BESCO: Демокрацията не е футболен мач
В края на една успешна година за Българската предприемаческа асоциация BESCO разговаряме с нейния изпълнителен директор Добромир Иванов за постиженията, предизвикателствата и бъдещите планове на организацията.
Г-н Иванов, как оценявате развитието на BESCO през 2023 г.?
Тази година постигнахме най-голямата си реформа досега – промяната в Търговския закон. Поставихме успешно на вниманието на обществото и институциите и спешни теми за рефероми като насърчаването на инвестициите и подобряването на образованието.
Вътрешно за BESCO това беше годината на нашата “зрялост” и “растеж. Ние се трансформирахме официално от “Стартъп асоциация” в “Българската предприемаческа асоциация”. Това следва естественото ни развитие, защото компаниите, които някога бяха създадени от 2-3 ма младежи с големи мечти днес са едни от най-големите работодатели в страната ни. Част от BESCO са стотици компании в над 70 различни индустрии, обединени от това, че създават иновации, а не от етапа си на развитие.
Ние обединяваме предприемачите, които не точат, а увеличават ресурса за развитие на държавата и сме техният глас. Караме политиците да свършат това, заради която ги избираме и им помагаме в това. Борим се в България да има повече капитал за инвестиции, повече качествени и образовани таланти и повече улеснения за бизнеса ни, който вече успешно се конкурира на световната сцена от името на България.
Кои са най-важните ви успехи през годината?
В началото на годината бяха приети подобренията в Сините карти, по които работихме дълго време. Със сигурност най-големият успех за годината беше приемането на Дружеството с променлив капитал (ДПК) – най-голямата реформа в историята на Търговския ни закон. Така от средата на следващата година ДПК вече влиза в инструментариума на българския предприемач наравно с ООД и АД.
Историята на ДПК е вдъхновяваща и показателна – то тръгна от идеите на предприемачи как да се създадат по-добри условия за отношенията им с техните служители и инвеститори, до цялостен законопроект, подкрепен от всички политически партии и ключови институции. Това е насърчителен пример за това как работи демокрацията и как не трябва да чакаме , а всеки от нас може да промени страната си.
Защото у нас разбираме демокрацията малко като футболен мач – избираме едни играчи, пускаме ги на терена и само гледаме отстрани, за да ги освиркваме или аплодираме. Демокрацията обаче не работи така. Ако искаме да ни е от полза, трябва отвреме, навреме и ние да слизаме на терена да свършим нещо, да поиграем малко в нападение или в защита.
Ако говорим за важното за самата ни организация – успяхме да съберем едни от най-успешните български предприемачи в нов управленски борд на BESCO. Част от този борд тази година станаха Тенко Николов, Велизар Величков, Росен Иванов и Йордан Матеев. Техният опит помага за развитието на организацията, да разширяваме нейния обхват, визия и каузи, да я структурираме така, че да носи повече, по-мащабни и по-бързи резултати.
Защото BESCO е това – НПО с резултати. И искаме да научим и другите на това, което знаем и можем. Една от следващите ни стъпки е да създадем Академия за застъпничество и да обучим още организации и сектори в обществото на това как се постига промяна в условията на демокрация, защото както казват в екосистемата ни: “България ще се оправи, когато има 100 BESCO-та.”
Можем да се похвалим и с това, че тази година към нас се присъединиха още над 100 компании като: BGO Software, Cleverpine, CloudCard, Coherent Solutions, Moto Pfohe, M Holding (Mania) NEXT Consult, NIK Agro, QuarkXR, Qualifast, SAP, Sensika Technologies, Unicoms, Smart Organic, TaxiStars и много други.
И с това, че тази година нашите каузи, екип и членове стигнаха до праймтайма на водещите медии.
Каква е причината да задълбочите усилията си в застъпничество за качествено образование?
В годишния доклад на Българската стопанска камара за 2023 г. българският бизнес страда от два основни проблема недостиг на квалифицирани служители и тежка администрация. BESCO съществува, за да се справим с това.
За образованието – винаги сме вярвали, че каквито и промени да правим в средата за бизнес, нищо няма да стане без устойчивия фундамент на образованието, което обаче не е адекватно на съвременния свят. Виждаме как от години първото място, на което успешните предприемачи започват да даряват и да инвестират е точно образованието.
