Бърза оценка на фирма
В света на бизнеса да знаете и да разбирате каква е стойността на вашата фирма е от жизнена важност, за да може да вземате информирани решения. Важно е за привличането на инвеститори и за растежа на компанията. Има няколко основни метода за изготвяне на оценка на една фирма, но както много експерти казват: „това е по-скоро изкуство, отколкото математика“.
Все пак, може би метода на сконтираните бъдещи парични потоци се приема за най-меродавния метод. Той обаче е по-сложен а повечето собственици биха искали да използват нещо като rule of thumb за дa може бързо да определят стойността на своя бизнес.
В тази връзка се използват два основни метода:
- Мултипликатор на EBITDA. EBITDA е всъщност печалбата на една фирма преди лихви, данъци, и амортизации. Това е може би най-разпространеният метод за оценка. Той си има своите недостатъци. Понеже е ориентиран към миналото, не взема под внимание капиталовите разходи на една фирма и нуждите й от оборотен капитал. От друга страна е много лесен за прилагане. Чуваш, че съседа е продал бизнеса си на 5 пъти EBITDA, смяташ своята за 30 секунди и веднага преценяваш колко би струвала фирмата ти. Доста често EBITDA на фирмата не е толкова висока. Това може да бъде по обективни и по-често по субективни причини. Тогава един собственик не е доволен от резултата, който се получава и пита дали няма друг лесен метод за изчисляване на стойността на една компания.
- Вторият лесен метод е Price to Sales, или цената се определя като някакъв мултипликатор от продажбите на фирмата. Често, когато резултатът получен от мултипликаторът на EBITDA не устройва собствениците, те заявяват, че тяхната компания трябва да се оценява като мултипликатор на продажбите. В повечето случаи този метод е добре да се използва за фирми с висок растеж. За тях по-важното е да завземат пазарен дял и да увеличават продажбите си. Рентабилността остава на заден план. Затова може да видите фирми, които имат доста високи оценки, а в същото време имат негативна EBITDA. Т.е. по първият метод би трябвало да струват 1 евро. Големият недостатък на Price to Sales е, че не знаете дали дадена фирма някога ще почне да прави пари. Може само да се надявате това да стане в светлото бъдеще. Като цяло обаче не е правилно да използвате мултипликатор на продажбите си като метод за оценка, ако имате зряла фирма, със сравнително стабилни продажби. Ако сте собственик на такава фирма и EBITDA ви е ниска, то потърсете причината вътре във фирмата, а не в метода за оценка на бизнеса ви.
Естествено тези два метода не са ключа към намирането на стойността на една фирма. Има много други фактори, които оказват влияние. Също и други, по-адекватни поне според мен, методи като DCF. Идеята ми беше, че ако ви трябва бързо решение за да прецените колко струва вашия бизнес, то да имате насока кога би било правилно да използвате мултипликатор на EBITDA и кога мултипликатор на продажбите ви.