Най-високоплатените спортистки в света през 2023 г.
Ига Швьонтек, Айлин Гу и Коко Гоф са най-добре печелещите жени в спорта за последните 12 месеца, като тенисистките продължават да доминират в годишната класация със заплащане.
След като Серина Уилямс се оттегли, а Наоми Осака остана настрана през годината, защото се възстановяваше от контузии, а след това и от раждане, списъкът с най-високоплатените жени атлети в света има нов номер 1: 22-годишната полска тенис звезда Ига Швьонтек. През 2023 г. тя ще заработи приблизително 23,9 млн. долара (преди данъци и хонорари на агенти). Откакто Forbes стартира класацията през 2008 г., Мария Шарапова е единствената друга жена освен Уилямс и Осака, която е печелила короната, властвайки осем поредни години, докато Уилямс не й я отне през 2016 г.
Силната година на Швьонтек включва титлата на сингъл при жените на Откритото първенство на Франция, както и четири нови договора за подкрепа. Не е случайно и това, че тя – както Осака, Уилямс и Шарапова преди нея – играе тенис. Дванадесет от двадесетте най-високоплатени спортистки в света и девет от десетте най-добри са от този спорт, който предлага значителни наградни фондове и широки възможности за маркетинг за жените. Голфът и футболът имат по две състезателки в тазгодишния Топ 20, а бадминтонът, баскетболът, гимнастиката и ските в свободен стил допълват списъка с по един участник.
Общо 20-те най-добре печелещи жени са получили приблизително 226 млн. долара през 2023 г. Това е 13% спад спрямо 258 млн. долара през 2022 г., но той може да се отдаде почти изцяло на загубата на Уилямс (която прибра 41,3 млн. долара в миналогодишния списък) и на пропадането на Осака до 15 млн. долара (от 51,1 млн. долара през 2022 г.) на фона на дългото й отсъствие.
Всъщност има много причини да гледаме на класацията за 2023 г. с оптимизъм. Медианата за първите 20 сега е 8,5 млн. долара, в сравнение със 7,3 милиона през миналата година, а 16 от 20-те членове на списъка са под 30 години. Това предполага, че те биха могли да имат по-голям потенциал за доходи. Има и осем спортисти, които надхвърлят 10 млн. долара, което съвпада с миналогодишния рекорд и е два пъти повече от 2021 г.
Като цяло женските спортове продължиха да процъфтяват през тази година, като Националната женска футболна лига и международният футбол отбелязаха нови върхове в посещаемостта. WNBA обяви първия си разширяващ се отбор от 2008 г. насам, а LPGA Tour обеща да увеличи общия си награден фонд на 118 млн. долара от около 70 млн. долара през 2021 г. Въпреки тази динамика обаче заплащането на жените спортисти все още изостава значително от това на мъжете. Двадесетте най-добри спортисти мъже в класацията на Forbes за 2023 г., публикувана през май, са получили общо 1,9 млрд. долара – над осем пъти повече от това, което са спечелили 20-те най-добри жени. Оттам нататък разликата става още по-голяма. Според Spotrac през сезон 2023-24 г. 60 играчи от НБА ще изкарат повече от Швьонтек само със заплатите си за игра.
В исторически план разликата в заплащането в тениса е по-малка от тази в другите спортове. През юни WTA Tour се ангажира да изравни размерите на паричните награди на най-големите си турнири. (От 2007 г. насам четирите турнира от Големия шлем са с еднакви наградни фондове за мъже и жени). Очаква се обаче този преход да отнеме десетилетие, а играчите наскоро се изказаха и по други въпроси, включително условията за игра, работата на турнирите и майчинството. “Ние сме най-високоплатените спортистки и това е огромен глобален спорт, но в същото време разликата в заплащането все още е много голяма”, заяви пред Forbes тази есен Джесика Пегула, член на Съвета на играчите на WTA и №7 в класацията по приходи с 12,5 млн. долара. “Винаги говорим за това, че на турнирите от Шлема има равнопоставеност, но това са четири турнира годишно – на много от другите турнири не е така.”
В основата си разликата се свежда до приходите – женските лиги плащат много по-малка сума. Например комисарят на WNBA Кати Енгелбърт заяви, че лигата ще търси повече от 100 млн. долара годишно в следващия си договор за медийни права, който ще започне през 2026 г. За разлика от тях НБА получава повече от 3 млрд. долара на сезон от своите американски и международни права и се очаква да удвои тази сума в следващия кръг от договори, който ще започне през 2025 г.
Въпреки това много елитни женски състезания – включително баскетболният турнир NCAA и Световната купа на ФИФА за жени – ще предоговорят контрактите си за излъчване през следващите няколко години, което дава на всяка организация навременна възможност да превърне вълнението около своя спорт в значими пари. В същото време все повече марки виждат бизнес аргументите за спонсориране на лиги и играчи, а спортистите си пробиват път към по-широко медийно отразяване, включително тенис документалния сериал на Netflix Break Point, който включваше Швьонткет в първия си сезон и ще покаже Пегула във втория.
