Най-добрите и най-лошите държави за пенсиониране в Европа
Преместването в друга държава, за да се пенсионирате, изисква много внимателно проучване и планиране, като се вземат предвид социалното осигуряване, здравеопазването и финансите.
Американската консултантска компания Mercer издава внимателно наблюдаван годишен доклад, който анализира 47 различни системи за пенсионни доходи по света – като европейските нации често излизат на първо място.
Всъщност три държави доминират в глобалния индекс на Mercer CFA Institute от 2021 г. А именно Исландия (средно 84.6), Холандия (средно 84.4) и Дания (средно 81.8) се считат за най-добрите пенсионни системи от тези последните три години.
„И трите имат големи индустриални фондове с определени вноски от работници и работодатели. Те имат задължителни или квазизадължителни схеми. Тези страни се възползват от добрите икономии от мащаба в сравнение с по-фрагментираните пазари като Обединеното кралство за професионални пенсии“, каза Еймер Уолш, ръководител на отдела за инвестиции и богатство на Mercer, пред CNBC.
Холандия получи най-високата обща стойност на индекса (85) тази година благодарение на добрите ползи, силната база от активи и стабилното регулиране, докато популярни европейски дестинации като Испания, Италия и Хърватия са изправени пред някои недостатъци.
Индексът Mercer се състои от три подкатегории, в които се оценява пенсионната система: адекватност, устойчивост и почтеност.
Адекватност на доходите
Основна цел на всяка пенсионна система трябва да бъде осигуряването на адекватен доход за пенсионираните хора, по същество защитна мрежа. Способността на правителствата да създават стимули за хората със средни доходи да спестяват за пенсиониране играе важна роля за здравето на всяка система.
Дизайнът на плана за плащане също е ключов според класацията на Mercer и дали работниците могат да продължат да натрупват обезщетения, когато временно са извън работната сила, поради грижи за деца или болест.
Португалия зае първото място по този показател с резултат от 86.7 в последния доклад на Mercer, поради своята основана на доходите публична пенсионна система. Холандия е на второ място с резултат 85.6. И двете системи имат минимален размер на пенсията, създавайки нетна дори за групите с най-ниски доходи. С най-нисък рейтинг в Европа е Полша, която е на 31-во място в световен мащаб с резултат 59.8.
Интегритет
Финансираните пенсионни планове, предоставяни от частния сектор, също играят важна роля за стабилността на пенсионната система на страната. Индексът на Mercer разглежда дали частните пенсионни планове в страните генерират достатъчно стойност за членовете и дали има достатъчно доверие в обществеността за тези програми.
Финландия има най-добър резултат за почтеност с коефициент 90.9 през 2023 г. Белгия е на второ място с резултат от 88.2, а Холандия се класира на трето място с резултат от 87.7. Франция се представя най-зле в Европа с резултат от 54.4.
Въз основа на тези фактори Исландия има най-устойчивата пенсионна система в Европа с оценка 83.8. Веднага след тях се нареждат Дания и Холандия, съответно с 82.5 и 82.4. Италия е с най-нисък резултат в Европа с 23.7, следвана от Испания с резултат 28.5.