Новата жажда на Китай за кафе стимулира жестока конкуренция
Потреблението на кафе в Китай расте бързо, стимулирайки жестоката конкуренция между местни и чуждестранни вериги за кафе, които отвориха хиляди маркови магазини през последните месеци и надминаха броя на кафенетата в Съединените щати, съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Анализаторите очакват нарастващата жажда на Китай за кафе да бъде ключов двигател на бъдещото търсене на зърната, тъй като кафенетата се разширяват отвъд Пекин и Шанхай до десетки средно големи градове, където младите професионалисти проявяват все по-голям интерес към напитката.
- Нарастващото търсене на кафе в Китай е възможност за международни вериги като Starbucks и Tim Hortons, които инвестират сериозно в Китай, въпреки че са изправени пред сериозно предизвикателство от бързо разрастващите се местни марки.
- Данни от Международната организация за кафето, изпратени до Ройтерс, показват, че потреблението на кафе в Китай е нараснало с 15% през годишния сезон, приключил през септември спрямо предходния цикъл до 3.08 милиона торби.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Китайският потребител все повече възприема западния стил на живот и кафето очевидно е една от напитките, които представляват това“, каза Джейсън Ю, управляващ директор за Китай на фирмата за пазарни проучвания Kantar Worldpanel.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
58%. С толкова е нараснал броят на марковите кафенета в Китай през последните 12 месеца. Според Alegra Group, компания, която проследява растежа на веригите за кафе. В момента броят им е 49 691.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Има жестока конкуренция между местните вериги и международните вериги, каза Матю Бари, анализатор на напитките за Euromonitor. Всеки се опитва да грабне колкото може по-голям дял от растящия пазар, каза той.
Alegra Group изчислява, че китайската Luckin Coffee е добавила 5059 магазина през последните 12 месеца, докато друга китайска верига, Cotti Coffee, е отворила 6004 магазина през периода.
„Мащабът на възможността е такъв, че и двете (местни и международни вериги) ще трябва да бъдат много агресивни, за да се изправят срещу другите и мисля, че това трябва да осигури много динамичен пазар през следващите няколко години“, каза Бари.
Базираната в САЩ Starbucks отвори 700 магазина в Китай през последната година и заяви, че е напът да управлява около 9000 магазина в страната до 2025 г., докато канадската Tim Hortons планира да има 3000 магазина в страната след четири години.
Превземането на пазарен дял е една от основните цели на Luckin, каза главният изпълнителен директор Джини Гуо по време на разговора за печалбите на фирмата за третото тримесечие.
ЩАСТЛИВИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ
Развитието е добра новина за производителите на кафе, които вече се възползват от високите цени поради лошото време в някои региони на растеж. Фючърсите за кафе арабика се търгуват близо до най-високото си ниво от осем месеца, докато кафето робуста достигна най-високото си ниво от 15 години миналата седмица.
Китай внася кафе най-вече от Африка и Южна Америка.
Бразилската група износители на кафе Cecafe заяви, че доставките за Китай почти ще се утроят през 2023 г., за да надминат 1 милион торби за първи път, превръщайки Китай в осмия по големина пазар.
Министерството на земеделието на Съединените щати предвижда Китай да използва 5 милиона торби кафе през новия сезон (2023/24), което ще го направи седмият най-голям потребител в света.
Потреблението на кафе в Китай все още бледнее в сравнение с най-добрите потребители Съединените щати и Бразилия, които използват повече от 20 милиона торби годишно. Но нарастващото търсене сигнализира, че Китай претърпява културна промяна, подобна на други обичащи чая азиатски страни, включително Япония и Южна Корея.