“Мисля, че трябва да се справим по-добре с маркетинга на нашата игра”, казва Пегула, като отбелязва, че WTA стартира тази година партньорство с частната инвестиционна компания CVC Capital Partners, за да преразгледа търговската си страна. “Това е толкова международен спорт и има толкова много различни истории, а ние достигаме до толкова много хора. Но дали наистина разказваме тези истории по най-добрия начин, по който можем, на феновете? Мисля, че това е нещо, което наистина може да се развие и промени.”
ТОП 10 НА НАЙ-ВИСОКОПЛАТЕНИТЕ СПОРТИСТКИ ПРЕЗ 2023 Г.
#1. ИГА ШВЬОНТЕК
$23,9 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: ПОЛША | ВЪЗРАСТ: 22 | НА ТЕРЕНА: $9,9 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $14 МЛН.
Швьонтек завърши голямата си 2023 г. с титла на финалите на WTA и с първото място в класацията на сингъл в края на годината, като спечели втора поредна награда за играч на годината на WTA. Само на 22 години тя вече е прекарала 82 седмици под номер 1, което е десетото място в историята на WTA, и е 14-а в списъка на тура с наградни фондове в кариерата с близо 25 млн. долара. Извън корта Швьонтек подсили портфолиото си от спонсори тази година с Visa, обувки и облекло On, спортни напитки Oshee и компанията за информационни технологии Infosys, в допълнение към четири съществуващи партньорства.
#2. АЙЛИЙН ГУ
$22,1 МЛН.
СПОРТ: СКИ СВОБОДЕН СТИЛ | НАЦИОНАЛНОСТ: КИТАЙ | ВЪЗРАСТ: 20 | НА ТЕРЕНА: $0,1 МЛН. | ИЗВЪН НЕГО: $22 МЛН.
Гу, която е родена в Сан Франциско, но представлява Китай в състезанията, е рядко срещаният олимпийски спортист, чийто бизнес не се срива между игрите. Скиорката в свободен стил и модел има дългосрочни спонсорства по целия свят с марки като Mengniu Dairy и производителя на спортни облекла Anta в Китай, Louis Vuitton и Victoria’s Secret на Запад. Гу се завърна на пистите през декември тази година след контузия на коляното, като спечели състезанията по халфпайп в Китай и Колорадо в първото си участие за Световната купа от 11 месеца насам.
#3. КОКО ГОФ
$21,7 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: САЩ | ВЪЗРАСТ: 19 | НА ТЕРЕНА: $6,7 МЛН. | ИЗВЪН НЕГО: $15 МЛН.
Пробивът в турнира от Големия шлем на Откритото първенство на САЩ през септември може да издигне Гоф на ново ниво в ролята й на питчър, но тя вече се справя добре с маркетинга, като тази година подписа договори с Baker Tilly, Bose и UPS. Широко известна като почитателка на супергероите на Marvel, 19-годишната Гоф се появи в реклама за филма “Марвел” от 2023 г. и украси лимитираната корица на комикса “Непобедимият Железен човек”. На корта Гоф е класирана под № 3 в кариерата си на сингъл, след като спечели четири турнира на WTA тази година.
#4. ЕМА РАДУКАНУ
$15,2 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: ВЕЛИКОБРИТАНИЯ | ВЪЗРАСТ: 21 | НА ТЕРЕНА: $0,2 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $15 МЛН.
Радукану изгради едно от най-ценните портфолиа за спонсорство в тениса, след като спечели Откритото първенство на САЩ през 2021 г. на 18 години, а марките се насочиха към играч, за когото смятаха, че може да стане звезда за години напред. Оттогава насам обаче тя се сблъска с поредица от контузии и заболявания, като в световната ранглиста падна до №299 от най-високото място №10 през 2022 г. Радукану повдигна вежди и с това, че се раздели с петима треньори в рамките на около две години. Но отвърна на критиките в скорошно интервю пред Би Би Си, заявявайки: “В определени случаи те не успяваха да се справят с въпросите, които задавах, и може би затова си отидоха.”
#5. НАОМИ ОСАКА
$15 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: ЯПОНИЯ | ВЪЗРАСТ: 26 | НА ТЕРЕНА: $0 | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $15 МЛН.
Осака, която роди дъщеря през юли, не е играла състезателен тенис от септември 2022 г., но се подготвя за завръщане в Бризбейн като подготовка за Откритото първенство на Австралия следващия месец. Междувременно тя разшири дейността си в нови маркетингови категории, подписвайки спонсорски договори с бебешките формули Bobbie и Crate & Kids, а медийната й компания Hana Kuma набра 5 млн. долара през април, когато се отдели от SpringHill Co.
