. Шапиро добавя, че „твърдението не е доказателство“, и отказва да назове компаниите.
И ТАКА, ЗАЩО, БЕЗ ДА ИМА НИКАКВИ СИГУРНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА,
конспиративната теория за непокритите къси продажби продължава да съществува? Причината за това е американската верига за продажби на видеоигри GameStop, превърнала се в най-популярната меме-акция през 2021 г., след като хедж фондовете я бяха определили като сигурен губещ. Рязко поскъпващите ѝ акции оказаха натиск върху продавачите на къси позиции – с други думи, изложиха ги на големи загуби, но преди инвеститорите, събрани в платформата за чат на Reddit – WallStreetBets, да обявят пълна победа над „големите момчета“, платформата за онлайн търговия Robinhood, която много от тях използваха, преустанови покупките на акции на GameStop три дни след настъпването на хаоса. Това е горчиво предателство, което мнозина от тях все още усещат. Липсата на прозрачност от страна на Robinhood и очевидната незаинтересованост на регулаторните органи да се разровят в това, което хората от WallStreetBets смятат за очевидни злоупотреби, породиха редица теории за обяснение на случилото се. По онова време Robinhood твърдеше, че е спряла търговията не защото е искала да „спре хората да купуват акции“, а защото „необходимата сума, която трябваше да се депозира в клиринговата къща, беше много голяма“.
Ситуацията доведе множество нови клиенти в мрежата на Крисчън. През декември FINRA, позовавайки се на нередности при обработването на сделките, спря търговията с друг актив – MMTLP, след като те се сринаха от 12.26 долара до 2.90 долара, предизвиквайки загуба на обща стойност 1.5 млрд. долара и оставяйки 64 хил. акционери с ценни книжа в невъзможност да ги продадат. На следващия месец Крисчън е нает от група акционери, сред които поне един бивш мениджър в MMTLP.
Инвеститорите, сред които и някои сериозно засегнати финансово, се обединиха около една теория – FINRA работи в съдружие със злодеите от Уолстрийт, а може би дори с големи петролни корпорации, за да им помогне да се включат успешно в непокритите къси продажби. Акционерите са ядосани и настояват за отплата. Наемането на Крисчън предизвика оживление в социалните мрежи.
„Предстоят големи неща – казва в YouTube един от феновете, наречен Ace in the Hole. – Това е невероятна новина.“
„Музиката замлъква – обявява @bleedblue18 в Twitter. „Престъпниците… имам предвид заелите къси позиции, бързо по места!“
Всъщност MMTLP изобщо не е акция, а „заместител на дивиденти“. Тя се търгуваше като заместител на потенциалния доход от 172 хил. акра земя в Западен Тексас, собственост на Torchlight Energy Resources. Ако се търси причина за катастрофалния спад в цената на MMTLP, може да се предположи, че добивът на петрол от площите никога няма да оправдае очакванията. Torchlight е купила земята за 3.3 млн. долара и в един момент е заявила на инвеститорите, че притежава петролни запаси на стойност 9 млрд. долара. А може би, както твърдят някои други инвеститори, сривът се дължи на бързото покачване на цената на MMTLP, последвано от трескави продажби. MMTLP е типичен представител на популярните меме-акции, чиито цени се движат от неорганизирани покупки и водят до поскъпване на акциите само защото трейдърите на Уолстрийт залагат срещу тях, или поне се предполага, че го правят, вместо да търсят подценени скъпоценни активи.
Според вътрешен имейл във FINRA, получен след запитване от страна на инвеститор по силата на Закона за достъпа до информация, регулаторите проверяват акциите на MMTLP за възможни пазарни манипулации, а не за сделки с непокрити къси позиции.
Няма значение. Както в политиката, така и в този случай бялото може да се окаже черно, ако общественият натиск се засили. „В крайна сметка става въпрос за революция срещу системата – казва Крисчън в интервю през януари, публикувано в Twitter, малко преди да стане ясно, че той е нает от MMTLP. – Следващия месец ще видите… наяве ще излезе истината за причината за всички акции, които са били издадени, без да съществуват. Това може да се окаже повратна точка за всички нас, ако този случай успее да стигне до първа база, а ние вярваме, че може.“
Мина един месец, после още един и още един, но все още няма нито едно голямо или малко разкритие в подкрепа на неговото твърдение. Разбира се, съдебните дела се движат бавно – все още не е подаден иск за MMTLP. Но това е начинът, по който действа Крисчън – идва с размах, дава грандиозни обещания, не ги изпълнява и ситуацията се повтаря.
