Петролът с годишен спад на цените за първи от две години
Очаква се цените на петрола да завършат 2023 г. със спад около 10%, първото годишно намаление от две години, след като геополитическите опасения, съкращенията на производството и глобалните мерки за ограничаване на инфлацията предизвикаха бурни колебания в цените, предаде Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на сорта Брент се повишиха с 33 цента, или 0.4%, до 77.48 долара за барел, последния ден за търговия на 2023 г.
- Фючърсите на американския суров петрол се търгуваха с 20 цента, или 0.3% по-високо, до 71.97 долара за барел.
- Цените на петрола се стабилизираха, след като повече корабни компании обявиха, че се подготвят да върнат корабите си към курсове през Червено море. Големите превозвачи спряха да използват маршрута, тъй като продължават атаките срещу плавателни съдове от страна на йеменските хуси.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В края на годината обаче и двата бенчмарка са се насочили към най-ниските си нива от 2020 г., когато пандемията подкопа търсенето и потопи цените. Намаляването на производството от страна на ОПЕК+ се оказа недостатъчно, за да поддържа цените на петрола високи.
Слабото представяне на петрола в края на годината контрастира с глобалните акции, които са на път да завършат 2023 г. с повишение.
Индексът на капитала MSCI, който проследява акциите в 47 страни, е нараснал с около 20% от началото на годината, тъй като инвеститорите увеличават залозите за бързо намаляване на лихвите от Федералния резерв на САЩ през следващата година.
На валутния пазар доларът се насочи към спад от 2% тази година след две години на силни печалби.
Очакваните намаления на лихвените проценти, които биха могли да намалят разходите за заеми на потребителите в основните потребителски региони, и по-слабият долар, който прави петрола по-евтин за чуждестранните купувачи, може да повиши търсенето през 2024 г., казват представители на индустрията.
Проучване на Ройтерс сред 30 икономисти и анализатори прогнозира, че петролът Брент ще струва средно 84.43 долара за барел през 2024 г., в сравнение със средно около 80 долара за барел тази година и върховете от над 100 долара през 2022 г. след инвазията на Русия в Украйна.