Дълго време не считахме, че ние имаме опита и знанието, за да участваме в промени свързани с образованието. Всичко се промени в началото на 2023 г., когато 12 организации, които повече от 10 години работят с училищата ни стигнаха до единомислие по конкретни промени за ефективно образование. Те предложиха да работим заедно и инициативата да бъде водена от BESCO и цялостно от бизнеса, защото оцениха, че подходът ни на работа е добър и ефективен, а и защото всички имаме интерес и желание точно образованието да работи по-добре. Така задено стигнахме до готови законопропроекти по темата, Наредбата създаваща стандарт за качество в образованието е готова за приемане, работим с 5 работни групи в МОН, в които участват над 100 експерти и заинтересовани страни и всяка седмица работим с комисията по образование към Парламента.
Покрай излизането на международното проучване за нивото на образование в училище – PISA успяхме да обединим и над 30 организации, представляващи почти целия бизнес в България зад обща позиция за важността на промените в образованието. Призивът ни към правителството е реформите в образованието да бъдат издигнати като национален приоритет от нивото на Шенген и Еврозоната и да се действа по тях със същата решителност. Вярваме, че ако това се случи, в следващите 3 до 12 месеца ще бъдат реализирани всички промени, по които работим и ще може да стартира малко по-дългия процес по създаване на нови учебни програми.
Каква е макроикономическата рамка в България в момента през погледа на членовете на BESCO?
Въпреки глобалната икономическа ситуация, секторът на индустриите с висока добавена стойност в България продължава да расте. Според последен доклад на AIBEST има 16.8% повишение на оборота спрямо предходната година и близо 6% от БВП на България. Наши компании станаха еднорози, други привлякоха стратегически инвеститори (някои дори имат легендарния футболист Майкъл Оуен, като инвеститор). Наша компания обеща пред BBC как ще направи революция в карго дрон технологията за 80% по-бърз, 50% по-евтин и 60% по-екосъобразен пренос на карго, обра овациите на авиошоуто в Дубай и подписа договор за начало на серийно производство.
Строителите на екосистемата стават все повече и все по-силни с нови менторски и акселераторски програми, обучителни формати по предприемачество, повече и по-специализирани фондове за рисков капитал (над 21 фонда).
Все още не успяваме да привлечем нужните чуждестранни мащабни инвеститори, но екосистемата ни се прослави в чужбина като най-развитата и най-свързаната на Балканите с водещ принцип на отношения give-back, pay-back, pay-forward.
Така дългоочакваната политическа стабилност напоследък позволи и гласуването на важни закони и избора на знаков за предприемачите кмет на столицата ни.
Кои са най-големите нерешени предизвикателства и как ще подходите към тях през 2024 г.?
Големите ни каузи сега са образованието и реформа в Закона за насърчаване на инвестициите – битка, която ако спечелим, очакваме не само да изравни стандарта на живот в България с този на европейските страни до 15 години, но и да изравни изоставащите региони в страната ни със София и Пловдив. Защото рецептата за развитие на всяка икономика е това: износ на стоки навън, внос на капитали в страната.
Сред новите теми, които ще развием през 2024 г. са:
- Виза за Дигитални номади
- Увеличаване процента чужденци, който може да бъде нает в една фирма.
- Финализиране на механизма за насърчаване на Ангелските инвестиции
- Финализиране на реформата в пенсионните фондове, чрез която ще инвестират повече и по-лесно във VC фондове.
- Множество промени в Кодекса на труда, сред които:
- Договор с няколко работодателя.
- Споделяне на работно място.
- Промени свързани с уволнение и дисциплинарни наказания и др.
- Закон за публично-частните партньорства.
- Закон за меценатство.
- Отпадане на набирателните сметки.
- Премахване тавана на заплатите на държавните служители.
За самoто BESCO – целта ни сега е да съберем повече членове в отбора ни, за да може гласът ни да тежи безусловно пред държавните институции и заедно да добием такава легитимност, че позициите ни за развитието на страната да са незаобиколими при вземането на решения, независимо от това кой е на власт.
Защото държавата ни има спешна нужда от смели и умни надпартийни реформи, а не от още теми на сблъсъци и разделение.