Уроците на 2023: Залогът с работната ръка
В началото на годината управителят и съсобственик на Domino’s Pizza за България Никола Николов споделя пред Forbes дългосрочните си планове за двойно разрастване на веригата в страната, а защо не и в чужбина, като откупи бизнеса от други франчайзери в Европа, които не се справят толкова добре
До този момент Domino’s Pizza има 25 обекта предимно в София, а той подготвя пускането на нови шест – по един във Варна, Бургас и Перник и три в столицата. Новите обекти разкриват нови работни места и той има нужда от хора за всякакви позиции – от отговорници за поддръжката до мениджъри. Във веригата работят около 1000 души, а му трябват още 400, за да поддържа цялата структура. Проблемът е, че няма откъде да намери толкова свободна работна ръка.
По време на пандемията моделът, който Domino’s прилага за доставка на храна до домовете, работи много добре, което създава условия много други фирми да се ориентират към същия вид дейност и да печелят добре. Domino’s също печели добре като оператор на верига за доставки. В този период компанията расте средно 25–30% годишно и има близо 70 млн. лв. приходи за 2022 г.
Изведнъж пазарът за доставки пораства толкова бързо, че бизнесът започва да страда от липсата на работна ръка. „В един момент се оказа, че всички се борим за един и същ ресурс – доставчици, оператори и общи работници, и то в държава с отрицателен прираст на населението“, казва Никола Николов.
Всичко се случва толкова бързо, че в Domino’s нямат време да наместят нещата в организацията. Компанията започва да изпитва сериозни затруднения с доставките и вземането на поръчките. Мениджърите се опитват да създадат график, в който въртят постоянно хора от един обект в друг, за да покрият нуждите. Голямата конкуренция за работна ръка води до ръст на заплатите. В Domino’s вдигат постоянно заплатите, което има ефект, но конкуренцията и шумът на пазара са толкова големи, че много трудно може да бъдат чути какво предлагат, така че да стигне до подходящите хората.
Ръководният състав изпада в ситуация да се бори да задържи персонала си, за да не отиде при конкуренцията. „Трябваше да се съобразяваме изцяло с персонала. Не можехме да правим забележки. Не можехме да изискваме от тях, не можехме да ги задържим, ако не изпълняваме техните желания. Станахме заложници на служителите. Както и да го погледнем, ситуацията не е здравословна за пазара на труда и за икономиката на страната“, коментира Николов.
Той усилено търси решения на проблема в няколко направления. Първо проучва възможностите да наеме работна ръка от чужбина, но смята, че това решение е краткосрочно, и не вярва в неговата ефективност. Чужденците „мислят и живеят по друг начин“ и компанията трябва да се грижи за тяхното включване. Трябва да им осигури неща, които не може да осигури на българите. Излиза, че наемането на работници от чужбина променя и усложнява начина на работа, което за него не е вариант.
Затова решава, че компанията ще се бори за кадрите, които са в България. Първо, като дава най-високите заплати в сектора, да са без конкуренция, и прави промени в организацията. Голяма част от средствата за маркетинг се насочват към промоции, които стимулират клиентите да взимат поръчката от място. По този начин очаква да се намали процентът на поръчките с доставка. Започва да отваря нови обекти дори в райони, където вече са покрити. „Когато имаме повече обекти на по-близко разстояние, доставките се извършват по-бързо. Шофьорите стават по-ефективни, а клиентите – по-доволни, че пицата им идва по-бързо“, обяснява той. На практика компанията използва почти същия ресурс да прави по-голям обем от работа. Вместо 2 доставки на час, един шофьор може да прави по 4–5.
Това, което Николов не е предвидил, е изключително бързият ръст на поръчките за доставка по домовете и на място. Повече бизнес винаги е цел, но се превръща в проблем, когато се опитва да реши друг въпрос с недостига на работна ръка: „Не бяхме предвидили да поемем толкова висок ръст в калкулацията.
Беше планирано да става по-постепенно. Което пак ни води до решението да правим повече обекти, за да работим по-ефективно и да поемем нарастващия брой поръчки“. Отварянето на нови точки за продажба изисква сериозна инвестиция. Изграждането на един обект поглъща близо половин милион евро, а Николов е започнал нови 10 проекта в София и страната. Готов е да плати цената.