КАТО ПОВЕЧЕТО ЛЮБИТЕЛИ НА КОНСПИРАТИВНИ ТЕОРИИ,
Крисчън е достигнал до някои тъмни и съмнителни места. Участвал е в многобройни интервюта с покойния Робърт Дейвид Стийл, който отрича съществуването на Холокоста и навремето е твърдял, че НАСА има колония на Марс, населена с отвлечени деца, превърнати в роби. (Това не е вярно.) Стийл умира през август 2021 г., но според бележка на уебсайта му той е планирал да включи интервю с Крисчън в документален филм, наречен „Измяна и престъпление на Уолстрийт“ (Wall Street Treason & Crime).
Крисчън твърди пред Forbes, че никога не се е срещал лично със Стийл и не подкрепя „каквито и да било други теории, които казвате, че той е поддържал. Със сигурност Холокостът е реален. Почти без изключение ще правя интервюта с всеки, за да разкажа за мащабите на този проблем“.
Подобни глупости в крайна сметка карат хората да се пробудят. Когато Forbes иска от Крисчън доказателства в подкрепа на твърденията му, той предлага да бъде прочетена книгата „Непокрити, къси и алчни“ (Naked, Short and Greedy) на икономиста Сузане Тримбат, която в миналото е давала показания като негов експерт. Тримбат обаче казва пред Forbes, че вече не работи с Крисчън. Въпреки заглавието си книгата ѝ твърди, че непокритите къси позиции служат, за да отвлекат общественото внимание от регулаторната криза на световните капиталови пазари. Тримбат има и нелицеприятно мнение по отношение на информацията на Дейвид Уенгър. „Отдавна не бях поглеждала данните на ShareIntel – казва тя пред Forbes. – Но когато ги разгледах, там нямаше нищо. Не видях никаква стойност в тях. Имах клиент, който ми плати, за да погледна. Казах им точно с тези думи, че в тях няма никаква стойност.“ В отговор Уенгър твърди, че коментарът на Тримат говори или за „пряк конфликт на интереси“, или че тя „няма представа“ за нещата, или и за двете.
Тримбат не е единствената, променила мнението си. През 2019 г. компанията за мобилен софтуер и блокчейн Phunware наема Уенгър, за да проучи дали злоупотребата с къси продажби е повлякла надолу акциите ѝ. Според главния оперативен директор Рандал Краудър информацията, която фирмата му е получила за „търговските дисбаланси“, е била безполезна. Защо тогава все повече компании се обръщат за помощ към кантората на Крисчън? Кроудър казва, че това е свързано с нарастването на броя на дребните инвеститори. „Ръководителите на публични компании четат Twitter, виждат целия този шум и си мислят: „Трябва да направя нещо, за да защитя акционерите“. (Forbes потърси и други бивши клиенти на ShareIntel, но Краудър беше единственият, който отговори.)
Сред скептиците е изпълнителният директор на AMC Theatres Адам Арон. Той е заснет във видеоклип, публикуван в YouTube, който прилича на сесия с въпроси и отговори. Като ръководител на истинска компания с меме-акции, главният изпълнителен директор, който е опитал всички възможни оръжия, за да повиши падащата цена на акциите, заявява, че е обмислял да наеме Крисчън и Уенгър, но стигнал до заключението, че това би било безсмислено. Арон може да е знаел, а може и да не е знаел, че го записват. Видеото има 5900 гледания и е онлайн, откакто е записано през февруари.
Арон казва за Крисчън: „Не мога да кажа, че никога не е печелил дело, но работи от 20 години и броят на спечелените от него дела не е голям. Всичко е само приказки. Това не е реално“. По-нататък в клипа, обсъждайки ShareIntel, Арон казва за Уенгър: „Може да се почуствате добре за кратко. Но това са глупости. Няма никаква доходност. Той не е спечелил този тип дела в съда, за които твърди, че ги е спечелил. Ние го проучихме. Проверихме“. От AMC отказват коментар.
За Крисчън обаче подобни съмнения само разпалват още повече страстта, която стои зад кръстоносния му поход. „Докато не вляза в гроба, това ще продължи“, зарича се той.