#6. АРИНА САБАЛЕНКА
$14,7 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: БЕЛАРУС | ВЪЗРАСТ: 25 | НА ТЕРЕНА: $8,2 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $6,5 МЛН.
Сабаленка изгражда кариера, печелйки Откритото първенство на Австралия, два месеца е номер 1 на сингъл при жените и получи наградата за световен шампион на Международната тенис федерация. Докато играчите от Русия и Беларус трудно получават подкрепа от спонсори на фона на войната в Украйна, Сабаленка отскоро си партнира с Maestro Dobel Tequila и Leaf Trading Cards. Тя също така е инвеститор в уелнес марката Beekeeper’s Naturals и содата Olipop. Участва и в документалния филм за тенис Break Point на Netflix.
#7. ДЖЕСИКА ПЕГУЛА
$12,5 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: САЩ | ВЪЗРАСТ: 29 | НА ТЕРЕНА: $6 МЛН. | ИЗВЪН НЕГО: $6,5 МЛН.
Пегула, която е включена в списъка на Forbes за 2024 г. “30 под 30”, спечели най-голямата титла на сингъл в кариерата си тази година в Монреал и достигна до мача за титлата на финалите на WTA през ноември. За кратко тя заемаше и първото място в ранглистата на двойки заедно с партньорката си Коко Гоф. Извън корта тя наскоро привлече за спонсори слушалките Dyson, часовниците De Bethune и бижутата Gorjana. Бе удостоена и с наградата ACES на WTA “Джери Даймънд” за популяризиране на женския тенис.
#8. ВЕНЪС УИЛЯМС
$12,2 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: САЩ | ВЪЗРАСТ: 43 | НА ТЕРЕНА: $0,2 МЛН. | ИЗВЪН НЕГО: $12 МЛН.
Уилямс вече рядко се състезава – тази година тя участва в седем турнира и изигра 10 мача, но седемкратната шампионка на сингъл от Големия шлем остава маркетингова сила. Неотдавна тя сключи партньорства с Dove и Purina PetCare на Nestlé, представи линия бижута в сътрудничество с Reinstein Ross и инвестира в Los Angeles Golf Club, отбор в предстоящата лига TGL, разработена от TMRW Sports на Тайгър Уудс и Рори Макилрой. Тя е и изпълнителен продуцент на “Behind the Racquet” – документален сериал, който представя предизвикателствата пред психичното здраве на тенисистите.
#9. ЕЛЕНА РИБАКИНА
$9,5 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: КАЗАХСТАН | ВЪЗРАСТ: 24 | НА ТЕРЕНА: $5,5 МЛН | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $4 МЛН.
Рибакина, която е родена в Русия, но от 2018 г. представлява Казахстан на международно ниво, печели Уимбълдън през 2022 г. След това направи може би още по-добър сезон през 2023 г., спечелвайки два турнира от сериите WTA 1000 и завърши годината под номер 4 в ранглистата на сингъл. Покрай това 24-годишната изгряваща звезда добави партньорства с Red Bull и Yonex.
#10. ЛЕЙЛА ФЕРНАНДЕС
$8,8 МЛН.
СПОРТ: ТЕНИС | НАЦИОНАЛНОСТ: КАНАДА | ВЪЗРАСТ: 21 | НА ТЕРЕНА: $1,8 МЛН. | ИЗВЪН НЕГО: $7 МЛН.
Подобно на Ема Радукану, Фернандес все още се възползва от участието си във финала на Откритото първенство на САЩ през 2021 г., като работи с марки като Lululemon, Morgan Stanley и телефоните Google Pixel. Също като Радукану, Фернандес се бори да оправдае очакванията с играта си. “Загубих идентичността си на тенис корта”, каза тя наскоро пред RDS, оценявайки сезона си с 4 от 10. Но титлата от турнира в Хонконг през октомври и победата на Канада в турнира за Купата на Били Джийн Кинг през ноември би трябвало да я накарат да се чувства по-оптимистично, докато се насочва към 2024 г.
Пълната класация с най-добреплатените жени в спорта за 2023 г. можете да намерите тук.
МЕТОДОЛОГИЯ
Класацията на Forbes на най-високоплатените спортистки в света отразява приходите от календарната 2023 г. Данните за приходите на терена включват основни заплати, бонуси, стипендии и наградни фондове и са закръглени до най-близките 100 000 долара. Оценките на приходите извън терена, които са закръглени до най-близките 500 000 долара, са определени чрез разговори с представители на бранша и отразяват годишните парични средства от потвърждения, лицензи, участия и сувенири, както и паричните приходи от всички предприятия, в които спортистът има значителен дял. Forbes не включва инвестиционни приходи като лихвени плащания или дивиденти, но отчита изплатените суми от дялови участия, които спортистите са продали. Forbes не приспада данъци или хонорари на агенти. Списъкът включва спортисти, които са били активни във всеки един момент от 12-месечния период.