Блокирането на Суперлигата от УЕФА е незаконно
Продължаващата съдебна битка около Европейската Суперлига продължава, след като Европейският съд (ЕС) постанови, че съществуващите правила на ФИФА и УЕФА са в противоречие със законодателството на Европейския съюз за конкуренцията и ограничават свободата на предоставяне на услуги.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Той беше приветстван като ключов момент за бъдещето на европейския футбол, слагайки край на 1000-дневното чакане от първоначалното повдигане на случая.
- След пропадането на състезанието в първоначалния му формат, организаторите, A22 Sports, оспориха законовите правомощия, с които ФИФА и УЕФА изискват официално одобрение за създаването на всяко ново състезание.
- Случаят първоначално беше повдигнат в Мадрид и беше ескалиран до генералния адвокат, който постанови през декември 2022 г., че правилата на ФИФА и УЕФА са съвместими със законите на ЕС. Жалбата отнесе въпроса до Голямата камара на Европейския съд.
- След изчакване за разглеждане на делото съдът реши, че правилата на ФИФА и УЕФА са в противоречие със законодателството за конкуренцията в Европейския съюз и се произнесе в полза на организаторите на потенциална Суперлига.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Правилата на ФИФА и УЕФА за предварително одобрение на междуклубни футболни състезания, като Суперлигата, противоречат на правото на ЕС. Те противоречат на законодателството за конкуренцията и свободата на предоставяне на услуги. Правилата на ФИФА и УЕФА, които правят всеки нов междуклубен футболен проект предмет на предварително одобрение, като например Суперлигата, и забраняват на клубове и играчи да играят в тези състезания, са незаконни. Няма рамка за правилата на ФИФА и УЕФА, които да гарантират, че те са прозрачни, обективни, недискриминационни и пропорционални“, се казва в решението на съда.
СЪДЪТ ДАВА ДА СЕ РАЗБЕРЕ, ЧЕ ТОВА НЕ Е ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА ЗА СУПЕРЛИГАТА
Голяма част от полемиката около този случай е около предположението, че решението на съда ще даде зелена светлина на проекта да продължи, но в решението става ясно, че това не е така.
„Това не означава, че състезание като проекта за Суперлигата трябва непременно да бъде одобрено“, се казва в изявлението. „Съдът, след като беше попитан като цяло относно правилата на ФИФА и УЕФА, не се произнесе по този конкретен проект в своето решение.“
Въпреки това, решението отваря възможност за A22 да продължи напред с плановете си, без да е необходимо одобрение от УЕФА или ФИФА, които се противопоставиха на подобни мерки.
Това се случва, след като УЕФА и ФИФА направиха корекции в плановете си, пренареждайки формата на Шампионската лига на УЕФА и Световното клубно първенство на ФИФА, за да осигурят по-широки състезания, които са подобни по много начини на първоначалното предложение, представено от Суперлигата, с повече мачове между Европа и най-големите клубове в света.
КРИТИКА КЪМ БОРАВЕНЕТО С МЕДИЙНИТЕ ПРАВА НА ФИФА И УЕФА
Една от горещите теми сред детайлите на решението е свързана особено с правомощията, които ФИФА и УЕФА имат по отношение на медийните права. Медийните права са стрували 2.9 милиарда долара на ФИФА само през 2022 г., според техните собствени сметки, а изявлението на съда критикува начина, по който се борави с тях.
„Успоредно с това Съдът отбелязва, че правилата на ФИФА и УЕФА, свързани с използването на медийни права, са такива, че да навредят на европейските футболни клубове, всички компании, опериращи на медийните пазари, и в крайна сметка на потребителите и телевизионните зрители, като им пречат да се наслаждават на нови и потенциално новаторски или интересни състезания“, се постановява.
„Въпреки това, Търговският съд в Мадрид трябва да установи дали тези правила все пак могат да бъдат от полза за различни заинтересовани страни във футбола, например чрез осигуряване на подобно на солидарност преразпределение на печалбите, генерирани от тези права.“
Следователно решението може да отвори възможността за повече правни оспорвания срещу ФИФА и УЕФА във връзка с тези права.
A22 РЕАГИРА НА РЕШЕНИЕТО С ОБЕЩАНИЕ ЗА БЕЗПЛАТНИ ЗА ВСИЧКИ ТЕЛЕВИЗИОННИ ПРАВА
Реакцията на A22 беше еуфорична и организацията насрочи информативен уебинар с Бернд Райхарт, главен изпълнителен директор на компанията, за по-късно в четвъртък следобед след решението.
„Спечелихме правото да се състезаваме. С монопола на УЕФА свърши. Футболът е БЕЗПЛАТЕН“, каза Райхарт в изявление в платформата X. „Сега клубовете повече няма да търпят заплахи и санкции. Те са свободни да решават сами бъдещето си.“
„За феновете: ще излъчваме всички мачове от Суперлигата безплатно“, продължи той. „За клубовете: приходите и плащанията на клубовете в знак на солидарност с футбола са гарантирани.“
Тази мярка идва като пряка реакция на решението на съда, отвръщайки на УЕФА и ФИФА. Продължаващият конфликт е почти сигурно да продължи, докато A22 се придвижват към активиране на плановете си за осъществяване на конкуренцията.
Топ европейски футболни клубове, включително Реал Мадрид и Барселона, остават ангажирани с проекта, въпреки факта, че клубове от Висшата лига, включително Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед, Ливърпул, Челси, Арсенал и Тотнъм, всички се оттеглиха от плановете след обявяването им.
Следващите стъпки от A22 остават неясни и вероятно ще бъдат разкрити в близко бъдеще, но Суперлигата се завръща на картите и се превърна в реална възможност, ако A22 и европейските клубове, подкрепящи проекта, го подкрепят.