5-те най-добри филма за начинаещи изпълнителни директори – и за всички останали
По-рано тази година Forbes публикува рубрика за трите най-добри книги за начинаещи изпълнителни директори. Оттогава насам доста хора я прочитат, а някои питат: “Дали и филмите имат важни уроци по лидерство?”
Това е справедлив и интересен въпрос. Съществуват хиляди филми и много от тях са важни по причини различни от уроците по лидерство. С помощта на този критерий Forbes свежда кръга до пет филма, които попадат в него.
Сега нямамe намерение да представямe резюме на филмите или техните сюжети. Всички те са добре познати филми, а историите им са доста популярни. (Ако не сте ги гледали, за щастие в днешно време стрийминг услугите се предлагат на десетки места.)
Въпреки че петте филма със сигурност не са най-важните в историята, всеки от тях има по нещо важно да каже за лидерството. Първите три могат да бъдат групирани в една и съща категория, която говори за успешни лидерски стилове, и всички те доказват, че няма единствена формула за успех:
“Ганди”
Филмът “Ганди” говори за лидерството, което се основава на високи и непоколебими принципи. В борбата за правата на индианците в Южна Африка, от 1915 г. до края на Втората световна война, Махатма Ганди е хвърлян в затвора, но успява да мобилизира нацията да премахне дискриминацията и да премине към самоуправление. Неговите средства са ненасилствени форми на протест, като например публични гладувания. Той набира огромен брой последователи, които приемат смелите му принципи. Така ненасилието преодолява огромното предимство във военната мощ на своя противник. До края на Втората световна война Ганди осигурява независимост на Индия от Великобритания.
Филмът ясно показва, че всички лидери трябва да възприемат принципите, които изповядват, и да ги изразяват публично. Мотивацията идва само когато лидерът превърне думите си в действия.
“Лорънс Арабски”
“Лорънс Арабски” е филм за раждането на силата за голяма промяна. Самият филм е режисиран от Дейвид Лийн, а главният герой е Т. Е. Лорънс (Питър О’Тул). Характерът на Лорънс е трудна за възприемане смесица от самореклама, създаване на мит и смелост, докато той е в центъра на успешното въстание на арабските племена срещу Османския народ.
Качествата, с които Лорънс печели публиката са ентусиазъм, отдаденост и харизма. Формулата сработва, показвайки отново, че всички лидери трябва да са посветени на мисията. Също толкова важно е те да използват личното си присъствие като инструмент за по-широко организационно въздействие, което да мотивира както тях самите, така и другите.
“Twelve O’Clock High”
“Twelve O’Clock High” е учебник по урока, че организациите постигат цели само нивото на очакванията, поставени от лидери си.
Служителите в компании със съществени недостатъци и пропуски ще реагират на високите очаквания с недоверие – “Те сигурно се шегуват”. Само когато служителите осъзнаят, че лидерът не се шегува, ще реагират по начин, който им позволи да се усъвършенстват.
Действието във филма се развива по време на Втората световна война, в средата на една нефункционираща ескадрила бомбардировачи. Те имат емпатичен, но неефективен лидер, който бива заменен от генерал Савидж (Грегъри Пек). Последният е командир с “нереалистични и непреклонни” очаквания. Групата е претърпяла тежки загуби, обвинявайки за това щаба, а предишният им лидер им е съчувствал. За генерал Савидж обаче успехът на мисията е важен и той държи хората си отговорни за действията им. На тези, които не оправдават очаванията му, предлага доброволно изгнание.
Хората на ръководни позиции научават, че да имат недвусмислени, взискателни очаквания няма да ги направи популярни сред колегите им, но такива са необходими, за да могат организациите да достигнат пълния си потенциал.
Другите два филма в списъка илюстрират различна група уроци, които лидерите трябва да научат. Въпреки че всички ние ще се провалим, нашето предизвикателство е да се включим отново, отказвайки да се оттеглим от поражението. Амбицията и дългът си имат цена. Друг урок е способността да бъдеш автентичен и уязвим, създавайки истинска връзка с другите хора и служейки им като личности, надхвърляйки ролята си в организацията. Макар че тази роля е важна, тя не е всичко.
Имайки предвид това, ето последните два филма:
“Остатъкът от деня”
Филмът “Остатъкът от деня” е красиво пресъздадена, макар и тъжна история на един английски джентълмен (Антъни Хопкинс), който ръководи голямо имение преди и след Втората световна война.
Героят на Хопкинс има толкова дълбоко вкоренено чувство за дълг, което го лишава от възможността за любовна връзка с героинята изиграна от Ема Томпсън. Така той се оказва в състояние на дълбоко съжаление.
А поуката е: до известна степен всички лидери трябва да придобият качествата на личността, която да отговаря на нуждите на организацията. Това е необходимо, защото отношенията в организацията са ограничени от изискванията на задачите. Но най-добрите лидери разбират, че макар да са в организацията, за да вършат работата си, те не са тяхната работа.