5 критични етапа за създаване на промяна през 2024 г.
Направихте своите списъци с пропуски и недостатъци за 2024 г. Поставихте целите и намеренията си точно както направихте по това време миналата година. Дали сте успешни или не в постигането на тези цели или създаването на промяна не е просто въпрос на желание или воля?
Работата ми като изпълнителен коуч включва подпомагане на клиентите ми да идентифицират области за промяна и създаване на реалистични планове за постигане на желаната промяна, пише авторът на Forbes Рут О Райтмайер. Съзнателно или несъзнателно, моите клиенти преминават през пет критични етапа на промяна, идентифицирани от психолозите Прохаска и ДиКлементе през 80-те години. Този транстеоретичен модел на промяната описва развиващия се начин на мислене и поведение, които характеризират пътуването към дълбока, устойчива промяна. Как изглеждат тези етапи на практика?
Етап 1: Предварително съзерцание
На този етап вие дори не осъзнавате необходимостта от промяна и не използвате умствени ресурси, за да си поставите цел или намерение. Например, може би всички около вас са наясно с вашите работохолични наклонности, но вие не виждате проблем и не изпитвате принуда да се държите различно. Може да отричате и да се чувствате отбранителни на този етап. Вие сте добре със статуквото и системата работи за вас. Или поне така мислите.
Етап 2: Съзерцание
В етап 2 започвате да се питате дали трябва да направите промяна. Появява се желание за отдалечаване от статуквото и обмисляте ползите от промяната и свързаните с това загуби. Това обикновено е резултат от обратна връзка от вашата среда или отговор на лична болка и дискомфорт. Може би вашите близки са се оплаквали, че никога не сте на разположение или чувствате постоянна болка в долната част на гърба от прекомерното време на бюрото си. Може да се почувствате раздразнителни или обидени и да си мислите „хъ, трябва да е хубаво“, когато колегите ви събират багажа и излизат от офиса преди вечеря.
Етап 3: Подготовка
Сега, когато семето е засадено, вие прекарвате повече време в мислене какво ще е необходимо, за да създадете тази промяна в живота си. Това е критична стъпка, която много хора пренебрегват. Много от моите клиенти идентифицират цел и се опитват да преминат направо към действие, което води до неуспешни стартове поради липса на планиране. Противно на общоприетото схващане, решителността сама по себе си няма да ви отведе там, където искате да отидете. Трябва да инвестирате време в събирането на умствени, емоционални и физически ресурси, които да ви тласнат напред. Ще ви помогна да идентифицирате потенциални бариери и пречки. Този етап е за увеличаване на чувството ви за самоефективност, вяра в силата ви да промените себе си или обстоятелствата си. „Искам да се наслаждавам на други области от живота си и няма да оставя работата да бъде на мястото на шофьора тази година.“
Етап 4: Действие/Експериментиране
Сега сте готови да преминете от намерение за цел към изпълнение на целта. Ще изпробвате новото поведение и ще практикувате състрадание към себе си, ако не успеете веднага. Старите навици умират трудно и когато става дума за устойчива промяна, ще трябва да изградите нови мускули и да създадете нови невронни пътища с честа практика. Обичайно е хората да поставят летвата твърде високо и след това да се откажат, когато не я прескочат от първия път. Подходете към практиката си като към експеримент: „Ще опитам това ново нещо и ще видя какво ще се случи.“ Поставянето на по-малки, по-реалистични цели, това, което Джеймс Клиър нарича „атомарни навици“, ще помогне за изграждането на инерция, за да продължите напред. Действието ще бъде последвано от размисъл. Как стана това? Как се чувствах? Какво проработи и какво трябва да направя по различен начин следващия път?
Етап 5: Поддръжка
Сега постигате известен успех и намирате своя нов път. Редовните ежедневни практики, самооценката, балансирана със състраданието към себе си, отчетността и постепенният напредък към вашата цел ви доведоха до етапа на поддържане. Чувствате се уверени в способностите си и се наслаждавате на предимствата на промените, които сте направили. Обикновено на клиентите ми отнема от три до шест месеца, за да стигнат до този етап и ние спираме, за да отпразнуваме по-малките успехи по пътя. Ние сме нетърпеливо общество и сме същества, създадени за незабавно удовлетворение. Когато не получим това, което искаме веднага, е изкушаващо да се откажем или да се оправдаем защо сме се провалили. Неуспехите или рецидивите може да ви извадят от релси, но винаги можете да започнете отново, като се фокусирате отново върху целта си.
Каквато и да е вашата цел или намерение за следващата година, помислете къде се намирате и преценете дали имате достатъчна мотивация, изпълним план и ресурси за изпълнение. Ако все още сте в етапа на съзерцание, намерете треньор или партньор за отчетност, който да премине през етапите на съзерцание и подготовка с вас. Ако сте готови за действие, дайте приоритет на напредъка пред съвършенството и не забравяйте да отразявате и извличате поуки от неуспешните опити по пътя. Изследователите казват, че около 80% от новогодишните обещания се провалят до февруари и данни като тези могат да ни направят цинични дори да си поставяме цели за лична промяна. Но разбирането на тези пет етапа може да ви помогне да мислите като треньор и да подходите към вашите новогодишни решения с по-реалистична рамка и по-състрадателна времева линия.